Jump to content

γειας σας και απο μένα


ATHBLE

Recommended Posts

Πριν από 15 μέρες μπόλιασα 1 ενυδρείο 80 L με ενα 180 L. Μετέφερα όλα τα υλικα και το φίλτρο και πρόσθεσα επιπλέον χαλίκι και τα extra υλικά του φίλτρου καθώς και τα ψάρια, που δείχνουν μια χαρά. Οι μετρήσεις σε μονιμη βάση είναι PH=7,2 NH4=3,5 NO2=0 NO3=10. To τάϊσμα γίνεται κάθε 2η μέρα και ρίχνω καθημερινά βακτήρια. Εχω πρόβλημα ή είναι θέμα χρόνου να στρώσει ολόκληρο το φίλτρο...

ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν :)

Δεν είναι 'πιθανό πρόβλημα' - είναι πρόβλημα... :)

Η συγκέντρωση αμμωνίας είναι υψηλή και εφόσον δεν μπορείς να φιλοξενήσεις κάπου αλλού τα ψάρια σου πρέπει να πάρεις μέτρα...

Μιά λύση είναι ακόμα πιο λίγη τροφή και συχνές αλλαγές νερού...

Πόσα ψάρια έχεις στο 180 τώρα??? και με τι τεστ μετράς???

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Καλό θα ήταν να πάρεις και υγρά βακτήρια και να βάζεις και απο αυτά!

:)

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 15 μέρες μπόλιασα 1 ενυδρείο 80 L με ενα 180 L. Μετέφερα όλα τα υλικα και το φίλτρο και πρόσθεσα επιπλέον χαλίκι και τα extra υλικά του φίλτρου καθώς και τα ψάρια, που δείχνουν μια χαρά. Οι μετρήσεις σε μονιμη βάση είναι PH=7,2 NH4=3,5 NO2=0 NO3=10. To τάϊσμα γίνεται κάθε 2η μέρα και ρίχνω καθημερινά βακτήρια. Εχω πρόβλημα ή είναι θέμα χρόνου να στρώσει ολόκληρο το φίλτρο...

ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας..

Τα ψάρια που έχω είναι 2 severum, 2 plecos, 3 clown, 1 silvershark, 1 corydoras & 2 χήρες albino..

Σήμερα 16η μέρα οι μετρήσεις είναι NH4=3, NO2=0,25, N03=0 PH=7,1 GH=9, KH=8 και θερμοκρασία 26,5...

Τα τέστ είναι όλα υγρά της ΑΡΙ (Aquarium Pharmaceuticals Inc) και τα βακτήρια που ρίχνω είναι σε υγρή μορφή... Τα ψάρια συνεχίζουν να δείχνουν ότι είναι καλά με όρεξη για φαγητό μιας και τα ταϊζω ελάχιστα κάθε 2 μέρες.. Οι αλλάγές νερού είναι 40 λιτρα κάθε 5 μέρες. Ελπίζω μετά και την αύξηση της ΝΟ2 να αρχίσει να πέφτει η αμμωνία ... αν υπάρχει καμιά συμβουλή ευπρόσδεκτη... Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 15 μέρες μπόλιασα 1 ενυδρείο 80 L με ενα 180 L. Μετέφερα όλα τα υλικα και το φίλτρο και πρόσθεσα επιπλέον χαλίκι και τα extra υλικά του φίλτρου καθώς και τα ψάρια, που δείχνουν μια χαρά. Οι μετρήσεις σε μονιμη βάση είναι PH=7,2 NH4=3,5 NO2=0 NO3=10. To τάϊσμα γίνεται κάθε 2η μέρα και ρίχνω καθημερινά βακτήρια. Εχω πρόβλημα ή είναι θέμα χρόνου να στρώσει ολόκληρο το φίλτρο...

ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας..

Τα ψάρια που έχω είναι 2 severum, 2 plecos, 3 clown, 1 silvershark, 1 corydoras & 2 χήρες albino..

Σήμερα 16η μέρα οι μετρήσεις είναι NH4=3, NO2=0,25, N03=0 PH=7,1 GH=9, KH=8 και θερμοκρασία 26,5...

Τα τέστ είναι όλα υγρά της ΑΡΙ (Aquarium Pharmaceuticals Inc) και τα βακτήρια που ρίχνω είναι σε υγρή μορφή... Τα ψάρια συνεχίζουν να δείχνουν ότι είναι καλά με όρεξη για φαγητό μιας και τα ταϊζω ελάχιστα κάθε 2 μέρες.. Οι αλλάγές νερού είναι 40 λιτρα κάθε 5 μέρες. Ελπίζω μετά και την αύξηση της ΝΟ2 να αρχίσει να πέφτει η αμμωνία ... αν υπάρχει καμιά συμβουλή ευπρόσδεκτη... Ευχαριστώ και πάλι...

post-2448-1197140206.jpg

post-2448-1197140224_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλωσορισες στο forum ,ελπιζω να περασεις καλα οπως κανουμε και εμεις τοσο καιρο.

προσεχε τον πρωτο καιρο με ελαχιστο ταισμα και συχνη παρακολουθηση των παραμετρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...