Jump to content

ΑΡΧΑΡΙΑ ΣΤΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ


LALINA

Recommended Posts

Lalina όταν αγώρασα το ρεφρακτομετρο μου κόντεψα να πάθω συγκοπή απο την τεραστια διαφορά στην τιμή!!! Θα σου πρότεινα να προμηθευτείς άμεσα ένα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ok ευχαριστω πολυ ολους θα προμηθευτω αμεσα refractometer...

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Χρονια Πολλα και Καλα!!!

εχω παρατηρησει στο πισω τζαμι μου κατι ασπρα σαν τριχιδια.ειναι δειγματα αλγης?εχει επισης και καποια σημαδια σαν λεκεδες αλλα εχο την αισθηση οτι κοκκινιζουν. ειναι κοραλινη?το ενυδρειο μου απεκτησε 3 νεους κατοικους ακομα.2 turbo snail kai ena cteonochaetus striatus. Ολα δειχνον καλα.Δεν εχω νεες μετρησεις για την ωρα αλλα θα σας ενημερωσω συντομα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν οι νέοι!!

Ο cteonochaetus κάνει πολύ καλή δουλειά. Σωστή επιλογή.

Τα υπόλοιπα ζωντανά σου πως είναι?

Μετά την αλλαγή νερού τα νιτρικά που βρίσκονται?

Link to comment
Share on other sites

Οι νεες μου μετρησεις εχουν ως εξης:

ΑΜΜΟΝΙΑ Ο

ΝΙΤΡΑΤΕ 20

ΝΙΤΡΙΤΕ 0

ΠΗ 8,2

ΚΗ 8

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 24-25 ΒΑΘΜΟΥΣ

Την αλγη πως αλλιως τη καταπολεμαμε?με ποια ειδη? τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

αν το τεστ της tropic marin σου δίνει ένδειξη – έστω και τη μικρότερη – αυτό σημαίνει ότι έχεις φωσφορικά και πρέπει να τα περιορίσεις .. αυτή είναι η κύρια αιτία του προβλήματος

τα φωσφορικά δεν ελέγχονται εύκολα και μπορεί να υπάρχουν ακόμα και αν τα τεστ δεν τα ανιχνεύουν

προσοχή στο τάϊσμα :D

Link to comment
Share on other sites

αν το τεστ της tropic marin σου δίνει ένδειξη – έστω και τη μικρότερη – αυτό σημαίνει ότι έχεις φωσφορικά και πρέπει να τα περιορίσεις .. αυτή είναι η κύρια αιτία του προβλήματος

τα φωσφορικά δεν ελέγχονται εύκολα και μπορεί να υπάρχουν ακόμα και αν τα τεστ δεν τα ανιχνεύουν

προσοχή στο τάϊσμα :D

Πως περιοριζουμε τα φωσφορικά?μόνο με "προσοχή στο ταισμά;" ή υπάρχει και άλλος τρόπος; Έχω 4 ψάρια στο ενυδρείο πόσα φυλαράκια πρέπει να ρίχνω μέσα για να τα ταίζω;

Link to comment
Share on other sites

φρόντισε να έχεις μπόλικο αντιφώσφορο και καλό skimming ..

το φαγητό που ρίχνεις πρέπει να καταναλώνεται αμέσως από τα ψαράκια.. μην ταΐζεις κάθε μέρα .. τώρα στη αρχή ..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και απο εμένα....βλέπω να σε διακρίνει μεγάλη διάθεση γιά μάθηση και επιμονή στην επίτευξη του στόχου, γιά αυτό και δεν σε φοβάμαι.....καλώς μας ήρθες!!!

Link to comment
Share on other sites

Big Blue σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.....καλως σας βρηκα!Η αληθεια ειναι οτι αγχωνομαι αρκετα αλλα προσπαθω για το καλυτερο.....Ευτυχως ανακαλαυψα το forum χαρη σε ενα φιλο κι ετσι ειμαι πιο αισιοδοξη για το αποτελεσμα!Καλη συνεχεια σε ολους μας.

Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις.εδω ειμαστε για να σε βοηθησουμε .!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολους. Τα νεα απο το συστημα μου εχουν ως εξης:

Eχω προσθεσει 2 turbo snails και 1 ctenochaetus striatus

Επισης εχω προσθεσει 15 κιλα ακομα απο ζωντανο βραχο και οι μετρησεις μου ειναι οι ακολουθες.

ΑΜΜΟΝΙΑ 0

ΝΙΤΡΙΤΕ 0

PH 8,0-8,2

NITRATE 20-30

KH 7

PO4 0,05

θερμοκρασια 26

Πυκνοτητα 1.028

Παρατηρησεις: Απο τοτε που εβαλα τον βραχο εχω διαπιστωσει οτι το ctenochaetus μου ειναι πολυ νευρικο και εχει παραξενη συμπεριφορα. Υπαρχει περιπτωση να εχει κατι? (δεν εχει κανενα σημαδι παντως).

Σκοπευω να κανω σημαντικη αλλαγη νερου συντομα.

Περιμενω τις παρατηρησεις σας.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

P.S. Ποσα κιλα βραχο πρεπει να βαλω στο ενυδρειο μου? ειναι RIO 240 και εχει ηδη περιπου 40Kg. Ποιο ειναι το ιδανικο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα LALINA,

όλα καλά τα βλέπω στην εξέλιξη του συστήματός σου. Μια αλλαγή νερού θα κατεβάσει αρκετά τα νιτρικά και θα είναι ακόμα καλύτερα. Από εκεί και μετά λίγη προσοχή στο τάισμα, νομίζω ότι θα μπορέσει να τα κρατήσει σε καλά επίπεδα.

Η νευρικότητα του ψαριού, μπορεί να οφείλεται στην προσθήκη του νέου βράχου και σε κάποιες ανακατατάξεις, που πιθανά έκανες. Ίσως και σε λίγη αμμωνία που μπορεί να δημιουργήθηκε προσωρινά.

Νομίζω ότι σύντομα θα προσαρμοστεί.

Τα 40 κιλά βράχου, που αναφέρεις τα θεωρώ υπερβολή για τα 240 λίτρα. Δεν θα υπάρχει αρκετός ελεύθερος χώρος. 25 έως 30, σωστά τοποθετημένα και με τη σωστή κυκλοφορία νερού, πιστεύω ότι είναι μια χαρά.

Κατέβασε την πυκνότητα στο 1026, για καλύτερα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Lalina ακομα να παρεις refractometer???

Κατεύασε το γιατί τα πυκνόμετρα εχουν την ταση να υπερβάλουν!!!

όσο για τον βράχο, τα 40 κιλά πραγματικά δεν θα χωράνε!!!!

25 κιλά ζωντανού βράχου νομιζω ότι ειναι ΟΚ!!!

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθειααααααααααααααααααα.....................

εντωπισα λαθρεπιβατη στο ενυδρειο μου. Ξεμυτισε απο το βραχο.Τι ειναι ? Ειναι σκουλικι?ειναι καλο η κακο?πρεπει να αφαιρεθει? ειναι αυτο που βλεπεται να σκαει απο το βραχο. δεν ξερω καν το μεγεθος του. σιγουρα ειναι πολυ μεγαλυτερο. δεν ηξερα τι ηταν και το ακουμπησα με το διχτακι μου και αρχισε να μπαινει μεσα. φωτογραφησα οτι προλαβα. το εντωπυσα ενω ηταν αναμμενα τα φωτα (αν αυτο παιζει ρολο) οχι βραδυ.

post-5083-1201169014_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μπορώ να διακρίνω κάτι στη φωτογραφία, θα έλεγα να χαλαρώσεις και να μην αγχώνεσαι.

Έχεις να κάνεις με ένα φυσικό σύστημα, όπου έχουν θέση και οι "καλοί" και οι "κακοί". Αυτό που προσπαθούμε, είναι να υπάρχουν οι ανάλογες ισορροπίες.

Καλή συνέχεια χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αρα μου προτεινεις να μην κανω τιποτα?να το αφησω να υπαρχει μεσα στο ενυδρειο?μιλαω για τον λαθρεπιβατη

Link to comment
Share on other sites

Αρα μου προτεινεις να μην κανω τιποτα?να το αφησω να υπαρχει μεσα στο ενυδρειο?μιλαω για τον λαθρεπιβατη

Ας προσδιορίσουμε πρώτα το είδος και τα ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Ισως τωρα να μπορειτε να το διακρινετε καλυτερα. Αν γνωριζει καποιος τι ειδος ειναι αυτο ας μου απαντησει.

Ευχαριστω.

post-5083-1201184873_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...