Jump to content

θερμομετρο ακριβειας ψηφιακο


Recommended Posts

ΒΑΡΕΘΗΚΑ να βγαζω τα ματια μου με τα απλα θερμομετρα και ψαχνω κατι με νουμερα.

Μου ειπαν ομως οτι τα ψηφιακα δεν εχουν ακριβεια.

Υπαρχει κατι που να εχει και ακριβεια και να ειναι ψηφιακο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια

Βρήκα ένα ψηφιακό και φτηνό μάλιστα (κάπου 10 ευρώ) στη στοά ηλεκτρονικών εδώ στη Θεσσαλονίκη και είναι ειδικό για ενυδρεία.

Η ακρίβεια του είναι καταπληκτική γιατί το σύγκρινα και με αναλογικό φωτογραφικό θερμόμετρο, αλλά και με ένα ψηφιακό pHμετρό που έχω (έχει και θερμόμετρο) και οι τιμές ήταν ίδιες

Link to comment
Share on other sites

Εχω τρια ψιφιακα και ολα εχουν μικροδιαφορες μεταξυ τους.Τα δυο λεπτα της JBL εκεινα μονο αμπειστευομαι

Link to comment
Share on other sites

μολις χθες μου χαλασε :) το ψηφιακο της MARINA (μετα απο 4 χρονια ) μου εδειξε ξαφνικα 24,3 βαθμους σε ενυδρειο με δισκους και επαθα εγκεφαλικο επεισοδιο μεχρι να δω οτι ειναι αυτο χαλασμενο και οτι δεν ειναι πραγματικη θερμοκρασια. μου κοπηκε η χολη :thumbup:

Αυριο ειμαι στην γυρα για καινουργιο :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια

Βρήκα ένα ψηφιακό και φτηνό μάλιστα (κάπου 10 ευρώ) στη στοά ηλεκτρονικών εδώ στη Θεσσαλονίκη και είναι ειδικό για ενυδρεία.

Η ακρίβεια του είναι καταπληκτική γιατί το σύγκρινα και με αναλογικό φωτογραφικό θερμόμετρο, αλλά και με ένα ψηφιακό pHμετρό που έχω (έχει και θερμόμετρο) και οι τιμές ήταν ίδιες

Φιλε vega μηπως μπορεις να πεις διευθυνση????

Link to comment
Share on other sites

Φιλε vega μηπως μπορεις να πεις διευθυνση????

Εννοει την στοα στην Β.Ηρακλειου μετα τα λουλουδαδικα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μέσα στη στοά έχει 2-3 καταστήματα που πουλάμε τέτοια.

Εγώ το αγόρασα από κάποιον Διαμαντή

Σε μια ταυτόχρονη μέτρηση όπως βλέπεις στη φώτο #1 έχει μια απόκλιση +- 0.1, πράγμα που είναι τελείως αποδεκτό φαντάζομαι.

(Η θερμοκρασία που μετρήθηκε είναι μέσα σε ενυδρείο αλλά χωρίς θερμοστάτη διότι γίνονται κάποιες δοκιμές).

Στη φώτο #2 κάποιος άλλος τύπος θερμόμετρου και αυτός αρκετά αξιόπιστος, με διπλή μέτρηση. Αυτή τη στιγμή μετρά τη θερμοκρασία δωματίου. Στη θερμοκρασία νερού που έκανα το ίδιο τεστ υπήρχε μια απόκλιση +- 0.3

Το πρώτο 13 ευρώ (η βάση είναι ιδιοκατασκευή),

το δεύτερο 9 ευρώ

post-5677-1197289039_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Vega
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...