Jump to content

Νέο ενυδρείο


Recommended Posts

Γεια σας! Θέλω να σας δώσω κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο μου ώστε να μου πείτε την γνώμη σας και κάποιες παρατηρήσεις που θα με βοηθήσουν στην φροντίδα του.

Το ενυδρείο μου είναι 65 λίτρα (διαστάσεις 60 x 35 x 38), χωρίς καπάκι.

* Εσωτερικό φίλτρο ferplast BluCompact 02, 450 l/h, με 2 μπλε σφουγγάρια αριστερά και δεξιά στις εισαγωγές του νερού και μακαρόνι στο κέντρο κάτω από την εξαγωγή. Είναι όλο μέσα στο νερό και δεν ταράζει καθόλου την επιφάνεια.

* Θερμοστάτης 50w.

* Συσκευή παροχής CO2, crystal-line 250 της Dennerle, που ακόμη δεν την έχω καταφέρει να λειτουργήσει σωστά.

* Σύστημα φωτισμού GLO T5 HO της Hagen, με 2 λάμπες Τ5 X 24w μία ροζ για τα φυτά και μία φυσική για τα ψάρια ( έτσι μου είπαν στο μαγαζί ). Έχω την εντύπωση πως ο φωτισμός είναι υπερβολικός αλλά δεν κατάφερα να βρω στην αγορά τίποτε άλλο για 60αρι ενυδρείο. 'Ετσι το ανάβω 6 ώρες την ημέρα.

* Υπόστρωμα JBL ( λίπασμα μου είπαν )

* Χαλίκι 1.5 - 2.5 σκούρο

* Μια πέτρα

* Μία ρίζα που μου είπαν να βράσω και ν'αφήσω στο νερό για 4 μέρες (με αλλαγές)

ΦΥΤΑ:

* Rotala rotundifolia

* Limnophila aquatica

* Egeria densa tropische

* Anubias barteri var. nana petite δεμένη σε ξύλο

* κι άλλο ένα πλατύφυλλο κόκκινο με βολβό που δεν είχε καρτέλα και δεν ξέρω τι είναι.

Το ενυδρείο λειτουργεί 10 ημέρες. Στο νερό έβαλα Aqua safety και psb bacteria totto και πρόσθεσα και λίγο νερό από ένα μικρό 20λιτρο στρωμένο ενυδρείο που έχω. Τα φυτά μπήκαν στις 4 ημέρες. Εχθές μου είπαν να βάλω μέσα και 2 Νεον από το μικρό μου ενυδρείο για να γίνει ο κύκλος????

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ:

NH3/NH4 SERA : 0.5mg/l

TETRA STICKS : NO3 10mg/l, NO2 1mg/l, GH 10, KH 3, και PH 7.0 ????????

PH TEST JBL : PH 7.6 ????????

Eρώτηση: Εδώ PH εκεί PH που είναι το PH ?

Παρόλο το μπέρδεμα που έχω στο κεφάλι μου περιμένω πως και πως να στρώσει το ενυδρείο, γιατί στο 20λιτρο είχα μια γέννα και γίνεται το έλα να δεις. Περιμένω σχόλια και συμβουλές για να κάνω το ενυδρείο μου όσο το δυνατόν καλύτερο σπίτι για τα ψαράκια μου.

post-5910-1196789661.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για το στρώσιμο δες τα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ!

Αν έχεις απορία εδώ είμαστε!

:)

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις ακρίβεια με τα sticks, καλύτερα πάρε υγρά tests...

Νομίζω πως 6 ώρες είναι λίγες για τα φυτά αλλά και τα μελλοντικά ψαράκια...

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...