Jump to content

αναβαθμιση Klaz-mini Reef σε ριφακι..!!!!!


klaz

Recommended Posts

το μονο σιγουρο αγαπητοι μου φιλοι,ειναι 2 πραγματα.

1)η κατασκευη εξ'ολοκληρου θα πραγματοποιηθει απο τον αδελφο ΝΙΝΤΑΛ. :)

και

2)θα γινει κυβος με διαστασεις 60χ60χ60,θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας σχετικα με τα υπολοιπα οπως,σαμπ,διαστασεις του κλπ,καθως και τη βαση που θα σηκωνει το κυριως ενυδρειο και το σαμπ του διαστασεις κλπ....

για να σας δω λοιπον....

***ξεχασα να αναφερω οτι το φως που θα χρησιμοποιηθει ειναι το υπαρχων που ηδη τρεχει στο 75λιτρομινι ριφακι μου και ειναι προβολικο των 150w MH μαζι με 1 τ8 15w ακτινικη.

περιμενω τις προτασεις σας αγαπητοι μου φιλοι..... :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Klaz,

σου εύχομαι καλή επιτυχία στα νέα σου σχέδια!

Όσον αφορά το μέγεθος του sump, θα εξαρτηθεί από το χώρο που θα έχει η βάση, που θα κατασκευάσεις. Στη ελάχιστη περίπτωση, θα είναι 60Χ60, αν η βάση είναι ακριβώς ίδια με το κυρίως ενυδρείο. Αν όμως έχεις μεγαλύτερο χώρο, θα πρότεινα μεγαλύτερη βάση, με περβάζι γύρω από το ενυδρείο, για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα, αλλά και δημιουργία μεγαλύτερου sump, από κάτω.

Επίσης μια πολύ καλή ιδέα, είναι και ένα αναστροφο refugium άλγης chaeto, με προδιαγραφές Discos.

Αυτά έχω να προτείνω σαν πρώτη φάση. Στην πορεία τα συζητάμε.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα σου προτείνω και μια εναλλακτική ιδέα.

Αντι το για πλάτος 60 να γίνει 72 και να έχεις 10 πόντους στην πλάτη ένα επιπλέον κρυφό χώρο για φίλτρανση.

Είναι η καλύτερη περίπτωση για νάνο κατά την γνώμη μου.

Στην περίπτωση που σου λέω , θα πρέπει η πλάτη να γίνει απο μαύρο πλεξιγκλας (σε περίπτωση που βάλεις chaeto).Θα κάνεις 3 χωρίσματα δύο τρύπες για επιστροφή και έτοιμος.Δεν θα χρειαστείς έτσι και επιπλέον κυκλοφορία.

Εκτός και αν θέλεις ο κύβος να φαίνεται και απο τις 4 πλευρές,οπότε προχωράς στα σχέδια σου.

Αλλά και εδώ σου έχω ιδέα.

Η επιστροφή-υπεχύλιση να γίνουν με τρύπες προς το κέντρο του πάτου.Στους κύβους παίζει πολύ αυτό και δεν φαίνεται τίποτα..

Απο φώτα είσαι μια χαρά.. :)

Μια αναπλήρωση σου λείπει... :)

Μόλις βρώ ελεύθερο καιρό (γιορτές)

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για την αναβάθμιση Klaz...

Αν η βάση γίνει όσο ο κύβος τότε νομίζω ότι θα έχεις περιορισμένο χώρο για sump-ref. Θα προτείνω τη λύση του Ψάλτη με μεγαλύτερη βάση έτσι ώστε να εξοικονομήσεις χώρο.

Καλή συνέχεια φίλε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...