Jump to content

νεος στο θαλασσινο


mpougatsas

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!αποφασισα να φτιαξω ενα ενυδρειο μινι περιπου 40 με 50 λ.μεσα σ αυτο θα μπουν 2 κλοουν κ κανενα κοραλι κ 2-3 κιλα βραχο!θελω να μου πειτε τι υλικα να βαλω στο φιλτρο το οποιο θα ειναι καταραχτης!κ ποσα λιτρα κατα την γνωμη σας να ειναι ολο το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

φουλ ανθρακα και αντιφωσφορο,και καλο θα ειναι να βαλεις και κανα φθηνο σκιμερακι απο αυτα που δουλευουν με αεροπετρα....

πο εκει και μετα συχνες αλλαγες και προσοχη στις μετρησεις σου,και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

καθε ποτε αλαγη νερου?απονιοσμενο ειναι καλυτερα?ποσα λιτρα να φτιαξω προτινεις?

Link to comment
Share on other sites

εγω με τους υπολογισμους λεω μηκος 40,πλατος25,κ υψος 30!συνολικα 30 λ.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κατασκευάσεις μόνος σου, θα πρότεινα να το κάνεις λίγο πιο φαρδύ πχ 30-35 cm.

Πρόσθεσε περισσότερο βράχο, και λίγα εκατοστά αραγωνίτη σαν υπόστρωμα, δύο μικρά κυκλοφορητάκια και είσαι έτοιμος.

Εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 20%, θα ήταν το ιδανικό.

Link to comment
Share on other sites

τι υλικα προτινεις στο φιλτρο?κ τι φιλτρο εσωτερικο λεω εγω με καταραχτη!

Link to comment
Share on other sites

Πως εννοείς τον καταρράχτη? Εσωτερικό φίλτρο πλάτης?

Τα υλικά που θα βάλεις, τα οποία ήδη ανέφερε ο Φίλος Klaz, είναι ενεργός άνθρακας, αντί-φως και λίγο μπαμπάκι για μηχανική απομάκρυνση των αιωρημάτων.

Αν υπάρχει χώρος για κάποιο μικρό skimmer, βάλτο. Θα βοηθήσει αρκετά στην απομάκρυνση των οργανικών αποβλήτων, αλλά και στην καλή οξυγόνωση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εννοω το νερο που θα πεφτει στο φιλτρο! το φιλτρο θα το φτιαξω στην πλατη του ενυδρειου?να φτιαξω υπρχιλιση?πως θα πηγενει το νερο στο φιλτρο?κ ποσο χωρο να πιανει στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ιδιοκατασκευή φίλτρου εξωτερικού, που θα πηγαίνει το νερό με υπερχείλιση και θα γίνεται "βροχή", αφού θα περνάει μέσα από τρύπες-σουρωτήρι και θα καταβρέχει βιόσφαιρες, σε πληροφορώ ότι δεν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο. Καλύτερα να φτιάξεις ένα ωραίο sump και refugium, αν υπάρχει χώρος.

Link to comment
Share on other sites

ναι κατι τετοιο θα κανω θα το φτιαξω με την βοηθεια ενος φιλου που ξερει!οποτε εγω θα περνω μαθηματα!!!σ ευχαριστω παντος!

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες φίλε μου…

Σου εύχομαι καλή συνέχεια στην κατασκευή!!!

Περιμένουμε νέα σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...