Jump to content

την αποψη σας παρακαλω...


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 243
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειναι το φτηνότερο μιας εταιρίας που φαίνεται να ξέρει από αλάτια ..

θα το δοκίμαζα ..

http://www.marineaquarist.net/s9914.html

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

ok θα γραψω εντυπωσεις αυριο.ευχαριστω..........

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν σκεφτεσαι να κανεις συχνες αλλαγες και να μην μπεις στην διαδικασια να αλλαξεις ολο το νερο?

Link to comment
Share on other sites

βασικα τωρα το ειδα που το εχω αλλαξει ηδη......!

ερωτηση:την αλατοτητα για fish only στο 1.022????????

και κατι αλλο ,τον αραγωνιτη φανταζομαι δεν τον ξεπλενω,ε?οπως ειναι απο την σακουλα? :):bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ναι η αλατοτητα τοση θα επρεπε να ειναι αμα δεν υπαρχουν καθολου ασπονδυλα στο ενυδρειο.

εκεινο με την αμμο μου εχει μεινη και μενα απορια.δοκιμασα να το ριξω χωρις πλυσυμο μια φορα και το μετανιωσα παντως...

Link to comment
Share on other sites

Να παρατηρήσω, ότι από τη στιγμή που έχουμε ζωντανά βιολογικά μέσα, η αλατότητα δεν πρέπει να πέφτει κάτω από το 1024. Μόνο έτσι θα διατηρήσουμε ζωντανούς τους οργανισμούς των υλικών αυτών, γιατί διαφορετικά τα μόνα που θα επιζήσουν θα είναι τα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα αρα να την παω στο 1.026?ε?

μιλαμε για fish only....

ποτε να θεωρησω οτι ειμαι ετοιμος για τον αραγωνιτη,δεδομενου οτι το αλατι που ριχνω διαλυεται αμεσως?

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα αρα να την παω στο 1.026?ε?

μιλαμε για fish only....

ποτε να θεωρησω οτι ειμαι ετοιμος για τον αραγωνιτη,δεδομενου οτι το αλατι που ριχνω διαλυεται αμεσως?

Κράτησέ την στα 1024. Κάποιες στιγμές, με την εξάτμιση θα πηγαίνει στα 1025.

Για τον αραγωνίτη εννοείς πότε θα τον τοποθετήσεις???

Άσε το νερό δύο μέρες με καλή κυκλοφορία, τσέκαρε την αλατότητα και μετά μπορείς να τον βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

κυριε ψαλτη,εχω αυτοματη αναπληρωση,νατην ανεβασω και αλλο?πρακτικα τι σημαινει μια ψηλη η χαμηλη :) αλατοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει υψηλή και χαμηλή αλατότητα. Φρόντισε να τη διατηρείς στο 1024, εφόσον έχεις φυσικά βιολογικά υλικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο εβαλα τον αραγωνιτη και ανοιξα το εσωτερικο καθως και το εξωτερικο φιλτρο

μεσα στο ενυδρειο γινετε χαμος,

αυτο που θελω να ρωτησω εαν ειναι φυσιολογικο,να μην γεμιζει το κυπελακι στο skimmer?

post-5801-1206325920_thumb.jpg

:)

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer θα αποβάλλει όταν θα υπάρχουν οργανικά στο νερό. Δεν είναι απαραίτητο να γεμίζει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να το κλεισω και να το ανοιξω οταν μπει ο βραχος? :)

Link to comment
Share on other sites

αφηστο ανοιχτο,μονο καλο κανει...να σου πω κιολας γιατι το μετανιωσα,το μετανιωσα γιατι το ενυδρειο ηταν σαν να υπυρχε αμμοθυελα μεσα,διαφορες βρωμιες μαζευτικαν στην επιφανεια .με λιγα λογια αστα να πανε

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

ναι και εμενα εγινε χαμος αλλα με τα φιλτρα ανοιχτα σε μιση ωρα ημουν οκ....... :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι :bowdown:

ειμαι ετοιμος να βαλω βραχο,?εχει μπει αραγωνιτης εδω και 2 μερες,θολουρα δεν εχω σχεδον καθολου....

η αλατοτητα μου ειναι στο 1.024

ph:8.2

kh:7

θερμοκρασια:26 βαθμοι

να ρωτησω με τι κριτηρια να επιλεξω τα κομματια του βραχου?και ποσα κιλα να αγορασω για τα 190λιτρα μου?

αμμωνιες και νιτρικα εχει νοημα να μετραω απο τωρα η οχι?

καππου διαβασα πως μπορω να ξεκινησω απο τωρα να ριχνω τροφη,για να ξεκινησει ο κυκλος,μπορει καποιος να μου μιλησει για αυτο το κομματι?

ευχαριστω εκ των πρωτερον,για πολλοστη φορα....... :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι :bowdown:

να ρωτησω με τι κριτηρια να επιλεξω τα κομματια του βραχου?και ποσα κιλα να αγορασω για τα 190λιτρα μου?

αμμωνιες και νιτρικα εχει νοημα να μετραω απο τωρα η οχι?

καππου διαβασα πως μπορω να ξεκινησω απο τωρα να ριχνω τροφη,για να ξεκινησει ο κυκλος,μπορει καποιος να μου μιλησει για αυτο το κομματι?

ευχαριστω εκ των πρωτερον,για πολλοστη φορα....... :)

έτοιμος για τον ύφαλο λοιπόν

με το καλό ! :bowdown:

διαλέγουμε κομμάτια ελαφριά , καθαρά από αλγες με που να μη μοιάζουν με ποταμόπετρες , αλλά να έχουν <πλούσια όψη > με πτυχώσεις , τρύπες κλπ ..

να μυρίζουν θάλασσα και όχι αποσύνθεση ..

20-30 κιλά είναι καλά

ο βράχος πιθανότατα θα χρειαστεί κουράρισμα ..

τι υψος άμμου έχεις ?

θα πάρεις τεστ αμμωνίας, ΝΟ2 , ΝΟ3 και θα αρχίσεις να μετράς 2-3 μέρες αφού βάλεις το βράχο ..

από αυτές τις μετρήσεις θα φανεί αν θέλει <τάϊσμα> το ενυδρείο για το κύκλο αζώτου

Link to comment
Share on other sites

βασικα fish only θα γινει.......αμην και ποτε!!!!1

πισευω πως κατα μεσο ορο εχω γυρο στα 5.5εκ ζ αραγωνιτη.....

εχω τα test της tropic marine, που μεσα τα εχουν ολα,...αυτα!

Link to comment
Share on other sites

ανθρακα εχω τοποθετησει αφου τον επλυνα πολυ καλα,αλλα αντιφωσφορο,μου ειπαν πως δεν χρειαζεται........

?ιδιως για fish only.....τι να κανω? :):bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...