Jump to content

Κοκκινη αλγη?


Recommended Posts

Απο το δευτερο μηνα και μετα ισως και πολυ ποιο μπροστα αρχισε να εμφανιζεται μια κοκκινη(αλγη δεν ειναι αλλα βακτηριδια).Στην αρχη δεν ανυσηχησα μιας και νομιζα πως προκειται για Αλγη.Τωρα το φαινομενο υπαρχει αλλα εχει σχεδον εξαληφθει,δεν την εχω σε τζαμια, ,μηχανηματα,βραχους παρα μονο σε κανα δυο σημεια στο υποστρωμα ,οπου με μια μικρη αλαγη τη ρουφαω κι αυτη με το λαστιχο,αλλα μετα δυο τρεις μερες ξανακανει την εμφανιση της.Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν οντως ειναι βακτηριδια και οχι αλγη(γιατι ετσι μου ειπαν 2 καταστηματαρχες τα ιδια ακριβως )Ποσο κακο κανειι στην βιολογια του συστηματος μου και αν προκειται για φαινομενο που το συνανταμε σε ολα τα καινουργια ενυδρεια με θαλασσινο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως το περιγραφεις μαλλον ειναι κυανοβακτηριδιο.Με καλη κυκλοφορια και φρεσκο χημικο υληκο μπορεις να το εξαλειψης.Αν με αυτα δεν καλυτερευσει μπορεις να δοκιμασεις το chemiclean που συγουρα θα την εξαφανισει.....

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως τα λες. Κάποια στιγμή θα εξαφανιστεί τελείως από το ενυδρείο σου, αλλά αυτό θέλει το χρόνο του.

Θα έλεγα να μην αγχώνεσαι, από τη στιμή που όλα λειτουργούν σωστά. Και αυτό είναι:

-χαμηλά νιτρικά

-χαμηλά φωσφορικά

-σωστή κυκλοφορία

-σωστό skimming

-σωστή οξυγόνωση

-σωστός φωτισμός

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...