Jump to content

Η Ευρώπη μας παρακολουθεί!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Το μάθατε το μαντάτο απο τις ειδήσεις?

Με νόμο που ψήφησαν οι ευρωβουλευτές μας, θα παρακολουθούνται νόμημα πλέον όλοι οι πολίτες στην επικοινωνία τους. Αυτό σημαίνει οτι θα παρακολουθούν τα σταθερά τηλέφωνα, τα κινητά και τα e-mail μας! Ολα αυτά -και καλά ως αντι-ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΟ μέτρο! Λες και οι τρομοκράτες θα στέλνουν e-mail μεταξύ τους ,για το που θα χτυπήσουν. Και βρε παιδιά,όλους εμάς , τους μη τρομοκράτες, ποιός θα μας προστατέψει απο το μέτρο αυτό? Δεν άκουσα να διαμαρτυρηθεί κανείς(φορείς, κόμματα,Εκκλησία σύλλογοι, )...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!........

.......... Δεν άκουσα να διαμαρτυρηθεί κανείς(φορείς, κόμματα,Εκκλησία σύλλογοι, )...

7799[/snapback]

Τώρα Σώθηκες....

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα και με νόμο πλέον Βασίλη...

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό από δω και πέρα να προσέχετε τι γράφετε. Και μήπως νομίζετε ότι μέχρι τώρα και χωρίς νόμο, δεν παρακολουθούσαν τα πάντα;

Και το σχετικό ανέκδοτο:

Ένας φιλήσυχος ηλικιωμένος Άραβας, μένει στα περίχωρα της Νέας Υόρκης, έχοντας πάρει την σύνταξή του, σε ένα ωραίο σπιτάκι με αρκετά μεγάλο κήπο. Ο γυιός του έχει βρει μια πολύ καλή δουλειά στην Ρώμη και μένει μόνιμα εκεί. Επικοινωνούν τακτικά με e-mail, ένεκα οι καινούριες τεχνολογίες. Στο τελευταίο e-mail που στέλνει ο πατέρας στον γυιό μεταξύ άλλων του γράφει ότι έχει γεράσει πολύ και δεν μπορεί να σκάψει τον κήπο για να φυτέψει πατάτες, πράγμα που του άρεσε πολύ και το έκανε κάθε χρόνο.

Την άλλη μέρα στις 10 το πρωί παίρνει ένα e-mail από τον γυιό του που του γράφει:

Πατέρα μην πειράξεις καθόλου τον κήπο και κυρίως μην σκάψεις, εκεί έχω κρύψει το "πράμα'.

Στις 12 το μεσημέρι έχουν πλακώσει στο σπίτι του πατέρα το FBI, η NSA, η DEA και η CIA, ψάχνουν το σπίτι σκάβουν στον κήπο, αλλά δεν βρίσκουν τίποτα και σηκώνονται και φέυγουν.

Στις 4 το απόγευμα ο πατέρας παίρνει και ένα δεύτερο e-mail από τον γυιό του που του γράφει:

Πατέρα μέχρι τώρα πιστεύω ότι ο κήπος θα είναι σκαμμένος και οργωμένος, οπότε μπορείς να φυτέψεις τις πατάτες σου. Ήταν το καλύτερο που μπορούσα να κάνω από εδώ που βρίσκομαι.

:busted_cop::busted_cop::thumbup::lmao:

Link to comment
Share on other sites

:busted_cop::busted_cop::thumbup::lmao:

Τέλιο!!!

Για γέλια είναι τουλάχιστον! Αυτά που αποφασίζουν κάποιοι για μας χωρίς εμάς!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίοοοοοςςς....

Όπως πάντα αλλά και παντού.. τα σαϊνια "Διωκτικές Αρχές"....επιτέλεσαν το έργο τους....:busted_cop: :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αλήθεια πιστεύεται ότι όλα αυτά γίνονται για τη τρομοκρατία;

Αν ήθελαν πραγματικά δεν θα υπήρχε τρομοκρατία σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια πιστεύεται ότι όλα αυτά γίνονται για τη τρομοκρατία;

Αν ήθελαν πραγματικά δεν θα υπήρχε τρομοκρατία σήμερα.

8799[/snapback]

Συμφωνω και επαυξανω. Και παραθετω δυο περιστατικα - και τα δυο στην Αμερικη και μου ετυχαν προσωπικα τον τελευταιο χρονο:

1. Στην επιστροφη απο ταξειδι στην Αμερικη πριν απο ενα χρονο υποστηκαμε ολοι ενδελεχη σωματικη ερευνα. Απαγορευοταν να παρουμε στο αεροσκαφος μεχρι τσιμπιδακι για τα φρυδια, αναπτηρες η παραμανες (σοβαρα!). Λογω overbooking η εταιρεια με εβαλε να καθησω πρωτη θεση. Και τι μου δινουν οι ανθρωποι? ΓΥΑΛΙΝΟ μπουκαλι κρασι, ΓΥΑΛΙΝΟ ποτηρι και ΚΑΝΟΝΙΚΑ μαχαιροπηρουνα. Το οποιο σημαινει: η μας δουλευουν περι μετρων ασφαλειας και το κανουν για να δικαιολογησουν τις αδικαιολογητες παρεμβασεις τους στην προσωπικη μας ζωη η θεωρουν (ηλιθιως) οτι οι επιβατες πρωτης θεσης δεν μπορει να ειναι τρομοκρατες (πρεπει να εγινε γνωστο οτι ο Bin Laden εχει οικονομικα προβληματα και δεν μας το ειπαν ...)

2. Κατα τη διαρκεια transit σε πτηση εντος Αμερικης πριν απο 6 περιπου μηνες εχασα την δευτερη πτηση. ΟΧΙ ομως και η βαλιτσα μου. Ο πιλοτος εφυγε 10 λεπτα πριν την ωρα αναχωρησης ΜΕ τη βαλιτσα μου και εγω ακολουθησα με αλλη πτηση 3 ωρες αργοτερα. Καταλαβαινετε τι θα μπορουσε να εχει γινει ....

Και ερωτω: σιγουρα υπαρχει τρομοκρατια - αλλα ποιος προσπαθει να τρομοκρατησει ποιον?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και επαυξανω. Και παραθετω δυο περιστατικα - και τα δυο στην Αμερικη και μου ετυχαν προσωπικα τον τελευταιο χρονο:

1. Στην επιστροφη απο ταξειδι στην Αμερικη πριν απο ενα χρονο υποστηκαμε ολοι ενδελεχη σωματικη ερευνα. Απαγορευοταν να παρουμε στο αεροσκαφος μεχρι τσιμπιδακι για τα φρυδια, αναπτηρες η παραμανες (σοβαρα!). Λογω overbooking η εταιρεια με εβαλε να καθησω πρωτη θεση. Και τι μου δινουν οι ανθρωποι? ΓΥΑΛΙΝΟ μπουκαλι κρασι, ΓΥΑΛΙΝΟ ποτηρι και ΚΑΝΟΝΙΚΑ μαχαιροπηρουνα. Το οποιο σημαινει: η μας δουλευουν περι μετρων ασφαλειας και το κανουν για να δικαιολογησουν τις αδικαιολογητες παρεμβασεις τους στην προσωπικη μας ζωη η θεωρουν (ηλιθιως) οτι οι επιβατες πρωτης θεσης δεν μπορει να ειναι τρομοκρατες (πρεπει να εγινε γνωστο οτι ο Bin Laden εχει οικονομικα προβληματα και δεν μας το ειπαν ...)

2. Κατα τη διαρκεια transit σε πτηση εντος Αμερικης πριν απο 6 περιπου μηνες εχασα την δευτερη πτηση. ΟΧΙ ομως και η βαλιτσα μου. Ο πιλοτος εφυγε 10 λεπτα πριν την ωρα αναχωρησης ΜΕ τη βαλιτσα μου και εγω ακολουθησα με αλλη πτηση 3 ωρες αργοτερα. Καταλαβαινετε τι θα μπορουσε να εχει γινει .... 

Και ερωτω: σιγουρα υπαρχει τρομοκρατια - αλλα ποιος προσπαθει να τρομοκρατησει ποιον?

8915[/snapback]

Μαρίνα, οι κανόνες ασφαλείας στα αεροδρόμια εκδίδονται και εφαρμόζονται από τους κρατικούς οργανισμούς. Οι αεροπορικές εταιρείες προσαρμόζονται στο μέτρο που τους ζητιέται και μόνο σε αυτά που τους ζητάνε οι αρχές ασφαλείας (και δεν τους αρέσει και πολύ). Γι' αυτό στο αεροδρόμιο δεν άφησαν τίποτα να περάσει (κρατικές αρχές) και στο αεροπλάνο (αεροπορική εταιρεία) σε σέρβιραν με όλα τα παραπάνω. Εφ' όσον δεν επιβλήθηκε στην αεροπορική εταιρεία να σερβίρει σε πλαστικά, δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνει.

Για την δεύτερη περίπτωση, έπεσες σε ένα από τα αρκετά λάθη που γίνονται κατά καιρούς σε όλον τον κόσμο. Παρ' όλο που υπάρχει εδώ και πάρα πολλά χρόνια ο κανονισμός, ότι αποσκευές χωρίς τον επιβάτη δεν ταξιδεύουν μόνες τους, υπάρχει πάντα ο παράγοντας λάθους και γενικά είναι αποδεκτό από τις αρχές ασφαλείας γιατί "απλά είναι λάθος". :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα, οι κανόνες ασφαλείας στα αεροδρόμια εκδίδονται και εφαρμόζονται από τους κρατικούς οργανισμούς. Οι αεροπορικές εταιρείες προσαρμόζονται στο μέτρο που τους ζητιέται και μόνο σε αυτά που τους ζητάνε οι αρχές ασφαλείας (και δεν τους αρέσει και πολύ). Γι' αυτό στο αεροδρόμιο δεν άφησαν τίποτα να περάσει (κρατικές αρχές) και στο αεροπλάνο (αεροπορική εταιρεία) σε σέρβιραν με όλα τα παραπάνω. Εφ' όσον δεν επιβλήθηκε στην αεροπορική εταιρεία να σερβίρει σε πλαστικά, δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνει.

Για την δεύτερη περίπτωση, έπεσες σε ένα από τα αρκετά λάθη που γίνονται κατά καιρούς σε όλον τον κόσμο. Παρ' όλο που υπάρχει εδώ και πάρα πολλά χρόνια ο κανονισμός, ότι αποσκευές χωρίς τον επιβάτη δεν ταξιδεύουν μόνες τους, υπάρχει πάντα ο παράγοντας λάθους και γενικά είναι αποδεκτό από τις αρχές ασφαλείας γιατί "απλά είναι λάθος".    :busted_cop:

8921[/snapback]

Θοδωρη καταλαβαινω το επιχειρημα σου αλλα κατα τη γνωμη μου η εταιρειες θα επρεπε να ηταν οι πρωτες που σεβονται τους κρατικους κανονισμους, ειδικως οταν εχουν χρηματοδοτηθει απο το δημοσιο μετα τα γεγονοτα 9/11. Επιπλεον, μου φαινεται λιγο περιεργο να ανυσηχει το κρατος για την "ασφαλεια" του πληρωματος και των επιβατων και να μην ανυσηχουν οι εταιρειες ... σκεψου το!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...