Jump to content

Στροφή σε Labidos!!!


Joys

Recommended Posts

Εκανα στροφή σε labido μετά από αρκετό καιρό σε κοινωνικό....

Διαστάσεις: 1.00x40x30

Όγκος: 120lit

Κατηγορία: Ενυδρείο Malawi

Φυτά:2 anubies, 1 vallisneria, 1 (δεν θυμάμαι ονομασία)

Ψάρια: 3 (1 αρσενικό+ 2 θυληκα) labidochromis yellow

Διακοσμητικά υλικά: Λευκή ψιλή άμμο, πέτρες & ξύλο

Φόντο: αφίσα με πέτρες & ρίζα ξύλου

Φωτισμός:1 λάμπα jbl solar natur 25w

Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες

Φιλτράρισμα: Eheim 2212 όπου σε λίγες μέρες θα μπεί Εheim 2234 εξωτερικό

Θερμοστάτης:150 watt jager

Λίπανση:όχι

Αεραντλία : Eheim 100

Παράμετροι:

pH:8,0

Γενική σκληρότητα (GH):10

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3): 0

Αλλαγές νερού:30-40% κάθε βδομάδα

Θερμοκρασία:26

Περιμένο τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας!!!

post-5463-1196450364_thumb.jpg

post-5463-1196450390_thumb.jpg

post-5463-1196450410_thumb.jpg

post-5463-1196450435_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη κινηση!!!!!μπραβο και καλη συνεχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Joys πολυ ωραιο το ενυδρειο σου..Καλως ηρθες στην Αφρικη..

Εγω τα μονα που θα εκανα στην θεση σου θα ηταν να βαλω μαυρο φοντο και να εδινα λιγο υψος στο δεξι group πετρων και θα προσθετα 3-4 ψαρια ακομα.

Να σου πω επισης οτι το συκρεκριμενο ειδος μπορεις να εισαι σιγουρος για το φυλο μονο αν τα δεις να ζευγαρωνουν κ σιγουρα οχι στο μεγεθος που ειναι τα δικα σου..

Καλη συνεχεια

Λευτερης

Έγινε επεξεργασία - ins
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις παρατηρήσεις σας.....

όσο αφορα αν ειναι αρσενικα ή θυληκα το ξέρω αυτο που λες...ελπίζω όμως να έχω πέσει μέσα :)

και για την προσθήκη 3-4 ψάρια ακόμα ....βάση διαβάσματος νομίζω πως είναι απαγορευτικό

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις παρατηρήσεις σας.....

όσο αφορα αν ειναι αρσενικα ή θυληκα το ξέρω αυτο που λες...ελπίζω όμως να έχω πέσει μέσα :)

και για την προσθήκη 3-4 ψάρια ακόμα ....βάση διαβάσματος νομίζω πως είναι απαγορευτικό

Τα ψαρια αυτα ζουνε σε μεγαλα groups.Κατα την αποψη μου απαγορευτικο ειναι να κρατας μονο 3.Εαν φτιαξεις μερικες ακομα κρυψωνες 6 - 7 ψαρια σε 120 λιτρα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω πολυ να προσεχουμε τι προτεινουμε...!!!το λεω με ολη την καλη διαθεση.. :)

τα ψαρια αυτα ΔΕΝ ειναι απαραιτητο να ζουν σε μεγαλα γκρουπ..και εχουν τελικο μεγεθος πανω απο 10cm..6-7 τετοια ψαρια λοιπον σε 120 λιτρα μικτα δεν ειναι μια χαρα λοιπον..ειναι απαραιτητο ομως να ζουν σε μορφη χαρεμιου..δλδ ενα αρσενικο με περισσοτερα θυληκα..1αρσ με 3θηλ ειναι μια χαρα..

σε 120λιτρα βεβαια ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα,αλλα με προσθηκη μερικων πετρων ακομη δεν θα εχεις προβλημα,με την προυποθεση οτι δεν εχεις και αλλο αρσενικο..αν ειναι ακομη μικρα περιμενε να δεις συμπεριφορες κτλ,και αν εχεις 2 αρσενικα βγαλε το ενα και παρε θηλ ή αλλο με την ελπιδα να σου βγει θηλ..

παντως το ιδανικο για τα ψαρακια σου θα ηταν αν μπορουσες στο μελλον να τους δωσεις πιο πολλα λιτρα..

αν εισαι προσεκτικος και σε αυτα τα λιτρα θα ειναι καλα..ομως οι αφρικανες θελουν λιτρα..οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα..

καλη συνεχεια λοιπον,και συνεχισε αυτο που κανεις..διαβασμα και ξεκαθαρισμα!! :)

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω πολυ να προσεχουμε τι προτεινουμε...!!!το λεω με ολη την καλη διαθεση.. :)

τα ψαρια αυτα ΔΕΝ ειναι απαραιτητο να ζουν σε μεγαλα γκρουπ..και εχουν τελικο μεγεθος πανω απο 10cm..6-7 τετοια ψαρια λοιπον σε 120 λιτρα μικτα δεν ειναι μια χαρα λοιπον..ειναι απαραιτητο ομως να ζουν σε μορφη χαρεμιου..δλδ ενα αρσενικο με περισσοτερα θυληκα..1αρσ με 3θηλ ειναι μια χαρα..

σε 120λιτρα βεβαια ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα,αλλα με προσθηκη μερικων πετρων ακομη δεν θα εχεις προβλημα,με την προυποθεση οτι δεν εχεις και αλλο αρσενικο..αν ειναι ακομη μικρα περιμενε να δεις συμπεριφορες κτλ,και αν εχεις 2 αρσενικα βγαλε το ενα και παρε θηλ ή αλλο με την ελπιδα να σου βγει θηλ..

παντως το ιδανικο για τα ψαρακια σου θα ηταν αν μπορουσες στο μελλον να τους δωσεις πιο πολλα λιτρα..

αν εισαι προσεκτικος και σε αυτα τα λιτρα θα ειναι καλα..ομως οι αφρικανες θελουν λιτρα..οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα..

καλη συνεχεια λοιπον,και συνεχισε αυτο που κανεις..διαβασμα και ξεκαθαρισμα!! :)

Γιάννη πολύ σωστά και περιεκτικά

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω πολυ να προσεχουμε τι προτεινουμε...!!!το λεω με ολη την καλη διαθεση.. :)

τα ψαρια αυτα ΔΕΝ ειναι απαραιτητο να ζουν σε μεγαλα γκρουπ..και εχουν τελικο μεγεθος πανω απο 10cm..6-7 τετοια ψαρια λοιπον σε 120 λιτρα μικτα δεν ειναι μια χαρα λοιπον..ειναι απαραιτητο ομως να ζουν σε μορφη χαρεμιου..δλδ ενα αρσενικο με περισσοτερα θυληκα..1αρσ με 3θηλ ειναι μια χαρα..

σε 120λιτρα βεβαια ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα,αλλα με προσθηκη μερικων πετρων ακομη δεν θα εχεις προβλημα,με την προυποθεση οτι δεν εχεις και αλλο αρσενικο..αν ειναι ακομη μικρα περιμενε να δεις συμπεριφορες κτλ,και αν εχεις 2 αρσενικα βγαλε το ενα και παρε θηλ ή αλλο με την ελπιδα να σου βγει θηλ..

παντως το ιδανικο για τα ψαρακια σου θα ηταν αν μπορουσες στο μελλον να τους δωσεις πιο πολλα λιτρα..

αν εισαι προσεκτικος και σε αυτα τα λιτρα θα ειναι καλα..ομως οι αφρικανες θελουν λιτρα..οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα..

καλη συνεχεια λοιπον,και συνεχισε αυτο που κανεις..διαβασμα και ξεκαθαρισμα!! :)

Φιλε Γιαννη,

δεκτα τα σχολια σου θα συνεχισω την κουβεντα με ολη την καλη διαθεση και εγω.

θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι πρεπει να ειναι χαρεμι 1+3 αλλα θα διαφωνησω στο οτι δεν μπορει να βαλει ακομα ενα χαρεμι οριακα σε αυτα τα λιτρα λογω του οτι αν ειναι περισσοτερα πιστευω θα νιωθουν πιο ανετα και το επιθετικοτερο δεν θα ξεσπαει σε 1-2 ψαρια ..Επισης για κιχλιδες malawi δεν ειναι τοσο επιθετικα οσο αλλα ειδη mbuna τα οποια δεν μπενουν ουτε για πλακα σε αυτα τα λιτρα (πχ demasoni)..

Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω πως απο την συμπεριφορα των ψαριων θα δει αν ειναι καποιο αρσενικο για να το βγαλει απο το ενυδρειο..? Εγω τα ψαρια αυτα τα ειχα για 2 χρονια περιπου σε ενυδρεια 250 λιτρων εως και 650 λιτρων και δεν μπορουσα να διαχωρισω φυλο απο επιθετικοτητα η καποιο αλλο στοιχειο της συμπεριφορας τους παρα μονο οταν ζευγαρωνανε..

Η γνωμη μου ειναι οτι τα συγκεκριμενα ψαρια πιο πολυ χρειαζονται κρυψωνες και οχι τοσο πολυ τα λιτρα χωρις να εννοω οτι μπαινουν σε ενυδρεια μικροτερα απο το συγκεκριμενο..

Εσενα η εμπειρια σου τι λει για τα ψαρια αυτα?

Λευτερης

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη,

δεκτα τα σχολια σου θα συνεχισω την κουβεντα με ολη την καλη διαθεση και εγω.

θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι πρεπει να ειναι χαρεμι 1+3 αλλα θα διαφωνησω στο οτι δεν μπορει να βαλει ακομα ενα χαρεμι οριακα σε αυτα τα λιτρα λογω του οτι αν ειναι περισσοτερα πιστευω θα νιωθουν πιο ανετα και το επιθετικοτερο δεν θα ξεσπαει σε 1-2 ψαρια ..Επισης για κιχλιδες malawi δεν ειναι τοσο επιθετικα οσο αλλα ειδη mbuna τα οποια δεν μπενουν ουτε για πλακα σε αυτα τα λιτρα (πχ demasoni)..

Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω πως απο την συμπεριφορα των ψαριων θα δει αν ειναι καποιο αρσενικο για να το βγαλει απο το ενυδρειο..? Εγω τα ψαρια αυτα τα ειχα για 2 χρονια περιπου σε ενυδρεια 250 λιτρων εως και 650 λιτρων και δεν μπορουσα να διαχωρισω φυλο απο επιθετικοτητα η καποιο αλλο στοιχειο της συμπεριφορας τους παρα μονο οταν ζευγαρωνανε..

Η γνωμη μου ειναι οτι τα συγκεκριμενα ψαρια πιο πολυ χρειαζονται κρυψωνες και οχι τοσο πολυ τα λιτρα χωρις να εννοω οτι μπαινουν σε ενυδρεια μικροτερα απο το συγκεκριμενο..

Εσενα η εμπειρια σου τι λει για τα ψαρια αυτα?

Λευτερης

καλησπερα Λευτερη..

χαιρομαι που το συνεχιζεις,με καλη διαθεση παντα,γιατι μεσα απο την κουβεντα βγαινουν και χρησιμα συμπερασματα για ολους...

συμφωνουμε για τα χαρεμακια..αυτο ειναι σιγουρο..

συμφωνουμε επισης οτι οσο πιο πολλα ειναι,τοσο πιο πολυ θα μοιραζεται η επιθετικοτητα τους..

αυτα ομως ειναι οι γενικοι κανονες..γενικα ισχυει και οτι οι αφρικανικες κιχλιδες ειναι κυριαρχικα ψαρια και οριζουν το χωρο τους και για αυτο το λογο χρειαζονται και κρυψωνες..και οτι θελουν πολλα λιτρα..

σε 120λιτρα μικτα,αν υπολογισουμε υποστρωμμα και πετρες παμε περιπου στα 80-90..σε αυτα τα λιτρα λοιπον,τα ψαρια που εχει ο φιλος μας μεσα,ειναι οριακα..ο λογος που του προτεινα να κανει και αλλες κρυψωνες ειναι αυτο που ειπες κι εσυ..για να εχουν τα ψαρια να υποχωρησουν οταν τα κυνηγαει το κυριαρχο..

το να βαλουμε και αλλο χαρεμι σε αυτα τα λιτρα (μιλαω μονο για αυτα τα μεγεθη) δεν ειναι σωστο κατα τη γνωμη μου..οι αφρικανες θελουν χωρο και τον διεκδικουν..ειτε ειναι labido ειτε ειναι demasoni (δεν λεω οτι ειναι το ιδιο,προς θεου).εμενα ας πουμε τα labidos σε 220 λιτρα ηταν πιο αγρια απο τα acei..και επεφτε πιο πολυ κυνηγητο μεταξυ τους..

φαντασου να βαλει και αλλο χαρεμι και να γινει της Βοσνιας??που θα κρυφτουν τα υπολοιπα?αν του βγει ενα πολυ επιθετικο?εκτος απο το οτι ειναι λιγα τα λιτρα για τα ψαρια..να κολυμπησουν κτλ..

οσον αφορα αυτο που ειπα για συμπεριφορα,εννοουσα και κατα την αναπαραγωγη..υπαρχουν καποια γενικα χαρακτηριστικα που πολλες φορες ομως οδηγουν σε λαθος συμπερασματα..οπως πολυ σωστα ειπες,μονο αν δεις μπουκωμενο μπορεις να εισαι σιγουρος για αυτα τα ψαρια.. :)

τα ενυδρεια που αναφερεις οτι διατηρουσες τα ψαρακια σου ειναι στα σωστα λιτρα..εκει μπορεις να κανεις συνδιασμους ανετα και να φτιαξεις κατι ομορφο..σαφως και το σημαντικοτερο ειναι οι κρυψωνες..ολοι το λενε..και οποιος ειχε αφρικανες το ξερει..και σε αυτα τα λιτρα που ειχες ειναι και τα ψαρια ανετα..

γι'αυτο το ειπα και στον φιλο μας για τις πετρες..και γι'αυτο διαφωνησα με την προσθηκη και αλλως ψαριων σε αυτα τα λιτρα..στην συγκεκριμενη περιπτωση πιστευω πως αυτο που καθοριζει τι κανουμε ειναι τα λιτρα..και εκει δυστυχως ειναι οριακα..

ας μας πουν και αλλοι τι πιστευουν..

αυτη ειναι η γνημη μου και οι εμπειριες μου..δεν εχω την τεραστια πειρα (διαβαζω πολυ αλλα αλλο αυτο) και δεν το παιζω επιστημονας :) σε καμια περιπτωση... :thumbup:

φιλικα παντα,

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη δεν το παιζεις επιστημονας σε καμια περιπτωση ισα ισα που τα λες και πολυ σωστα..

Link to comment
Share on other sites

ωραια τα λες γιαννη και με το διαβασμα που εχω και εγω ριξει ετσι ειναι τα πραγματα..η πρωτη επιλογη ηταν 1 αρσενικο 3 θυληκα...βεβαια οταν τα πηρα δεν υπηρχαν αλλα στο πετ και ετσι αποφασισα να δω συμπεριφορα και μεγαλωνοντας λιγο να δω σε τι εχω πεσει.(ετσι ωστε να γινουν οι απαραιτητες επιλογες)εχω την εντυπωση ομως οτι τα αρσενικα εχουν πανω κατω στα πτερυγια μαυρο χρωμμα εννω το θυληκο μονο πανω ή οχι.(αν κανω λαθος διορθωσε με)το ενα ηταν καθαρα πανω κατω μαυρο και μεγαλυτερο απο τα αλλα δυο...και εχω την εξης ερωτηση ...σε τι μηνα-ηλικια βλεπω τι οντως ειναι και απο ποτε ξεκινουν η γεννες..αν και τα δικα μου ειναι ακομα πολυ μικρα.επισης σε αυτη τη φαση δεν εχω δει ιδιαιτερα αγριες συμπεριφορες.βεβαια τα δυο ειναι πιο ανετα στην κυκλοφορια τους σε σχεση με το τριτο(λετε να βγει αρσενικο? δλδ 2 αρσενικα να κυνηγουν μια θυληκια???χααχαχα) το μονο που εχω προσεξει ειναι οτι γυρω απο τις πετρες εχουν κανει σκαψιματα και δινουν και τι δικη τους πινελια μεσα στο ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

να'στε καλα παιδια... :thumbup:

φιλε μου αν δεν δεις καποιο μπουκωμενο δεν μπορεις να καταλαβεις..το κυριαρχο αρσενικο θα φαινεται απο τα χρωματα και απο το "καμαρι" που θα εχει στο κολυμπι..

τα υπολοιπα αν δεν μπουκωσουν μπορει να ειναι οτιδηποτε..εμενα πρωτη φορα ζευγαρωσαν 5-6εκατοστα..παντως πολυ πιθανο ειναι να χρειαστει να αλλαξεις καποια ψαρακι για να πετυχεις τις σωστες αναλογιες..

οσο για το σκαψιμο,αυτο δεν το γλιτωνεις..εγω μια φορα εκλεισα ενα λακο κατα το καθαρισμα,και την αλλη μερα το πρωι ηταν παλι εκει.. :):)

καλη συνεχεια,και βαλε μερικες πετρουλες ακομη να εχουν κρυψωνες..και αν θες (γνωμη μου) βγαλε το ξυλο..δεν κολλαει με malawi.. :thumbup: καλυτερα να βαλεις 1-2πετρες εκει..καιπεριμενουμε φωτο...

καλη συνεχεια σε ολους..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε ωραία η προσπάθεια σου.Σε πολλά πράγματα με κάλυψαν οι φίλοι που απάντησαν πιό πάνω.

Πιστεύω όμως ότι σύντομα θα ψάξεις για πολύ περισσότερα λίτρα.

Καλώς ήλθες στους Αφρικάνους :)

Πάντα φιλικά Σωκράτης Γεωργίου

Link to comment
Share on other sites

θα το σκεφτω για το ξυλο(αν και μαρεσει) και σιγουρα θα βαλω μερικες πετρουλες ακομα....οσο για περισοτερα λιτρα θα χρειαστω μεγαλυτερο σπιτι χαχαχαχα αντε ενα ακομα το ιδιο μεγεθος και αυτο με το ζορι....σκεφτομαι ομως για ενα μινι τακανικα..μαρεσουν και αυτα τα ψαρακια...οταν αρχισεις δεν μπορεις να σταματησεις συνεχεια θελεις και αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...