Jump to content

Επιτέλους ένα καταπλήκτικό Site


Aquadominus

Recommended Posts

Καλησπέρα με λένε Κώστα είμαι 31 χρονών και ασχολούμε με τα ενυδρεία 17 χρόνια ξεκίνησα με ένα ενυδρείο πάρα πολύ μεγάλο για αρχάριο "200lt" που πήρα απο τον πατέρα μου και με την βοήθειά του τα κατάφερα να το κρατήσω σε άριστη κατάσταση στην συνέχεια μου έγινε πάθος, συνέχεια στο petshop του θείου μου και ότι λεφτά μου έδιναν για το σχολείο τα εξαργύρωνα εκεί. Το πάθος μου με οδήγησε μέχρι και στο να φτιάξω δική μου βάση δεδομένων στην Access και προγραμματάκι συντήρησεις στο Excel, στον στρατό της ελευθερές ώρες μου έγραφα οδηγίες για ενυδρεία παρμένες απο ξένα βιβλία και απο προσωπικές εμπειρίες με σκοπό να φτιάξω ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα αλλα δυστηχώς έμεινε ένα όνειρο :) Χαρηκά πάρα πολύ που βρήκα αυτο το site και θα μπορώ να μιλάω σχετικά με τα ενυδρεία με άτομα που ασχολούνται και δεν τους φαίνονται όλα αυτά εξωγήινα. Τώρα έχω ένα κοινόβιο ενυδρείο 120lt που το ξεκίνησα πρίν 20 μέρες φυτεμένο με αληθινά φυτά και αρκετά ψάρια: 4 Σκαλάρια, 2 Σεβέρουμ αλπίνο, 2 Πέρλες, 2 Παραδείσια, 2 Άλπιθρονς, 2 Κλόουν, 2 Γκριμπένσης, 2 Ρούμπιν Κάουντ, 2 Πλακόστομους Λέοπαρντ, 2 φερνουέλες και 4 κούλι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας φίλε εύχομαι να περάσεις καλά και να βοηθήσεις με την εμπειρία σου τους αρχάριους, αλλά και να βοηθηθείς και εσύ ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλως ηλθες φιλε Aquadominus :thumbup:

βαλε καποια στιγμη φωτο απο το ενυδρειο σου και περισσοτερες λεπτομεριες(φυτα-ψαρια-φιλτρα-φωτισμος κτλ)

περιμενουμε :)

οσο αφορα τα ψαρια ...μηπως ειναι πολλα για τοσα λιτρα :) ????

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλως ηλθες φιλε Aquadominus :thumbup:

βαλε καποια στιγμη φωτο απο το ενυδρειο σου και περισσοτερες λεπτομεριες(φυτα-ψαρια-φιλτρα-φωτισμος κτλ)

περιμενουμε :)

οσο αφορα τα ψαρια ...μηπως ειναι πολλα για τοσα λιτρα :) ????

Νομίζω ότι είξαι εντάξει αλλα έχεις δίκιο δεν έχω πεί αναλυτικά τα στοιχεία του ενυδρείου μου οπότε πάμε απο την αρχή:

Μέγεθος Ενυδρείου: 120*30*40 = 120lt

Φιλτράρισμα: 1 εξωτερικό φίλτρο EHEIM ecco 2234 (με ισχύ 500lt/h) και 1 εσωτερικό απο κατασκευής του ενυδρείου με 1 κυκλοφορητή ισχύς 200lt/h

Αερισμός: 1 αεραντλία της sera 275lt/h

Θερμοστάτης: Jager 1*150watt

Φωτισμός: Aquaglo 1*30 watt

Λίπανση: Co2 φιάλη της Hagen και υπόστρωμα TETRAPLANT COMPLETESUBSTRATE

Διακόσμηση: 3cm χαλίκι 3mm, 1κορμός 25cm*15cm*30cm, 1 σπηλια φτιαγμένη απο καρύδα για φωλιά για Gribensis.

Φυτά: 2 Micranthemum umbrosum

2 Echinodorus cordifolius ''ovalis''

1 Echinodorus 'Aquartica'

1 Phyllanthus fluitans πάνω σε κορμό

2 Anubias barteri var. angustifolia ("afzelii")

2 Anubias barteri "coffeefolia

Ψάρια: 4 Scalare Altum

2 Pearl Gourami

2 Paradise

2 Severium

2 Roubin Cloud

2 Gribensis

2 Clown

2 Alpithrons

2 Plecostomus

2 Rineloricaria Lanceolata (Fernouela)

4 Couli

Λοιπόν σύμφωνα με τα παραπάνω ο αερισμός και τα φίλτρα είναι πολυ παραπάνω απο τα απετούμενα και αν σκεφτείς ότι τα 4 Couli ζούνε στην άμμο και οι πλακόστομοι και οι φερνουέλες εξαφανίζονται κάτω απο τον κορμό μας μένουν τα υπόλοιπα τα οποία είναι 4 αφρόψαρα 4 μικρές κυχλίδες κάτω απο 8cm μας μένουν τα Σκαλάρια και τα Σεβερουμ!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είξαι εντάξει αλλα έχεις δίκιο δεν έχω πεί αναλυτικά τα στοιχεία του ενυδρείου μου οπότε πάμε απο την αρχή:

Μέγεθος Ενυδρείου: 120*30*40 = 120lt

Φιλτράρισμα: 1 εξωτερικό φίλτρο EHEIM ecco 2234 (με ισχύ 500lt/h) και 1 εσωτερικό απο κατασκευής του ενυδρείου με 1 κυκλοφορητή ισχύς 200lt/h

Αερισμός: 1 αεραντλία της sera 275lt/h

Θερμοστάτης: Jager 1*150watt

Φωτισμός: Aquaglo 1*30 watt

Λίπανση: Co2 φιάλη της Hagen και υπόστρωμα TETRAPLANT COMPLETESUBSTRATE

Διακόσμηση: 3cm χαλίκι 3mm, 1κορμός 25cm*15cm*30cm, 1 σπηλια φτιαγμένη απο καρύδα για φωλιά για Gribensis.

Φυτά: 2 Micranthemum umbrosum

2 Echinodorus cordifolius ''ovalis''

1 Echinodorus 'Aquartica'

1 Phyllanthus fluitans πάνω σε κορμό

2 Anubias barteri var. angustifolia ("afzelii")

2 Anubias barteri "coffeefolia

Ψάρια: 4 Scalare Altum

2 Pearl Gourami

2 Paradise

2 Severium

2 Roubin Cloud

2 Gribensis

2 Clown

2 Alpithrons

2 Plecostomus

2 Rineloricaria Lanceolata (Fernouela)

4 Couli

Λοιπόν σύμφωνα με τα παραπάνω ο αερισμός και τα φίλτρα είναι πολυ παραπάνω απο τα απετούμενα και αν σκεφτείς ότι τα 4 Couli ζούνε στην άμμο και οι πλακόστομοι και οι φερνουέλες εξαφανίζονται κάτω απο τον κορμό μας μένουν τα υπόλοιπα τα οποία είναι 4 αφρόψαρα 4 μικρές κυχλίδες κάτω απο 8cm μας μένουν τα Σκαλάρια και τα Σεβερουμ!!! :)

post-5943-1196890967.jpg

post-5943-1196891041_thumb.jpg

post-5943-1196891075.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε και τωρα θα γνωρισεις και τα ασχημα των "καταπληκτικων" αυτων site ^_^:thumbdown:

Ενα απο τα ασχημα ειναι η αποτομη προσγειωση :thumbdown:

Λοιπον ερωτησεις :

1. Ξερεις ποιο ειναι το τελικο μεγεθος που θα φτασουν τα ψαρια σου?

2. Οταν φτασουν 20 ποντους π.χ οι clown νομιζεις οτι θα φτανει το ενυδρειο

για τα 2 αυτα μονο ψαρια?

Μην σου πω για τους Pleco.... αν ειναι Comon Pleco? θελεις πισινα να τους βαλεις μεσα

3. Οταν Φτασουν με το καλο ενα μεγεθος λοιπον "αρκετα μεγαλο" για το ενυδρειο σου τι θα τα κανεις?

Sorry που σε πηρα απο τα μουτρα αλλα την ειχα πατησει και γω σαν

και σενα και το πληρωσα ακριβα (στην κυριολεξια) :thumbup:

:):):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσο οτι θα παρει μεγαλυτερο ενυδρειο καθως και μια .... πισινα;

καλως ηρθες και μην σκιαζεσε αλωστε ολοι θελουμε μια δικαιολογια

για να αλαξουμε ενυδρειο :)

Link to comment
Share on other sites

:)

Καλώς ήρθες, καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλά η αλήθεια είναι όπως πολύ σωστά είπε ο σύμβουλος οτί όλοι ψάχνουμε μία δικαιολογία για να αλλάξουμέ ενυδρείο αλλα επέτρεψέ μου στα 17 χρόνια που ασχολούμε με το άθλημα να μην έχω δεί Clown 20πόντους σε ενυδρείο αυτού του μεγέθους αλλά και σε περίπτωση που ευτυχήσω να τους δώ να φτάνουν σ'αυτό το μέγεθος έχω το Petshop του θείου μου που μπορώ να τους αφήσω για ιοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...