Jump to content

ΑΡΧΑΡΙΑ ΣΤΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ


LALINA

Recommended Posts

:) ευχαριστώ πολύ....υπομονή έχω ευτυχώς αρκεί να τα κάνω σωστά.

Για να τα κάνεις σωστά, όπως λες, δε πρέπει καταρχήν να πολυ-εμπιστεύεσαι τους μαγαζάτορες και τους υπαλλήλους τους γιατί το βασικό κίνητρο/στόχος τους είναι να πουλήσουν. Βέβαια υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κάποια εξέλιξη στον ύφαλό σου, αγαπητή LALINA??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι και ευχαριστω για το ενδιαφερον.

εχω ξεκινησει να προσθετω ιχνοστοιχεια και εχω βαλει και ενα φωτακι μπλε σε μονιμη βαση (moon light).

την Κυριακη που μας περασε αλλαξα το αντιφωσφορο και καρβουνο μιας και ειχε περασει ενας μηνας απο το στησιμο του ενυδρειου μου. Το θεμα ειναι οτι παρολο που ξεπλυνα αρκετα καλα το αντιφωσφορο το νερο μου δειχνει βρωμικο σαν να εχει σκονη μεσα και δεν εχει ξεθολωσει παρολο που εχουν περασει καποιες μερες απο την αλλαγη. Φωτα αναβψ 5 ωρες την ημερα, εχω καποια σημαδια αλγης αλλα δεν θεωρω οτι ειναι ανησυχητικα. Οι τελευταιες τιμες μου ειναι

NO3=0-5

NO2=0

AMMONIA=0

PH=8,2

KH=8-9

PO4=0,01-0,05

CA=410

Τα τεστ που χρησιμοποιω ειναι της TROPIC MARINE.

Αυτη τη στιγμη εχω 4 ψαρακια μεσα 2 amphiprion ocellaris s.

1 nemateleotris decora ml.

1 nemateleotris magnifica l. (το βλεπω σπανια κρυβεται συνηθως)

και υπηρχε κι ενα cirrhilabrus lubboki το οποιο το βρηκα νεκρο την δευτερη κιολας μερα.Νομιζω οτι δεχτηκε επιθεση γιατι ειχε δαγκωμενη ουρα και ελειπαν και τα ματια του. :)

Επισης εχω μεσα οπως εχω ηδη αναφερει σε προηγουμενη δημοσιευση ενα star polyps green

και ενα green tips soft polyp. το ενα εχει ανοιξει το αλλο οχι ακομα.Δεν το ταιζω καθημερινα.

Με εχει ταλαιπωρησει λιγο ο θερμοστατης της juwel καηκε 2 φορες. την πρωτη μου τον αλλαξαν και τωρα πηρα εναν 300watt της visi-therm τον οποιο τοποθετησα εκτος του φιλτρου αυτη τη φορα. Ελπιζω να μην ξαναεχω προβλημα.

Συντομα ετοιμαζομαι για την πρωτη αλλαγη νερου.....

Αυτα για την ωρα ελπιζω να εδωσα αρκετες πληροφοριες για το συστημα μου αναμενω τις παρατηρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο LALINA, τα πας πολύ καλά!!

Το νερό σου θα ξεθολώσει, αν οφείλεται στην παρουσία του νέου αντιφωσφόρου. Μήπως εκεί που το έχεις τοποθετήσει, κτυπιέται και τρίβεται αρκετά από τη ροή του νερού? Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, μπορείς να τοποθετήσεις από πάνω του ένα κομμάτι υαλοβάμβακα.

Οι τιμές σου είναι πολύ καλές. Για την άλγη, μην ανησυχείς, θα εξαφανιστεί με την ώρα της.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Νικο εχω θαλοβαμβακα απο πανω αλλα δεν τον αλλαξα οτανα εκανα αλλαγη στο αντιφωσφορο και το καρβουνο.Μηπως φταει αυτο? Α και ξεχασα να σου πω οτι τα αλλαξα και τα 2 την ιδια μερα.Μηπως αυτο ειναι προβλημα?Υαλοβαμβακα δεν ειχα για αυτο δεν τον αλλαξα πηρα ομως και θα το αλλαξω μηπως διορθωσω ετσι την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Lalina μια χαρά τα πάς ...

Το αντιφώσφορο και τον άνθρακα τα ξεπλένουμε καλά , πριν τα βάλουμε.

Φαντάζομαι ότι έχεις βάλει αντιφώσφορο σιδήρου.Τι μάρκα ?

Χρησιμοποίησες το σακουλάκι που είχε μέσα στο κουτί ?

Τον υαλοβάμβακα μπορείς να τον αλλάζεις όσο συχνά θέλεις.Και κάθε μέρα..

Καλό θα ήταν να αλλάζεις άνθρακα - αντιφώσφορο με διαφορά κάποιων ημερών , αλλά τώρα που δεν έχεις ακόμα δύσκολα κορράλια , δεν πειράζει.

Το στάδιο της άλγης το παιρνάμε όλοι , τον πρώτο καιρό.

Πάρε και ομάδα καθαρισμού (σαλιγκάρια διάφορα , ερημίτες κ.α.)

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησα προιοντα της seachem και ναι τα ξεπλυνα καλα....τα εβαλα σε δυχτακι χωριστα βεβαια το ενα απο το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

αν εβαλες αντιφωσφορο της σιτσεμ(εκεινο με τις ασπρες μπιλλιτσες),ειναι με βαση το αλουμινιο,και δεν ειναι για διαρκεια ενος μηνος οπως ειναι οι αντιστοιχοι με βαση το σιδηρο.

αυτο πρακτικα σημαινει οτι θα πρεπει να το αλλαζεις πολυ πολυ γρηγοροτερα απο μηνα......

αν βεβαια ειναι το προιον αυτο που λεω..

Link to comment
Share on other sites

Lalina, η θολούρα δεν οφείλεται στην αλλαγή του υαλοβάμβακα. Πάντως και τον υαλοβάμβακα ξέπλυνέ τον καλά πριν τον τοποθετήσεις.

Όσο αφορά το χημικό σου φιλτράρισμα, ποτέ δεν αλλάζουμε όλη την ποσότητα του άνθρακα και του αντιφως και ποτέ την ίδια μέρα. Αυτό θα προκαλέσει σοκ στα κοράλλια μας.

Η άλγη θα καταπολεμηθεί με το αντιφως και ομάδες καθαρισμού....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!Εύχομαι ότι καλύτερο για τον καθένα με υγεία.

Οι σημερινές μου μετρήσεις είναι Αλατότητα 1,026, αμμωνία 0, Νιτριτε 0, νιτρατε 10, PH8,2 , ΚΗ 8 και po4 0.01-0.05. Όσο για τη θολούρα μου έχει ελαχιστοποιηθεί αλλά δεν έχει φύγει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά ..

με ποιο τεστ μετράς po4 ?

η θολούρα που λες υπάρχει συνεχώς στο ενυδρείο η εμφανίζετε αφού ανάψουν τα φώτα

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλά.

Μετράω με τα τεστ της τροπικ μαριν και η θολούρα είναι λίγη πλέον αλλά σε μόνιμη βάση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να με βοηθησει για το πως κανουμε αλλαγη νερου?τι προετοιμασια χρειαζεται?εχω παρει αλατι της AQUACRAFT TO MARINE ENVIRONMENT αλλα θελω να μου πειτε αναλογιες αλατιου κι αν χρειαζεται καποια συγκεκριμενη διαδικασια για να βαλω το αλατι.ποση ωρα πρεπει να μεινει μεχρι να το προσθεσω στο ενυδρειο?σας αναφερω επισης οτι εχω και 2ο θερμοστατη για να ρυθμισω τη θερμοκρασια του κι εχω 2 απλους κουβαδες περιπου 14λτ ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites

η ελάχιστη προτεινόμενη αλλαγή νερού είναι 10%..

αυτό σημαίνει ότι καλό είναι να βρεις ένα δοχείο που να χωράει άνετα 30 λίτρα για να μην ταλαιπωρείσαι

σου χρειάζεται ακόμα μια μικρή αντλία για να ανακατεύει το νερό και ο θερμοστάτης

βάζεις το νερό – από αντίστροφη όσμωση – το θερμαίνεις ρίχνεις το αλάτι και μετράς αλατότητα , στη συσκευασία του αλατιού θα δεις πόσο περίπου πρέπει να ρίξεις

αφού φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα το αφήνεις για 24 ώρες με κυκλοφορία και θερμοστάτη , μετά είσαι έτοιμη για αλλαγή ..

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.

Το Σάββατο έκανα αλλαγή νερού περίπου 30λτ. Ελπίζοντας ότι έχω κανει σωστά όλη την προετοιμασία σήμερα έκανα τις μετρήσεις μου. Σημειωτέον η θολούρα έχει φύγει.

Έχω λοιπόν ph 8.2. ΑΜΜΟΝΙΑ 0, ΝΙΤΡΙΤΕ 0, ΝΙΤΡΑΤΕ 10-20, αλατοτητα 1,028 και θερμοκρασία 26.

Αναμένω τις παρατηρήσεις σας!

Καλή πρωτοχρονιά.

Link to comment
Share on other sites

την αλατοτητα με τι την μετρας..?πρεπει να τη ριξεις λιγο γιατι το κανονικο ειναι απο 1024-1026 γι reef.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα την ριξω? εχω μια συσκευη της red sea γραφει πανω hydrometer κι εχει μια βελονα.....αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν καταφερνω παντα να κανω την μετρηση σωστα.και εχει πανω και για θερμοκρασια δεικτη.

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν θα εχεις ακριβεια στις μετρησεις σου,εαν δεν αγορασεις ρεφρακτομετρο.

μεχρι να γινει κατι τετοιο,θα σου προτεινα να παρεις νερο απο το ενυδρειο σου και να σου το μετρησει καποιος που ηδη εχει η καποιο πετ-σοπ.

ετσι θα γνωριζεις την αποκλιση με το δικο σου οργανο μετρησης...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το ρεφρακτόμετρο είναι μονόδρομος!!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι απλές συσκευές, μετρούν λιγότερο από την πραγματική τιμή. Για το λόγο αυτό θα σου συνιστούσα να κατεβάσεις την αλατότητα στα 1025-1026 για να βρίσκεσαι σε όρια ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι απλές συσκευές, μετρούν λιγότερο από την πραγματική τιμή. Για το λόγο αυτό θα σου συνιστούσα να κατεβάσεις την αλατότητα στα 1025-1026 για να βρίσκεσαι σε όρια ασφαλείας.

Πως κατεβαζουμε την αλατοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρείς μια ποσότητα θαλασσινού νερού και κατόπιν προσθέτεις ίδια ποσότητα νερού α/ο. Περιμένεις μισή ώρα και μετράς την αλατότητα. Επαναλαμβάνεις τη διαδικασία, μέχρι να πετύχεις την επιθυμητή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Lalina το κοστος ενος ρεφρακτομετρου ειναι σχετικα χαμηλο για την σιγουρια που προσφερει... ισως εκπλαγεις οταν μετρησεις... καλο θα ηταν να το αγορασεις αμεσα και μετα να προχωρησεις σε προσαρμογη της αλατοτητας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...