Jump to content

Θολό μάτι σε δίσκο τι κανω?


thess

Recommended Posts

Γεια σε όλους ! πριν ένα μήνα πήρα ένα δισκάκι το οποίο το έκανα καλή προσαρμογή άμεσος προσαρμοστικέ στο κλίμα αλλά όχι κ στη τροφή μετά από 5 μέρες έφαγε ξηρά τροφή στην αρχή το τάϊσμα ήταν κατεψυγμένο φοβήθηκα μι πάθει τίποτε που δεν έτρωγε ! μετά πολλά αφού είπα ότι προσαρμόστηκε πλήρως στο ενυδρείο πήρα ακόμα ένα το οποίο όμως είναι πιο μεγάλο κ στο pet shop ήταν στο ίδιο ενυδρείο μεγάλος προσαρμόστηκε με τη μια λες κ τον είχα καιρό ήταν στο ενυδρείο! το δισκάκι κρύφτηκε με τη μια μόλις είδε το μεγάλο όποτε έλεγε να βγει το κυνηγούσε ο μεγάλος πριν τρεις μέρες το ένα του το μάτι θόλωσε κάπως κ έτσι πήγα κ πήρα φάρμακο το myxazin το οποίο μου είπε από το pet shop 5 μέρες να ρίχνω. έχουν πέραση 3 κ δεν έχει καμιά διαφορά να ανησυχώ το μονό που είδα σήμερα ήταν να βγει από το καταφύγιο του κα να κάνει βόλτες χωρίς να τον πειράζει ο μεγάλος ιδιαίτερα !κάτι ακόμα όποτε έρθει επιτελούς το νέο ενυδρείο 300λ να ρίξω μέσα στο νερό κανα φάρμακο μι ντρεσαριστούν τα ψάρια ?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι μεγάλος γνώστης της φαρμακολογίας, ίσως και για αυτό, εγώ τα αποφεύγω... Το καλύτερο φάρμακο είναι οι καλές συνθήκες και ότι αυτές προβλέπουν!!! (άντε ίσως λίγο ektozon)

Συμπεριφορές όπως άρνηση τροφής, ειδικά στην αρχή, είναι μέσα στα αναμενόμενα για τους δίσκους, όπως και η επιθετική συμπεριφορά (ειδικά εάν δεν υπάρχει κοπάδι 4+).

Άρα στην περίπτωση αυτή εγώ θα έλυνα αυτά τα δύο θέματα, και θα παρακολουθούσα την πορεία του δίσκου...

Στο καινούργιο ενυδρείο πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα να οριμάσει, πριν βάλεις τα ψάρια σου μέσα (ξεκινόντας με ένα καλό μπόλιασμα από το παλιό).

Link to comment
Share on other sites

κακως εριξες αμεσως φαρμακο φιλε μου.

οπως προειπε και ο συναδελφος,το θολο μαρι προηλθε απο το στρες του κυνηγητου..δωσε καλυτερες συνθηκες στα ψαρια σου,καλυτερο νερο,κρυψωνες,και τροφη,και δεν θα εχεις τετοια συμπτωματα...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι μεγάλος γνώστης της φαρμακολογίας, ίσως και για αυτό, εγώ τα αποφεύγω... Το καλύτερο φάρμακο είναι οι καλές συνθήκες και ότι αυτές προβλέπουν!!! (άντε ίσως λίγο ektozon)Συμπεριφορές όπως άρνηση τροφής, ειδικά στην αρχή, είναι μέσα στα αναμενόμενα για τους δίσκους, όπως και η επιθετική συμπεριφορά (ειδικά εάν δεν υπάρχει κοπάδι 4+).Άρα στην περίπτωση αυτή εγώ θα έλυνα αυτά τα δύο θέματα, και θα παρακολουθούσα την πορεία του δίσκου...

Στο καινούργιο ενυδρείο πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα να οριμάσει, πριν βάλεις τα ψάρια σου μέσα (ξεκινόντας με ένα καλό μπόλιασμα από το παλιό).

τα τρια παραπανω που ειπε ο φιλος νομιζω οτι ειναι το κλειδι για την λυση του προβληματος σου

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε λίγες μέρες πριν είχα το ίδιο πρόβλημα

Χρησιμοποίησα MelaFix με την σωστή δοσολογία για δυο συνεχόμενες μέρες και πέρασε

Επιπλέον επειδή είναι φυσικό προϊόν δεν είναι χημικό δεν επηρεάζει την βιολογία τα φυτά ασπόνδυλα κτλ

καλή επιτυχία

Καλό και το Ektozon αλλά όχι τόσο αποτελεσματικό

Link to comment
Share on other sites

Συμπεριφορές όπως άρνηση τροφής, ειδικά στην αρχή, είναι μέσα στα αναμενόμενα για τους δίσκους, όπως και η επιθετική συμπεριφορά (ειδικά εάν δεν υπάρχει κοπάδι 4+).

Άρα στην περίπτωση αυτή εγώ θα έλυνα αυτά τα δύο θέματα, και θα παρακολουθούσα την πορεία του δίσκου...

Τα ειπε ολα!!! :)

Ετσι απο περιεργεια,σε ποσα λιτρα ειναι τωρα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...