Jump to content

Ερώτηση.....


mahites9

Recommended Posts

αν υπάρχει αεραντλία η οποία από ότι ξέρω δεν ευνοεί την ανάπτυξη των φυτών είναι καλό να είναι όσο το δυνατόν πιο μακριά από τα φυτά (εννοώ ο πορόλιθος) ή δεν έχει σχέση???δηλαδή αν οι φυσαλίδες ''κουνάνε'' τα φύλλα του φυτού

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αεραντλία στο ενυδρείο σου τότε όπου και να την τοποθετήσεις το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις. Θα διώχνεις το απαραίτητο CO2 για τα φυτά ενώ ταυτόχρονα θα ανέβει το Ph. Βασικά αν έχουμε αρκετά φυτά δεν χρειάζεται αεραντλία, αν έχουμε πολύ λίγα τότε θα μπορούσαμε να τοποθετήσουμε, και λέω θα μπορούσαμε γιατί αρκετή επιτυγχάνουν μια πολύ καλή οξυγόνωση του ενυδρείο μόνο με μια πιο έντονη ανατάραξή της επιφάνειας του νερού. Ιδιαίτερα δε αν έχουμε φλογέρα και την τοποθετήσουμε λίγο πάνω από την επιφάνια του νερού τότε 100% δεν χρειάζεται αεραντλία.

Link to comment
Share on other sites

thanks χρήστο

βασικά δεν έχω πολλά φυτά και επειδή έχω πιράνχας και δεν μπορώ να αγοράσω εξωτερικό φίλτρο αυτή τη στιγμή το χρειάζομαι το οξυγόνο (την έχουμε ξανακάνει την κουβλέντα αν θυμάσαι)

απλά θέλω να ξέρω αν παίζει ρόλο αν τα φυτά είναι κοντά στην αεραντλία ή όχι επειδή θέλω να κάνω μια εσωτερική μετακόμιση

όσο για τη φλογέρα μου είχες πει σε παλιότερο ποστ ότι δεν κάνει καλό στα φυτά....σωστά???τώρα σου μιλάω για άλλο ευδρείο που έχει εξωρετικό φίλτρο και αρκετά φυτά......και επειδή την έχω βγάλει και έχω αφήσει μόνο το σωληνάκι του φίλτρου με φορά προς τα πάνω

Link to comment
Share on other sites

.και επειδή την έχω βγάλει και έχω αφήσει μόνο το σωληνάκι του φίλτρου με φορά προς τα πάνω

πανε στο google,και βαλε την λεξη Lily Pipe Outflow .αυτο ειναι το βελτιστο που μπορεις να τοποθετησεις στο τελος της εισοδου νερου του φιλτρου σου,απο το να βαλεις τη φλογερα..

στο εμποριο απο οσο γνωριζω ,μπορεις να βρεις της jbl,η και να κατασκευασεις μονος σου...ειναι πολυ ευκολο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...