Jump to content

Μετα την καταστροφη


objecto

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους παιδιά!

Τελικα κατάφερα να έχω τις φυσιολογικές τιμές εκτός του PH που είναι λίγο ανεβασμένο στο 7.2.

Ο Δίσκος μου συνήρθε και δεν γερνει πιά αλλά έχει κάποια μάυρα μπιμπικάκια. Είναι κάποια μυκητίαση?

Τι κάνω για τα μπιμπίκια και τί για το PH?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Για το ph προς το παρόν δεν κάνεις τίποτα...

Για τα μαύρα μπιμπίκια μπορείς να βάλεις κάποια φότο??? υπάρχουν σε κάποιο άλλο post άλλες πληροφορίες για το ενυδρείο σου???

Link to comment
Share on other sites

Για το ph προς το παρόν δεν κάνεις τίποτα...

Για τα μαύρα μπιμπίκια μπορείς να βάλεις κάποια φότο??? υπάρχουν σε κάποιο άλλο post άλλες πληροφορίες για το ενυδρείο σου???

Υπηρχε ενα σχετικά με την κακη του κατασταση, τωρα ομως ειναι μεσα στα φυσιολογικα όρια. Είχα χάσει ολα τα guppies μου και παρολίγον και τον δισκο.

Φωτο δεν έχω δυστυχώς. Το συμπτωμα του Δίσκου είναι Μαυρα μικρα μπιμπικια στην ραχη μέχρι την ουρά σε μέγεθος λιγο μικρότερο του κεφαλιου της καρφίτσας. Το ψάρι είναι μια χαρα, τρωει και κολυμπάει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

gh,kh πως πας?μερικες φορες μπορει να ειναι απο το στρες,κακες συνθηκες νερου,εχω δει σε ενα marlboro red τι μια μερα οκ και την αλλη γεματος μαυρα στιγματα στο κεφαλι περισσοτερο.αλλαγες νερου καθε ποτε?

Link to comment
Share on other sites

gh,kh πως πας?μερικες φορες μπορει να ειναι απο το στρες,κακες συνθηκες νερου,εχω δει σε ενα marlboro red τι μια μερα οκ και την αλλη γεματος μαυρα στιγματα στο κεφαλι περισσοτερο.αλλαγες νερου καθε ποτε?

Ολα ειναι φυσιολογικα απο γενικη και ανθρακικη σκληρότητα, αλλα όντως το ψαρι είχε περάσει άσχημα λογω προηγούμενης κακης καταστασης. Ηρωας είναι όχι ψάρι.

Όμως υπάρχει τρόπος να καθαρίσουν τα στιγματα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μιλάμε για peppering (μικρά μαύρα στίγματα ως μέρος του χρωματισμού του ψαριού, και πόλυ σύνηθες ειδικά στους solid red που πιθανόν να είναι ο δικός σου) και όχι μπιμπίκια εξογκώματα????

Σε κάθε περίπτωση μια φωτογραφία θα βοηθούσε... :hysterical:

Πάντως δίσκος μόνος είναι μέγα λάθος - αργά η γρήγορα θα σε προβληματίσει και πάλι (αυτός ήδη προβληματίζεται :hysterical: )...

Το ενυδρείο πόσο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μιλάμε για peppering (μικρά μαύρα στίγματα ως μέρος του χρωματισμού του ψαριού, και πόλυ σύνηθες ειδικά στους solid red που πιθανόν να είναι ο δικός σου) και όχι μπιμπίκια εξογκώματα????

Σε κάθε περίπτωση μια φωτογραφία θα βοηθούσε... :hysterical:

Πάντως δίσκος μόνος είναι μέγα λάθος - αργά η γρήγορα θα σε προβληματίσει και πάλι (αυτός ήδη προβληματίζεται :hysterical: )...

Το ενυδρείο πόσο είναι?

Α αυτο δεν το ηξερα, πρεπει να είναι ποσοι δηλαδη? 180 Λιτρα ειναι το ενυδρειο, αντεχει δηλαδη αλλους 2 πχ αν πρεπει να ειναι κοπαδι..

Link to comment
Share on other sites

ειναι καθαρα κοπαδοψαρο

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι το ενυδρείο σου οριακά μπορεί να φιλοξενίσει άλλους δύο (αν και η αλήθεια είναι ότι αγαπάνε τον πολύ χώρο και την μεγάλη παρέα 4+).

Άρα φρόντισε να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες (ποιότητα του νερού) και βρες μια καλή παρέα για τον φίλο μας (έχοντας υπόψιν σου ότι είναι απαιτητικά ψάρια τα άτιμα). :hysterical:

Ένας γενικός κανόνας είναι 50 λτ ανά δίσκο (σε ενυδρεία άνω των καθαρά 200 λτ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...