Jump to content

Νέος σον χώρο


Recommended Posts

Γεια χαρα,χωρίς να θέλω να σας κουράσω θέλω να μου δώσετε κάποιες συμβουλές:

Λοιπόν το ενυδρείο μου είναι καινούργιο απο τα carrefour 93lt.Μέσα έχω βάλει ψιλή άμμο και και πολύ λίγο χακικάκι στην άκρη,στη μέση εχω βάλει ένα κομμάτι lava stone (όπως το έλεγε) και 2 πλαστικά φυτά.Το φίλτρο αποτελείται με τη σειρά:υαλοβάμβακα,κατι μαύρα καρβουνάκια μέσα σε ένα δυχτάκι,μπλέ φίλτρο απο σκληρό αφρολέξ,τα κεραμμικα μακαρόνια και πάλι το μπλέ φίλτρο απο σκληρό αφρολέξ.Απο το μαγαζί μου είπαν να ρίξω 3 καπάκια αντιχλώριο strress coat της API και μετά απο 4-5 μέρες μπορώ να βάλω μέσα τα πρώτα ψαράκια.

Λοιπόν:

1. Είναι σωστή η σειρά των φίλτων;

2. Η διαδικασία στρωσίματος είναι σωστη;

Το ξέρω ότι τα παραπάνω είναι πολύ απλουστευμένα αλλά δεν ξέρω τίποτα παραπάνω επι του θέματος..

DSC00556.jpg

DSC00555.jpg

DSC00554.jpg

Θέλω να μου θυμίζει ωκεανό.. :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου...μπραβο για το ενυδριακισου!!αλλα θελει λιγη δουλειτσα.

Πρωτα για μενα βγαλε τον ανθρακα(μικρα καρβουνακια) γιατι δεν θα κανεις ποτε βιολογια.

τα υπολληπα υλικα οκ το μονο να βγαλεις το ενα σφουγγαρακι και να παρεις βιολογικο substrat pro και εισαι οκ.

τωρα δεν εχω δει τετειο φιλτρο και δεν ξερω να σου πω την συνθεσει των υλικων!

βακτυριδια οπως και ναχει..σε αμπουλα η σε υγρο(τις sera nitrivec ,η της seachem stability)

Και για το ποτε θα βαλεις ψαρια δεν εξαρτατε απο εμας αλλα απο το ενυδρειο σου!! διαβασε τα αρθρα εδω για κυκλο του αζωτου,και αλλα που σε απασχολουν εχει πραμα!!καλο διαβασμα και καλη αρχη!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

άρχισε να διαβάζεις τα άρθρα για το στρώσιμο, όπως σου είπε και ο akillis. :hysterical:

Η καλύτερη διάταξη υλικών στο φίλτρο, απο κάτω προς τα πάνω κατά την γνώμη μου είναι: κάτω-κάτω βάλε τα siporax (κεραμικό μακαρόνι)ή το substrat pro ,ύστερα το σφουγκάρι και τέλος τον υαλοβάμβακα.

με την υπομονή και το διάβασμα το αποτελεσμα θα σε ενθουσιαση :hysterical:

καλή συνέχεια :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηλθες

ακου τις παραπανω συμβουλες...διαβασε και και απολαυσε το ενυδρειο σου ...τοσο απλα :hysterical::hysterical:

καλη διασκεδαση :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κατ'αρχήν για τις απαντήσεις σας..

Διάβασα όπως μου είπατε για τα θέματα πέρι στρωσίματος αλλά όπως σας είπα έχω ήδη αρχίσει-μην έχοντας διαβάσει-το στρώσιμο όπως μου είπαν απο το μαγαζί δλδ αντιχλώριο για 5-6 μέρες.Ξέρω οτι δεν είναι το σωστότερο αλλά θα έχω πρόβλημα;;;Για αρχη σκοπεύω να βάλω 2-3 ψαράκια..

Ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Μια και δεν έχεις μέσα ψάρια καλό έιναι να γίνουν όλα σωστά!

:)

Αφού μπορείς γιατι να το ρισκάρεις;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κανε μετρησεις ,,και αν εισαι 0 απο NH3 και NO2 ΚΑΙ εχεις λιγο NO3 και με χρηση βακτηριδιων ,πιστευω πως σε λιγες μερες εισαι οκ!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρότεινα να κάνεις ένα κανονικό στρώσιμο με αμμωνία μια αι δεν έχεις ακόμα μέσα ψάρια!

Αν βάλεις και βακτήρια μαζί οκ!

Αλλά αν βάλεις μόνο βακτήρια μπορεί να΄αντιμετωπίσεις προβλήματα!

Τα βακτήρια ακόμα και για κάποιον που ξέρει δεν ειναι η απόλυτη λύση για το στρώσιμο!

:)

Link to comment
Share on other sites

oπως καταλαβα δεν εχεις κανει τιποτα περι στωσιματος!!!μονο αντιχλωριο.και πως περιμενω εγω να μου πεις για nh3,nh2 και για no3!!!!!εχει δικιο ο φιλος kouzman...αρχησε απο την αρχη με αμμωνια και με συνδιασμο τα υλικα φιλτραρισματος που σου ειπαμε !!οκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...