Jump to content

Ph και υποστρωμα


petsta

Recommended Posts

Το ενυδρειο που εχω και στις παρουσιασεις JUWEL LIDO (100 λιτρα καθαρα )

το γεμισα με νερο με ΡΗ 6,5 εβαλα υποστρωμα για φυτα ,χαλικι , μια μεγαλη ριζα και αρκετα φυτα.

Μετα απο 1 εβδομαδα λειτουργιας μετρησα ΡΗ 8

Το μονο που μπορω να 'κατηγορισω' ειναι το υποστρωμα για τα φυτα.

Σας εχει συμβει ποτε αυτο???

επειδη ξερουμε οτι το υποστρωμα με τον καιρο χανει τις ιδιοτητες του , καποιοα στιγμη θα σταματησει να επηρεαζει το ΡΗ??? αν ναι ποτε θα γινει αυτο???

Με μπουκαλα 2λιτρη μανομετρο και διαχυτηρα (χωρις ΡH controler) μπορω να φερω ΡΗ < 7

Οι αλλες τιμες ειναι GH 6 KH 4

Συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα πανω που ημουν ετοιμος να βαλω καρδιναλιους...ειδα το ΡΗ στα υψη

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - petsta
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που αναφέρεις φαίνεται ότι έχεις μεγάλη έλλειψη σε CO2. Πιθανόν να οφείλετε στην κατανάλωση των φυτών σε συνδυασμό με κάποια αεραντλία ή πολύ έντονη ανατάραξη της επιφάνειας.

Με παροχή CO2 και αφού το Kh παραμένει στο 4 μπορείς άνετα να κατεβάσεις το Ph στο 6,6

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που αναφέρεις φαίνεται ότι έχεις μεγάλη έλλειψη σε CO2. Πιθανόν να οφείλετε στην κατανάλωση των φυτών σε συνδυασμό με κάποια αεραντλία ή πολύ έντονη ανατάραξη της επιφάνειας.

Με παροχή CO2 και αφού το Kh παραμένει στο 4 μπορείς άνετα να κατεβάσεις το Ph στο 6,6

Αεραντλια δεν εχω , ουτε μεγαλη αναταραξη.

Το CO2 θα το μετρησω σημερα το βραδυ

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να μετρήσεις κάνει μπαμ με Ph 8 και Kh 4 έχεις ένα CO2 ~1.5.

20 – 30 είναι αυτό που θα πρέπει να επιδιώξεις να έχεις για φυτεμένο ενυδρείο με χαμηλό Ph

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να μετρήσεις κάνει μπαμ με Ph 8 και Kh 4 έχεις ένα CO2 ~1.5.

20 – 30 είναι αυτό που θα πρέπει να επιδιώξεις να έχεις για φυτεμένο ενυδρείο με χαμηλό Ph

Εχω βαλει 2λιτρο co2 με σκαλα διαχυσης απο προχθες το βραδυ , αλλα μεχρι σημερα το πρωι δεν ειχε ξεκινησει να δουλευει .Μολις ξεκινησει θα μετρησω μετα απο 2-3 ημερες να δω τι γινεταιι

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - petsta
Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα τι φταιει.

Το φιλτρο της BRITA που χρησιμοποιησα ενω κατεβαζει σταθερα την σκληροτητα , το ΡΗ το κατεβαζει αλλα η τιμη του αλλαζει δλδ οταν βγαινει απο το φιλτρο ειναι 6,5 και μετα απο 5 ημερες 8

Στο ενυδρειο τωρα εχω

ΡΗ 7,5

GH 4

KH 3

Σημερα θα ξαναφτιαξω DIY CO2 γιατι το προηγουμενο μειγμα δεν δουλεψε καθολου

Eυχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...