Jump to content

Νεο Αφρικανικο Malawi


sportbilli

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδία

Επειδή στρώνω ενα 180ari με σκοπό να γίνει Malawi θα ήθελα να μου πείτε πόσα ψάρια θα μπορούσα να βάλω μέσα ?

Σκέφτομαι για 2 χαρεμακια lαbido sp yellow και Labidochromis sp. Lundu Blue …….σαν είδη ταιριάζουν η θα φαγωθούν μεταξύ τους, και ποιο είδος να μπει πρώτα ???

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή...Έχω και εγώ το ίδιο ακριβώς σετάρισμα με εσένα εδώ και περίπου 2 μήνες.

Αυτά που αναφέρεις ταιριάζουν χωρίς κανένα πρόβλημα, είναι και τα δύο Labidochromis.

Με ένα καλό σετάρισμα από πέτρες και κρυψώνες, και σίγουρα ικανή φίλτρανση θεωρώ ότι το "ταβάνι" σου πρέπει να είναι τα εννιά-δέκα ψαράκια.

Εγώ αυτή τη στιγμή έχω έντεκα αλλά ίσως όταν μεγαλώσουν (είναι όλα περίπου 4-5 μηνών) να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβάμαι περισσότερο είναι μην υπάρχει φόβος υβριδισμού γιατί είναι και τα 2 labido

Πιθανό.

Μπορείς να συνδυάσεις ένα χαρεμάκι Labido yellow και ένα χαρεμάκι Pseudo Acei ( http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1460 ).

Καλή και δοκιμασμένη λύση. 1m+3f απο το καθένα, σύνολο 8 ψάρια και είσαι μια χαρά.

Ακριβώς αυτό το setup ξεκινάω σε μερικές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

καλως ακριβως αυτο το setup (labidos-acei) ειχα κι εγω για ενα διαστημα (συνεχιζει απλα με μερικες προσθηκες) και ειναι απο τους πιο ηρεμους συνδιασμους σε mbuna..

προτεινεται και για αρχαριους,αλλα και για οσους δεν θελουν να εχουν ολη μερα κυνηγι μεσα στο ενυδρειο..οχι οτι με αυτα δεν θα εχει καθολου,αλλα τα πραγματα ειναι πιο ηρεμα..

με 2 χαρεμακια θα εισαι μια χαρα..πολυ ομορφα ειδη που θα σε ανταμηψουν..πολλες κρυψωνες και λεπτοκοκη αμμος και θα εισαι μια χαρα..

δεν θα σου προτεινα 2 ειδη labidochromis μαζι γιατι οπως ειπωθηκε ειναι πολυ πιθανος ο υβδιδισμος.. :) ασε που κατα την γνωμη μου τα acei ειναι πιο ομορφα.. :)

καλη επιτυχια σε οτι κι αν κανεις...και αν χρειαστεις τιποτα σφυρα.. :thumbup:

φιλικα,Γιαννης..

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα!!!

καλως ηρθες στους αφρικανοπληκτους!!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα ...

OK …

Nα το πάρουμε απ την ανάποδη τότε , αν υποθέσουμε ότι το ένα είδος θα είναι Labidochromis sp. Lundu Blue που μου αρέσουν πολύ με την τίγρε εμφάνιση τους και από ότι διάβασα είναι και ήρεμα , τότε ποιο είδος θα προτείνατε για δεύτερο χαρεμακι .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε κατ'αρχήν καλώς ήλθες στην Αφρική.όσον αφορά τώρα την ερώτηση σου , θα συμφωνήσω με τους φίλους πιό πάνω ότι τα acei είναι ένας καλός συνδυασμός.

Να προσθέσω και εγώ ακόμα ενα τις Iodotropheus sprengerae που είναι και αυτές συμβατές με τις Labido.Για το προφίλ μπορείς να δείς http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=707

Καλή επιτυχία , Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα ...

OK …

Nα το πάρουμε απ την ανάποδη τότε , αν υποθέσουμε ότι το ένα είδος θα είναι Labidochromis sp. Lundu Blue που μου αρέσουν πολύ με την τίγρε εμφάνιση τους και από ότι διάβασα είναι και ήρεμα , τότε ποιο είδος θα προτείνατε για δεύτερο χαρεμακι .

Labidochromis sp. Lundu Blue + Iodotropheus sprengerae

ή

Labidochromis sp. Lundu Blue + Pseudotropheus Acei

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα παιδία

Επειδή στρώνω ενα 180ari με σκοπό να γίνει Malawi θα ήθελα να μου πείτε πόσα ψάρια θα μπορούσα να βάλω μέσα ?

Σκέφτομαι για 2 χαρεμακια lαbido sp yellow και Labidochromis sp. Lundu Blue …….σαν είδη ταιριάζουν η θα φαγωθούν μεταξύ τους, και ποιο είδος να μπει πρώτα ???

Θα σου προτεινα και εγω τα acei.Εχουν καταπληκτικη συμπεριφορα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...