Jump to content

Απωρία για Chaeto


stamos

Recommended Posts

Αφού σας καλησπερίσω όλους ,θα ήθελα να σας ρωτήσω τι ανάπτηξη έχει η άλγη chaeto;

To ρωτάω αυτό γιατί εδώ και κανά μήνα μου έχει δώσει ένας φίλος μιά χούφτα από αυτοί την άλγη αλά δεν

βλέπω θεαματική ανάπτιξη και όταν την ακουμπάς σπάει εύκολα .

Είναι φυσιολογικό αυτό????????

Μερικές τιμές από το νερό του ενυδρείου μου sal-1025 Kh-9 Mg-1350 Ca-350 NO3 -5

post-2113-1196541958_thumb.jpg

post-2113-1196541987_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφού σας καλησπερίσω όλους ,θα ήθελα να σας ρωτήσω τι ανάπτηξη έχει η άλγη chaeto;

To ρωτάω αυτό γιατί εδώ και κανά μήνα μου έχει δώσει ένας φίλος μιά χούφτα από αυτοί την άλγη αλά δεν

βλέπω θεαματική ανάπτιξη και όταν την ακουμπάς σπάει εύκολα .

Είναι φυσιολογικό αυτό????????

Μερικές τιμές από το νερό του ενυδρείου μου sal-1025 Kh-9 Mg-1350 Ca-350 NO3 -5

εχεις διαβασει...ΑΥΤΟ..?
Link to comment
Share on other sites

Στην απορία σου για την chaeto έχω να πώ ότι χρειάζεται φώς , αλλά περισσότερο ακόμα, καλή κυκλοφορία στο σήμείο που θα την τοποθετήσεις .Έτσι μόνο θα κάνει δουλειά και θα δείς απονιτροποίηση.

Της έχεις προσφέρει αυτές τις συνθήκες ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν η συγκεκριμένη άλγη είναι υγιής, είναι λογικό να σπάει όταν την πιέζουμε. Σε αντίθετη περίπτωση, γίνεται μαλακιά και σκορπίζει.

Όσον αφορά την ανάπτυξή της, αυτή πολλές φορές δεν γίνεται αντιληπτή εύκολα, αφού ο όγκος της, πολλές φορές δεν αυξάνει θεαματικά, σε αντίθεση με τη μάζα της, η οποία γίνεται ολοένα και μεγαλύτερη.

Αν την βγάλεις έξω, είναι πιθανό να διαπιστώσεις, πως έχει γίνει περισσότερο συμπαγής και πυκνή. Μην ξεχνάς, πως δεν έχει την ανάγκη να μεγαλώσει τη επιφάνειά της για να φωτοσυνθέσει, αφού μπορεί να μεταφέρει τα προιόντα της φωτοσύνθεσης, στα σκιερά της σημεία, λόγω της ιδιομορφίας της, που είναι η νηματοειδής μορφή της.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας .Φίλε stathi έχω την άλγη μέσα στο sub με 12ώρες φωτισμό και την

έξοδο απο το skimer στο διαμορφωμένο χώρο που την έχω βάλει.

Επειδή ίδα οτι σπάει σχετικά εύκολα φοβήθηκα ότι κάτι δεν πάει καλά και σε σύγκριση με την caulerpa που

έχω και απο αυτή (ανάπτυξη και αντοχή ) φοβήθηκα λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι εκεί .Όπως είπε και ο Νίκος μην σε προβληματίζει το σπάσιμο.Είναι φυσικό .

Δώστης χρόνο για να δείς ανάπτυξη-αποτέλεσμα.Σε λίγο καιρό δεν θα γνωρίζεις που να πρωτοδώσεις ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...