Jump to content

Ξεκίνημα θαλασσινού Ενυδρείου


wint3r

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλο το foroum. Θα ήθελα τα φώτα σας!

Εχθες πήγα από ένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη να αγοράσω άλλο ένα ψάρι για το ενυδρείο μου (γλυκού νερού 93lt).. Και ρώτησα τον υπέυθυνο εκεί πέρα πώς μπορώ να αξιοποιήσω το 40lt για θαλασσινό? Μου είπε ότι το φίλτρο που έχω είναι μια χαρά κ ότι θα πρέπει να αγοράσω έναν ζωντανό βράχο, υπόστρωμα (άμμο κλπ) κ να ρίξω νερό από το ενυδρείο του γλ. νερού και αλάτι κ σε 2 μέρες μπορώ να προσθέσω ψάρια (εγω για clown fish ρώτησα)...

Αληθέυουν αυτά??? Αν όχι τι μπορώ να κάνω για να κάνω το 40lt ενυδρείο θαλασσινό?

Link to comment
Share on other sites

να ρίξω νερό από το ενυδρείο του γλ. νερού και αλάτι κ σε 2 μέρες μπορώ να προσθέσω ψάρια

:):thumbup::thumbup:^_^:thumbdown::thumbdown:

Ε,μερικοι θελουν :)

Σου ειπε τουλαχιστον τι αλατι και ποσο να ριξεις?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε wint3r...

Ο τυπος στο μαγαζι ειναι ασχετος και επικυνδηνος... το προβλημα δεν ειναι οτι δεν ξερει...το προβλημα ειναι οτι κανει οτι ξερει και σιγουρα θα εχει σκοτωσει απεριοριστα ζωντανα!

Για αρχη ξεχνας τα περι 2 ημερων....αν θελεις να το κανεις τοτε να το κανεις σωστα... επισης ξεχνας οτι εχει να κανει με το γλυκο σου ενυδρειο...ισως μπορεσεις να χρησιμοποιησεις κατι απο τον εξοπλισμο σου αλλα ως εκει!

Διαβασε τα αρθρα στην σχετικη κατηγορια και μετα ξεκινα τις ερωτησεις σου!

ΥΓ το θεμα μεταφερθηκε εδω που ταιριαζει καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εκπλαγώ καθόλου, αν σου είπε να χρησιμοποιήσεις αλάτι ΚΑΛΑΣ, για να μην ξοδεύεσαι.

Αυτό που με εκπλήσσει ιδιαίτερα είναι οι υπεραπλουστεύσεις σε τόσο σοβαρά θέματα.

Θα ήθελα να ξέρω αν αυτά που προτείνει τα έχει εφαρμόσει στην πράξη, στα δικά του ενυδρεία ή κάποιων άλλων πελατών του. Αν σε διαβεβαιώσει για κάτι τέτοιο, ζήτησε να δεις τα ενυδρεία του και ζήτησε πληροφορίες, όπως πόσο καιρό τρέχουν, πόσο καιρό έχει τα ψάρια του ή τα κοράλλια του, τι ανάπτυξη έχουν... κλπ

Δες τα με τα μάτια σου και κρίνε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...