Jump to content

Νέο 350άλιτρο και Ιδέες!!!


kostasthess_

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά... Βρίσκομαι στη φάση κατασκευής του νέου μου ενυδρείου 350 λίτρα DIY έχει κοληθεί το τάνκ και είμαι σε αναμονή για το πρώτο δοκιμαστικό γέμισμα... Σήμερα περιμενώ και την βάση απο γαλβανιζέ σωλήνα 7x4 εκ. επάνω κόντρα πλακέ θαλάσσης.Το ντύσιμο της βάσης θα γίνει με μελαμίνη.

Τώρα οι ερωτησούλες μου... :)

1. Θέλω να το κάνω φουλ φυτεμένο. για γρασιδάκι τι μου προτείνεται?ο φωτισμός θα είναι 6χ39W Τ5 και CO2 με μπουκάλα και Ph Controller.

2. Απο ψάρια θέλω σίγουρα Αγγελόψαρα,Κλόουν,Νέον. Τι συνδυασμό έχετε να μου προτείνεται ώστε να μην έχω πρόβλημα με τα φυτάκια μου?

Και τώρα 2 τεχνικές ερωτησούλες για να μην ανοίγω νέο ποστ!

1. Να βάλω και φελιζόλ πάνω απο το κόντρα πλακέ θαλάσσης για να πατήσει το ενυδρείο?

2. Μιας και η βάση θα ντυθεί με μελαμίνη έτσι θα ντυθεί περιμετρικά 7-8 εκ. και ο πάτος του ενυδρείου καθώς και επάνω ώστε να μην φένονται λάμπες ανεμηστηράκια κλπ κλπ... Τώρα Υπάρχει κανένας τρόπος να ντύσω τις 4 κάθετες γωνίες ώστε να μην φένονται οι ατέλειες-πασαλήματα απο τη σιλικόνη και γενικότερα για καλύτερη εμφάνιση?Σκέφτομαι με μαύρο σπρέι ή και αυτές να τις ντύσω με μελαμίνη... Τι έχετε να μου προτέινετε?

Ευχαριστώ πολύ...

Φιλικά, Κώστας!

Link to comment
Share on other sites

με αυτο το φωτισμο μπορεις να βαλεις ανετα γλωσσοστιγμα,η καποιο παραπλησιο,και σχετικα απαιτητικο γκαζονακι....

καλο θα ειναι να μην βαλεις κλοουν,γιατι πολυ πιθανα να σου ξεριζωνει το γκλαζον με τις αποτομες κινησεις του..

ερωτησεις..

1) ναι.

2)...ψαξτο καλυτερα,για να μην βρεχεται με τον καιρο η μελαμινη και σου φουσκωσει....

καλη επιτυχια...

Link to comment
Share on other sites

με αυτο το φωτισμο μπορεις να βαλεις ανετα γλωσσοστιγμα,η καποιο παραπλησιο,και σχετικα απαιτητικο γκαζονακι....

καλο θα ειναι να μην βαλεις κλοουν,γιατι πολυ πιθανα να σου ξεριζωνει το γκλαζον με τις αποτομες κινησεις του..

ερωτησεις..

1) ναι.

2)...ψαξτο καλυτερα,για να μην βρεχεται με τον καιρο η μελαμινη και σου φουσκωσει....

καλη επιτυχια...

Ευχαριστώ Klaz... Θα περάσω και απο το μαγαζί όοοοοταν ολοκληρωθεί το ενυδρείο για να ξοφέψω... χεεεχεχεχεχεχ αλήθεια τέτοι γρασίδι έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα με το φωτισμό... Ψάχνω απεγνοσμένα να βρω Ballast dim για Τ5 λάμπες και δεν βρισκω πουθενά στη θεσσαλονίκη... Όλοι μου λένε να τους πω τον "κωδικό" και ίσως το παραγγείλουν... Μπορεί μήπως κάποιος που έχει ή που γνωρίζει κάτι παραπάνω να μου πεί "¨κωδικό" για διπλό Ballast για 2x39W Τ5 λάμπες??

Και κάτι ακόμη...

Μήπως και κωδικούς για τις λάμπες?και τι λάμπες να βάλω (πχ πείτε μου 2 οσραμ τάδε,2 τάδε τάδε, 1 τάδε,και μία τάδε... Αλλά να μπορώ να τις βρώ στο εμπόριο εδώ στη Θεσσαλονίκη!!) ?δεν έχω ιδέα... :)

Μήπως ζητάω πολλάαααα???

Μάλλον...

Αλλά ξέρω πόσο τρομεροί είστε και σίγουρα θα βοηθήσετε!!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα με το φωτισμό... Ψάχνω απεγνοσμένα να βρω Ballast dim για Τ5 λάμπες και δεν βρισκω πουθενά στη θεσσαλονίκη... Όλοι μου λένε να τους πω τον "κωδικό" και ίσως το παραγγείλουν... Μπορεί μήπως κάποιος που έχει ή που γνωρίζει κάτι παραπάνω να μου πεί "¨κωδικό" για διπλό Ballast για 2x39W Τ5 λάμπες??

Και κάτι ακόμη...

Μήπως και κωδικούς για τις λάμπες?και τι λάμπες να βάλω (πχ πείτε μου 2 οσραμ τάδε,2 τάδε τάδε, 1 τάδε,και μία τάδε... Αλλά να μπορώ να τις βρώ στο εμπόριο εδώ στη Θεσσαλονίκη!!) ?δεν έχω ιδέα... :)

Μήπως ζητάω πολλάαααα???

Μάλλον...

Αλλά ξέρω πόσο τρομεροί είστε και σίγουρα θα βοηθήσετε!!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Ballast (ECG) : OSRAM QuickTronic QT-FQ 2x39/230-240 DIM

Fl Tubes : OSRAM LUMILUX® T5 HO CONSTANT tubular, G5 base

FQ 39W/8xx* HO Constant FLH1

* το xx αντικαθίσταται με 27-30-40-50-65 ανάλογα με την θεμοκρασία σε Kelvin που θέλεις.

πχ. 827 = 2700 Kelvin 865 = 6500 Kelvin

Οι παραπάνω λάμπες είναι διαθέσιμες στα 39W αλλά είναι τριακτινικές και το μοντέλο LUMILUX-Delux που είναι 6-ακτινικό (σχεδόν πλήρους φάσματος) δεν βγαίνει σε 39W

Δες εναλλακτικά για λάμπες προορισμένες για καθαρά ενυδρειακή χρήση (πολύ ακριβότερες) αλλά πλήρους φάσματος όπως πχ JBL-Solar-ultra T5 Tropic

Φιλική παρατήρηση:

Για γρασίδι πχ. Eleocharis acicularis θέλεις δυνατό φωτισμό αλλά τα ψάρια που διαλλέγεις θέλουν χαμηλές θερμοκαρσίες φωτισμού αλλοιώς θα κρύβονται συνέχεια.

Εναλλακτικό γρασίδι Sagittaria subulata που μεγαλώνει και σε μέτριες θερμοκρασίες φωτός γιατί προέρχεται από την ίδια περιοχή με τα ψάρια.

Καλή επιτυχία ! :)

Link to comment
Share on other sites

...Ψάχνω απεγνοσμένα να βρω Ballast dim για Τ5 λάμπες και δεν βρισκω πουθενά στη θεσσαλονίκη... Όλοι μου λένε να τους πω τον "κωδικό" και ίσως το παραγγείλουν... Μπορεί μήπως κάποιος που έχει ή που γνωρίζει κάτι παραπάνω να μου πεί "¨κωδικό" για διπλό Ballast για 2x39W Τ5 λάμπες??

Και κάτι ακόμη...

Μήπως και κωδικούς για τις λάμπες?και τι λάμπες να βάλω (πχ πείτε μου 2 οσραμ τάδε,2 τάδε τάδε, 1 τάδε,και μία τάδε... Αλλά να μπορώ να τις βρώ στο εμπόριο εδώ στη Θεσσαλονίκη!!) ?δεν έχω ιδέα... :)

...

Quicktronic Professional T5 2xFQ 24, 2xFQ 39,

Kωδικός παραγγελίας: QTP5 2x24

Κωδικός προϊόντος: 4008321123671

Εκτός εάν θέλεις ντιμαριζόμενο, οπότε...

Quicktronic Intelligent T5 2x21, 2x39 DIM,

Κωδικός παραγγελίας: QTi 2x21/39 DIM

Κωδικός προϊόντος: 4050300870694

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας τρόπος να ντύσω τις 4 κάθετες γωνίες ώστε να μην φένονται οι ατέλειες-πασαλήματα απο τη σιλικόνη και γενικότερα για καλύτερη εμφάνιση?Σκέφτομαι με μαύρο σπρέι ή και αυτές να τις ντύσω με μελαμίνη... Τι έχετε να μου προτέινετε?

Μπορείς να βάλεις αλουμινογωνιές αφού τις βάψεις με μαύρο σπρέι.

Απ'τη μία δεν θα έχεις πρόβλημα να σου φουσκώσει η μελαμίνη, κάτι που σίγουρα θα γίνει με τον καιρό και απ'την άλλη, όσο λεπτή μελαμίνη και να βάλεις θα εξέχει αρκετά απο το τζάμι και δεν θα δείχνει τόσο ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας...

Τελικά η παραγγελία για τα ballast δώθηκε!!!Βρέθηκαν επιτέλους στην Θεσσαλονίκη

στην τιμή των 40ευρώ...

Τώρα για λάμπες απο ενυδρειακό κατάστημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...