Jump to content

Recommended Posts

Παιδεια νομίζω και εγω εχω προβλημα με ich :):) Aλλά στους 29 τα ψάρια μου(guppy-ξιφιοφοροι-τετρα black) δεν θα πάθουν ζημια?Να πάρω τα κλασσικά ectopur και το αλλο? ή να ακολοθήσω κάποιο άλλο τρόπο?

Ευχαριστώ παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια νομίζω και εγω εχω προβλημα με ich :):) Aλλά στους 29 τα ψάρια μου(guppy-ξιφιοφοροι-τετρα black) δεν θα πάθουν ζημια?Να πάρω τα κλασσικά ectopur και το αλλο? ή να ακολοθήσω κάποιο άλλο τρόπο?

Ευχαριστώ παιδιά

Αυτό τον καιρό αντιμετωπίζω και γω το ίδιο πρόβλημα. Άργησα μάλιστα να το πάρω χαμπάρι με αποτέλεσμα η άνοδος της θερμοκρασίας 29+ σε συνδοιασμό με την χρήση ενυδριακού αλατιού να μην μπορέσει να με βοηθήσει. Σήμερα χρησιμοποίησα το φάρμακο exit. Θα δούμε πως θα πάει. Πάντως η γνώμη μου είναι αν και οι παλαιότεροι μπορούν να σε ενημερώσουν πιο υπεύθυνα, πρώτον να σιγουρευτείς για την ταυτότητα της ασθένειας ώστε να ακολουθήσεις την κατάληλη θεραπεία και δεύτερον εφόσον σιγουρευτείς ότι είναι ich το χημικό να το χρησιμοποιήσεις ως έσχατη λύση ειδικά αν έχεις άστρωτο ενυδρείο. Οπότε ξεκίνα πρώτα ανεβάζοντας την θερμοκρασία και ρίξε τις κατάλληλες δόσεις από ενυδρειακό αλάτι με μεγάλη προσοχή αν έχεις και φυτά στο ενυδρείο σου. Αν η αρρώστια είναι σε αρχικό στάδιο πιστεύω ότι θα το θεραπεύσεις. Θα σε ενημερώνω και για την πορεία της δικιάς μου θεραπείας.

Φιλικά

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια νομίζω και εγω εχω προβλημα με ich :):) Aλλά στους 29 τα ψάρια μου(guppy-ξιφιοφοροι-τετρα black) δεν θα πάθουν ζημια?Να πάρω τα κλασσικά ectopur και το αλλο? ή να ακολοθήσω κάποιο άλλο τρόπο?

Ευχαριστώ παιδιά

Στους 29 - 30 maxinum φέρονται νευρικά λόγω της ανόδου της θερμοκρασίας αλλά δεν θα πάθουν κάτι. Πρόσεξε όμως να την ανεβάσεις σταδιακά την θερμοκρασία και όχι κατευθείαν ώστε να το συνηθήσουν πιο έυκολα και επίσης πρόσεξε η θερμοκρασία να μην ξεπεράσει τους 30 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά θα την ανεβάσω σταδιακα και βλέπω.Εχω πάρει φυσικά και το costapur για να είμαι πάντα μέσα :) :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...