Jump to content

Video με άρρωστο Achilles Tang


Recommended Posts

Όποιος μπορεί και θέλει να βοηθήσει, ας ρίξει μια ματιά στο βίντεο:

με πρωταγωνιστή έναν άρρωστο αχιλλέα. Τα λευκά στίγματα και στις δύο πλευρές (επάνω ακριβώς στο πορτοκαλί δάκρυ του), αλλά και το ελαφρώς φαγωμένο δεξί πτερύγιό του, είναι τα προβλήματα που πρέπει να λύσω. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

πες μας ποσω καιρο λετουργει το ενυδρειο σου, τι φιλτρανση εχει, τα λιτρα του και ποσω καιρο εχεις εκει τον αχιλλεα ?

Link to comment
Share on other sites

πες μας ποσω καιρο λετουργει το ενυδρειο σου, τι φιλτρανση εχει, τα λιτρα του και ποσω καιρο εχεις εκει τον αχιλλεα ?

Το ενυδρείο λειτουργεί 2 χρόνια. Είναι 450 λίτρα, με τα ίδια ψάρια, φίλτρα και όλες τις συνθήκες σταθερές. Fish only με σταθερές τιμές στις εβδομαδιαίες μετρήσεις. Εκτός από την απώλεια ενός trigger fish το καλοκαίρι, δεν υπήρξε άλλο πρόβλημα. Με ενδιαφέρει περισσότερο η γνώμη σας, σχετικά με το αν είναι παράσιτα αυτά που έχει στο σώμα, ή άλλη ασθένεια. Σήμερα, με τη καθοδήγηση του υπεύθυνου από το ενυδρειακό κατάστημα, ξεκίνησα θεραπεία για παράσιτα. Ψάχνω και μια άλλη γνώμη, για να είμαι πιο σίγουρος.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν τα άσπρα στίγματα, είναι ακριβώς ίδια με αυτά του βίντεο, προσωπικά θεωρώ ότι πρόκειται για βακτριακές λοιμώξεις και οχι για παράσιτα.

Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να ανζητήσεις την αιτία στην βιολογική ισορροπία του συστήματός και όχι να καταφύγεις στη θεραπεία για παράσιτα. Η προσθήκη αντιπαρασιτικών φαρμάκων, κατά τη γνώμη μου, θα οδηγήσει σε μεγαλύτερη ανισορροπία, με εντελώς ανίθετα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Μεγα λάθος η θεραπεία για παρασητα.Ξεκαθαρα από το video Μιλάμε για βακτηριακη μόλυνση .O Αχιλλέας σαν ψάρι αρκετά ιδιαίτερο θέλει αρκετή προσοχή στην χοριγιση θεραπείας..Στην θέση σου θα απομακρηνα το άρρωστο ψάρι σε καραντίνα και θα έκανα εκεί την θεραπεία με φουραλταδωνη όπου και θα δώσει σίγουρη λύση.Αν αυτό είναι αδύνατο τότε προμηθεύσου το paragard της seachem που είναι ότι πιο ήπιο για το σύστημα σου........

Link to comment
Share on other sites

Μεγα λάθος η θεραπεία για παρασητα.Ξεκαθαρα από το video Μιλάμε για βακτηριακη μόλυνση .O Αχιλλέας σαν ψάρι αρκετά ιδιαίτερο θέλει αρκετή προσοχή στην χοριγιση θεραπείας..Στην θέση σου θα απομακρηνα το άρρωστο ψάρι σε καραντίνα και θα έκανα εκεί την θεραπεία με φουραλταδωνη όπου και θα δώσει σίγουρη λύση.Αν αυτό είναι αδύνατο τότε προμηθεύσου το paragard της seachem που είναι ότι πιο ήπιο για το σύστημα σου........

Στη περίπτωση αυτής της μόλυνσης που αναφέρεις, ποιά είναι τα συμπτώματα και η γενικότερη συμπεριφαρά του ψαριού; Πόσος χρόνος θεραπείας απαιτείται; Ο κίνδυνος για τη ζωή του είναι άμεσος;

Link to comment
Share on other sites

http://www.meerwasser-lexikon.de/de/119/23...phocystis/..htm

πως σου φαίνεται .. μοιάζει μ αυτό ?

Όχι, ευτυχώς δεν έχει σχέση με την εικόνα που μου δείχνεις. Τα στίγματα που είχε το δικό μου (λέω είχε γιατί σήμερα δεν υπάρχουν) ήταν, ένα από τη μία πλευρά και πέντε από την άλλη. Ήταν μικρά άσπρα που μόλις εξείχαν από το σώμα, μεγέθους κεφαλής καρφίτσας. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Joseph αυτα που ειδαμε στο video παραπανω ειναι μικρα στιγματα σε μεγεθος κεφαλης καρφιτσας? Αλλα ειδαμε.... μας μπερδεψες τωρα...

To Video δειχνει μεγαλες ασπρες "πληγες"....

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πληγές δεν είναι. Νομίζω στην αρχή του βίντεο φαίνεται ξεκάθαρα πως εξέχουν από το σώμα. Ελάχιστα μεν αλλά εξέχουν, γι' αυτό γράφω για κεφαλή καρφίτσας. Να σου πω την αλήθεια, αρχικά ήθελα να τα παρομοιάσω με πολύ μικρά σκουληκάκια, αλλά μου φάνηκε μάλλον παραπλανητικός ο χαρακτηρισμός. Ήταν πολύ μικρά άσπρα εξογκώματα. Τα είδα καλύτερα όταν τα καθάρισα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...