Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Co2. Help!!!


Recommended Posts

Η υπερδοδολογία CO2 μπορεί να βλάψει τα φυτά, τα ψάρια του ενυδρείου ή και τα δύο και αν ναι σε ποιο βαθμό; Εχθές πρόσθεσα μια ταμπλέτα στον Sera CO2 diffusion reactor και δεν έβγαλα το πώμα από την τρύπα που υπάρχει στο πάνω μέρος του reactor με αποτέλεσμα να διωχετευτεί όλο η ποσοότητα του CO2 της ταμπλέτας μέσα σε ένα λεπτό στο ενυδρείο από τις τρ'υπες που έχει στο κάτω μέρος. Έχει προκληθεί μεγάλο κακό; Υπάρχει περίπτωση να σαπίσουν τα φυτά; Τα ψάρια; Η μήπως έτσι πρέπει να συμβεί και δεν χρειάζεται να αφαιρέσεις το πώμα; Πάντως φυσαλίδες δεν είδα να βγαίνουν για παραπάνω από ένα λεπτό. Βοήθεια pls!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το σύστημα που έχεις το είχα κι εγώ παλιότερα!

Κατα συνέπεια το πώμα πρέπει πάντα να είναι εκεί και ολο το CO2 να ανέβει στον ειδικό θάλαμο που παραμένει και διαχέεται στο νερό σιγα σιγα!

Δεν γίνεται το αέριο που είναι ελαφρή να βγήκε απο τις τρύπες που υπάρχουν στο κατω μέρος της συσκευής!

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το σύστημα που έχεις το είχα κι εγώ παλιότερα!

Κατα συνέπεια το πώμα πρέπει πάντα να είναι εκεί και ολο το CO2 να ανέβει στον ειδικό θάλαμο που παραμένει και διαχέεται στο νερό σιγα σιγα!

Δεν γίνεται το αέριο που είναι ελαφρή να βγήκε απο τις τρύπες που υπάρχουν στο κατω μέρος της συσκευής!

:)

Και από τις τρύπες μου υπάρχουν στο κάτω μέρος τι βγαίνει τότε; To CO2 που διαχέεται στο νερό σιγά σιγά γίνεται αντιληπρό από εμένα γιατί έχω την εντύπωση ότι μέσα σε ένα λεπτό είχε αδειάσει όλο το περιεχόμενο της ταμπλέτας..

Link to comment
Share on other sites

Οι τρύπες απο κατω είναι για να κυκλοφορεί το νερό και να διαχέεται το CO2!

Δες ξανά τις οδηγίες τις συσκευής και όταν την ξαναβάλεις δές πως δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...