Jump to content

Τσιμπάει – τσιμπάει ???


Recommended Posts

Γεια χαρά

Μην ξέροντας που να εντάξω το παρακάτω κείμενο είπα να το βάλω εδώ μιας που υπάρχουν και ανέκδοτα γιατί σαν κάτι τέτοιο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί !!!

Κάπου στο 1985 που ασχολήθηκα με το θαλασσινό, είχα εκτός των άλλων και δυο blue damsel. Στην πορεία αγόρασα και ένα ψάρι ασπριδερό με μαύρες βούλες και από ότι θυμάμαι που είχαν πει ότι λέγεται «πάνθηρας» (στη λαϊκή του ονομασία)!!!

Όλα πήγαιναν καλά ώσπου μια μέρα παρατήρησα το εν λόγω ψάρι με φουσκωμένη κοιλία και να… μπλεδίζει !!! Φυσικά ήταν μέσα τα δυο damsel ( τα καημένα) !!!

Η πρώτη μου σκέψη ήταν να πιάσω το ψάρι και να το επιστρέψω… σαν σκέψη ήταν καλή και σωστή αλλά η πράξη ήταν τρομερά δύσκολη, γιατί κάθε φορά που έβαζα μέσα την απόχη εξαφανιζόταν πίσω από τα βράχια και τα κοράλλια.

Προσπάθησα με σβηστά φώτα.. με την απόχη να διακοσμεί το ενυδρείο μου επί βδομάδες… άκαρπες όλες οι προσπάθειες.

Και ένα πρωινό είχα την καταπληκτική ιδέα.. να το ψαρέψω.. τα ψάρια τα ψαρεύουν !!!

Αυτό έκανα λοιπόν.. πείρα πετονιά και αγκίστρι.. έβαλα και ένα δόλωμα, (δεν θυμάμαι τι) και το ψάρι τσίμπησε κανονικότατα.

Το έβαλα σε μια σακούλα και το επέστρεψα, Ευτυχώς δεν με ρώτησε το πώς κατάφερα να το πιάσω.

Με την επιστροφή αναπλήρωσα τα δυο damsel μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως σε λενε Vego? xixixixi

Υ.Γ Πιστευω να μη με παρεξηγησες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...