Jump to content

Θαλασσόκοσμος στην Κρήτη


Recommended Posts

Ένας «Θαλασσόκοσμος» ανοίγει τις πύλες του στην Κρήτη.

thalassokosmos.jpg

Την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2005, ανοίγει τις πύλες του για το κοινό το ενυδρείο Κρήτης ο «Θαλασσόκοσμος», προσφέροντας στους επισκέπτες του την πρωτόγνωρη εμπειρία ενός ταξιδιού στον μυστηριακό κόσμο της θάλασσας και των θαλάσσιων οργανισμών της Μεσογείου.

Το ενυδρείο που αποτελεί ένα επίτευγμα του Ελληνικού Κέντρου Θαλασσίων Ερευνών (ΕΛΚΕΘΕ) καταλαμβάνει έκταση 5.000τμ και είναι το μεγαλύτερο της ανατολικής Μεσογείου και ένα από τα κορυφαία σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Το συνολικό μέγεθος του ενυδρείου σχετίζεται με την εγκατάσταση πολλών δεξαμενών-ενυδρείων διαφόρων μεγεθών, μερικά από τα οποία είναι πραγματικά εντυπωσιακά σε όγκο (60.000 λίτρων).

Έτσι, έγινε δυνατό να φιλοξενηθούν στο ενυδρείο οργανισμοί μεγάλου μεγέθους, όπως καρχαρίες, σελάχια, τοννοειδή κ.λπ., να υπάρχει ο αναγκαίος ζωτικός χώρος για τα φιλοξενούμενα είδη όπως επίσης να γίνει εφικτή η αναπαράσταση των φυσικών βιοτόπων των ειδών.

Η περιήγηση στο χώρο υπολογίζεται ότι θα διαρκεί περίπου 1 ώρα και 30' αν ο επισκέπτης επιθυμεί να περιεργαστεί το σύνολο των οργανισμών και των εκθεμάτων.

Το κτιριακό σύμπλεγμα του «Θαλασσόκοσμου» φιλοξενεί δραστηριότητες έρευνας, τεχνολογίας, εκπαίδευσης και αναψυχής. Βρίσκεται στο παραλιακό τμήμα της πρώην Αμερικανικής Βάσης Γουρνών, 15χλμ από την πόλη του Ηρακλείου.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους απεκτησε η χωρα μας ενα ενυδρειο αξιωσεων!

Τα δημοσια Aquaria θεωρουνται τουριστικος προορισμος απο μονα τους και στην Ελλαδα δεν υπηρχε τιποτα!

Αντε να προχωρησει και το ενυδρειο του Αττικου Ζωολογικου Παρκου να εχουμε και κατι πιο κοντα στην Αθηνα :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Μάνο υπήρχε ένα στη Ρόδο, όταν είμουνα φαντάρος δηλ το 1999-2000. Φαντάζομαι υπάρχει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Αντε να προχωρησει και το ενυδρειο του Αττικου Ζωολογικου Παρκου να εχουμε και κατι πιο κοντα στην Αθηνα :busted_cop:

Κάτι έχω ακούσει για τέλος του 2006.

Περιμένουμε νέα από τους φίλους στην Κρήτη για το πως είναι ο Θαλασσόκοσμος αφού εμείς είναι δύσκολο να είμαστε την Κυριακή στα εγκαίνεια.

Link to comment
Share on other sites

Μάνο υπήρχε ένα στη Ρόδο, όταν είμουνα φαντάρος δηλ το 1999-2000. Φαντάζομαι υπάρχει ακόμα...

7532[/snapback]

Και εγω εκει ημουν φανταρος.... απλα μιλαω για κατι πιο....αξιολογο απο της Ροδου.. κατι που να εντυπωσιασει και μερικους ξενους ας πουμε...

Link to comment
Share on other sites

και ενα αναλυτικο αρθρο απο τη σημερινη Ελευθεροτυπια

Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερώσουμε ότι το Aquazone θα είναι εκεί ενημερώνοντας τον κόσμο για τον θαυμαστό κόσμο των ενυδρείων :):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερώσουμε ότι το Aquazone θα είναι εκεί ενημερώνοντας τον κόσμο για τον θαυμαστό κόσμο των ενυδρείων :busted_cop::thumbup:  :lmao:

7541[/snapback]

Πολυ ενδιαφερον....πως ακριβως θα γινει αυτο ? Θα μας πεις περισσοτερα ?? :lmao::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει άτομο, εντεταλμένο από το Aquazone.gr το οποίο θα ενημερώνει τους επισκέπτες ότι πέραν του θεάματος που ήρθαν να δουν, υπάρχει και το θαυμάσιο hobby διατήρησης ενυδρείων στο σπίτι.

τα υπόλοιπα από Δευτέρα :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται πολύ καλό πάντως.... μάλλον θα κατέβω Πάσχα στο Ηράκλειο, οπότε και θα το επισκεφτώ σίγουρα!

Αν κάποιος από τα μέλη του Aquazone πάει και τραβήξει φωτό, θα ήταν ωραία να τις βάλουμε στο Gallery :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μερικές φωτογραφίες και ένα ενημερωτικό δελτίο τύπου.

http://www.greekaquarium.gr/abyssos/

στην κατηγορία Θαλασσόκοσμος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΩ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΗΣ ΡΟΔΟΥ :D

ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΚΟΜΑ! ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΑΞΙΩΠΕΝΕΥΤΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει πολλές φορές Piga όταν βρισκόμουν στην Ρόδο για 2 χρόνια.

Πράγματι είναι ωραίο. Ειδικά τα απολιθωμένα.

Αν μπορούσες να πας να βγάλεις μερικές φωτό και να τις βάλεις να το χαζέψουμε καλό θα ταν θέλω να πιστεύω. :D

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες ημέρες θα δείτε την επίσκεψη του Aquazone στον θαλασσόκοσμο σε αναλυτικό άρθρο με φωτογραφίες.

Απλά λίγη υπομονή....

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ 15ΡΙΑ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΡΟΔΟ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΗΣ ΡΟΔΟΥ!

ΟΣΟΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΤΙΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ (ΚΥΚΛΙΚΟ). ΕΚΕΙ ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΙΝ 3-4 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΡΟΦΟΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 7-8 ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΑ ΞΕΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΤΑ 10-15 ΚΙΛΑ!!!!!!!!

ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΣΥΜΕΝΕΙ ΑΥΤΟ????? ΕΝΑΣ ΡΟΦΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΚΙΛΟ ΠΕΡΝΕΙ ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΔΙΛΑΔΗ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΑ ΨΑΡΙΑ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ!!!!!

ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΛΥΠΟΝ ΟΠΟΥ ΣΙΝΙΘΙΖΑ ΝΑ ΠΙΓΕΝΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΙΠΟΚΑΜΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΙΑΣΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΑΔΙΟ ΤΕΛΕΙΟΣ!!!! ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ?? ΑΣΕ ΡΕ ΣΤΕΦΑΝΕ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΙΡΙΑΚΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΦΙΣΑΝΕ ΤΑΠΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΕ ΝΕΡΟ ΑΠΕΥΘΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ, ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΟΝΟ ΕΦΕΓΕ!!!!!! ΒΡΗΚΑΝ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΕΘΑΜΕΝΑ!!!!! :D:D:D

ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΠΑΘΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΟΚ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟΥΣ ΙΠΟΚΑΜΠΟΥΣ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα

μετά την επίσκεψη μου στο Cretaquarium παρουσιάζω μερικές φωτογραφίες.

τις επόμενες μέρες θα ανεβάσω και άλλες και μερικά βίντεο.

http://www.greekaquarium.gr/abyssos/

στην κατηγορία Θαλασσόκοσμος

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες φωτογραφίες. Με την πρώτη ευκαιρία θα το επισκευτώ για να δω αυτή την υπέροχη προσπάθεια, που αναδεικνύει τους Μεσογειακούς θαλάσσιους οργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει έχω αρκετό φωτογραφικό υλικό καθώς και βίντεο από το Θαλασσόκοσμο όποιος θέλει μπορώ να του φτιάξω ένα DVD

Link to comment
Share on other sites

Πρώτος ενδιαφερόμενος εγώ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει έχω αρκετό φωτογραφικό υλικό καθώς και βίντεο από το Θαλασσόκοσμο όποιος θέλει μπορώ να του φτιάξω ένα DVD

12422[/snapback]

Number 2 εγω!! Οπωτε ειναι μας ενοιμερωνεις, οτι εξοδα ειναι εννοειται μας το λες και τα καλυπτουμε. Ευχαριστω.. :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με πληροφορίες που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση..... :D

"Η συνέχεια του Θαλασσόκοσμου λέγεται Θαλασσόραμα... τι και πως σε λίγο καιρό.

To be continud... "

:D:D

Δεν ξερω τιποτα περισσοτερο...το παραπανω δημοσιευτηκε στο συνεργαζομενο The Abyss Club από στέλεχος του ΕΛ.ΚΕ.Θ.Ε. και φίλο και συγκεκριμένα τον κυβερνήτη του βαθυσκάφους Θέτις.... :D

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει έχω αρκετό φωτογραφικό υλικό καθώς και βίντεο από το Θαλασσόκοσμο όποιος θέλει μπορώ να του φτιάξω ένα DVD

12422[/snapback]

άλλος ένας ενδιαφερόμενος

φυσικά θα σου πληρώσουμε όλα τα έξοδα κατασκευής συν τα μεταφορικά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Eγώ είμαι ο μόνος που δεν ενθουσιάστηκα? :bowdown:

Δε λέω ότι δεν έχουν κάνει όμορφη και προσεγμένη δουλειά, το αντίθετο μάλιστα. Υπάρχουν όλα τα ελληνικά είδη, όμορφα ταξινομημένα, χωρίς τσιγκουνιές, πολλές οθόνες βίντεο με πληροφορίες, πελώριες δεξαμενές με πολύ μεγάλα τζάμια ώστε ο κόσμος να βλέπει άνετα, όμορφη διακόσμηση ώστε να φαίνονται σα να είναι στο φυσικό τους περιβάλλον.

Αλλά... Είδα μόνο όσο έχω δει κάνοντας καταδύσεις στην Ελλάδα... Τα μισά από τα ψάρια τα έχει δει κι ένα παιδί από το μπαμπά του που κάνει ψαροντούφεκο ή ψάρεμα...

Περίμενα να δω περισσότερα τροπικά, σπάνια είδη, κοράλλια κλπ. Δε λέω ότι δε μου άρεσε, απλά περίμενα πολλά περισσότερα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ είμαι ο μόνος που δεν ενθουσιάστηκα? :bowdown:

Δε λέω ότι δεν έχουν κάνει όμορφη και προσεγμένη δουλειά, το αντίθετο μάλιστα. Υπάρχουν όλα τα ελληνικά είδη, όμορφα ταξινομημένα, χωρίς τσιγκουνιές, πολλές οθόνες βίντεο με πληροφορίες, πελώριες δεξαμενές με πολύ μεγάλα τζάμια ώστε ο κόσμος να βλέπει άνετα, όμορφη διακόσμηση ώστε να φαίνονται σα να είναι στο φυσικό τους περιβάλλον.

Αλλά... Είδα μόνο όσο έχω δει κάνοντας καταδύσεις στην Ελλάδα... Τα μισά από τα ψάρια τα έχει δει κι ένα παιδί από το μπαμπά του που κάνει ψαροντούφεκο ή ψάρεμα...

Περίμενα να δω περισσότερα τροπικά, σπάνια είδη, κοράλλια κλπ. Δε λέω ότι δε μου άρεσε, απλά περίμενα πολλά περισσότερα... :thumbup:

Το ενυδρείο όμως, είναι Μεσογειακό και δευτερευόντως φιλοξενεί και κάποιο τροπικά ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...