Jump to content

Ηelp!!!


MARIOSAFRICANOS

Recommended Posts

Εχω 240 L. ενυδρειο στρωμενο . Θελω να βαλω κιχλιδες ΤΑΝΓΚΑΝΙΚΑ (TROPHEUS). Το φιλτρο ειναι EHEIM 2028 (PRO. 2 ). Τι κανω για αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι στρωμενοτο ενυδρειο απλα βαλτα μεσα η εχεις αλλους κατοικους οπου δεν μας το ειπες απο την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι στρωμενοτο ενυδρειο απλα βαλτα μεσα η εχεις αλλους κατοικους οπου δεν μας το ειπες απο την αρχη?

Eχω μεσα αστακο , 2 clown , 5 guppies και 2 tetra . Aλλα δεν θα τα κρατησω αν δεν κανει μαζι με τα tropheus.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου νομίζω πως το ενυδρείο σου δυστυχώς όπως έχει ,μάλλον δεν έχει τους κατάλληλους τροφίμους για να γίνουν συγκάτοικοι των ψαριών που θέλεις. Θα τα κάνουν μια χαψιά σε χρόνο μηδέν και τα γκάπυ και τα τέτρα. Μη ξεχνάς ότι οι εν λόγω κιχλίδες που θέλεις να βάλεις δεν είναι καθόλου συμβατές λόγω επιθετικότητας που αναπτύσουν όχι μόνο σε άλλα είδη από άλλες περιοχές αλλά ακόμη και απο τη συγκεκριμένη λίμνη.Είναι καλύτερα να συνδυάζονται με μέλη της ίδιας οικογενείας και μεγέθους καθώς και με τις ίδιες παραμέτρους της χημείας του νερού σου.Στη λίμνη αυτή το pH είναι αρκέτα υψηλό όπως και το GH. Τα υπόλοιπα ψαράκια που έχεις θέλουν μαλακά και όξινα κατα προτίμηση νερά. Η απόφαση είναι βέβαια δική σου και αν αισθάνεσαι ότι σου αρέσει περισσότερο το ενυδρείο της κεντροαφρικανικής λίμνης καλή επιτυχία όμως φρόντισε για το μέλλον και των άλλων ψαριών που δε θα μπορούν πλέον να συγκατοικήσουν μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον φιλο παραπανω,και προσθετω οτι ο αστακος ειναι για να τον εχεις μονο του σε species tank,δηλαδη ειναι επικινδυνος για συμβιωση με ψαρια.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια ! θα δοσω τα ψαρια , αλλα τι μετρισεις , τι μηχανηματα και τι υλικα χρειαζομαι ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια ! θα δοσω τα ψαρια , αλλα τι μετρισεις , τι μηχανηματα και τι υλικα χρειαζομαι ?

Θελω να μαθω πιο ειδος ειναι πιο <<ευκολο >> (moorii ,duboisi,brichardi) για αναπαραγωγη ? Και ποσα ψαρια πρεπει να εχω αν ξερει καποιος , ευχαριστω! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα νέο θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα νέο θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία!

Καλή συνέχεια!

:) Ευχαριστω ! Μπερδευτικα λιγο με τις κατηγοιες!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...