Jump to content

Recommended Posts

Για να μην ανοίγω νέο Post, στο δικό μου ενυδρείο 96 λίτρα υπήρχαν 2 Pleco μέχρι εχθές. :)

συγκατοικούσαν με 2 χρυσόψαρα (ξέρω δεν πρέπει αλλά δεν είναι του παρόντος), η θερμόκρασία είναι στους 26-28 βαθμούς κελσίου, οπότα μάλλον τα χρυσόψαρα θα είχαν το πρόβλημα αλλά δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

Μέτα τον απότομο θάνατο του Πλεκόστομου (ο οποίος, νεκρός πλέον είχε τα ίδια άσπρα στίγματα με του φίλου pauline + μία κιτρινίλα στα πλευρά.) έκανα μετρήσεις και τα αποτελέσματα ήταν

ΝΗ3/ΝΗ4= 0

ΝΟ2 = 0

ΝΟ3 = 0

με υγρά τεστ της ΤΕΤΡΑ και

ΚΗ= 15-20 2d ? (δεν ξέρω τι σημαίνει απλά το αναφέρω)

Gh= 10-16 2d ? (δεν ξέρω τι σημαίνει απλά το αναφέρω)

PH = 8

Επιπλέον κάνω αλλαγές νερου κάθε 2 εβδομάδες το 50%

Το φίλτρο έχει μόνο ένα μπλε σφουγάρι και για βακτήρια είχα χρησιμοποιήσει και μπόλι και τροφή όταν ήταν αδειο το ενυδρείο και Sera Nitrivec. (το οποίο το βρήκα αρκετά καλό -έριξε το ΝΟ3 από 50 σε μία μέρα- " άσχετο απλά το αναφέρω :) ").

Επίσης το ενυδρείο αποτελείται από: φεγγαρόπετρες, φυσικό χαλίκι Νο3, 2 annubias και μία Vallisneria, από τα οποία εμφανίστηκε και ένας νέος συγκάτοικος Σαλιγκάρι

Τα μόνα συμπτώματα γενικά του ενυδρείου και ειδικά για τον Pleco, είναι:

μια απότομη έξαρση καφέ άλγης στα φυτά και στα κρύσταλλα του ενυδρείου, καθώς και λίγης πράσινης στις πέτρες.

Ο νεκρός πλέκοστομος απο την αρχή ήταν φοβισμένος σε σχέση με τον δεύτερο, και εβγαινε μόνο οταν δεν παρατηρούσα το ενυδρείο.

και 2 φωτογραφίες

post-5628-1197725403_thumb.jpg

post-5628-1197725434_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλάβει αυτή τη στιγμή ποιο πρόβλημα έχεις .

Και ξαναδες τις μετρήσεις σου γιατί κάτι δεν κολλάει .

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, το πρόβλημα είναι οτι το εχθές το πρωί, βρήκα τον Pleco νεκρό δίπλα απο μια πέτρα.

ενώ το βράδυ της πέμπτης φαινόταν φυσιολογικός.

οι τιμές είναι τσεκαρισμένες πρίν και μετα από το θάνατο του Pleco με διάστημα 2 ημερών.

Η απορίες είναι :

α) μήπως υπάρχει ασθένεια στο ενυδρείο και αν μπορώ να το διαπιστώσω με κάποιο τρόπο.

β) μηπως του επιτέθηκε κάποιο άλλο ψάρι αλλά όσο τα παρατηρούσα όλα ηταν ειρηνικά.

γ) μήπως έφαγε κάτι (άλγη, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο ή μικρουπολείματα από υαλοβάμβακα στις ρίζες των φυτών.)

δ) Στρεσσάρισμα? Ηταν φιβισμένος γενικά.

Τι δεν σου κολλάει στις μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Τί τάιζες τον πλέκο?

Από ότι βλέπω στην φωτό το ψάρι δέν είναι καλά φαίνεται υποσιτισμένο και πιθανός να έχει και κάποια δευτερογενή βακτηριδιακή μόλυνση λόγο του ευάλωτου ανοσοποιητικού.

Στο μαγαζί που τα πήρες σε τί κατάσταση ήταν/είναι τα υπόλοιπα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά έριχνα κάποιες ταμπλέτες βυθού της Sera αλλά τις τσάκιζαν στην κυριολεξία τα χρυσόψαρα. Οι Pleco ούτε που πλησίαζαν.

Επίσης το γεγονός ότι, συνεχώς έτρωγαν από πέτρες -τζάμια - σχεδόν οπουδήποτε εβρισκαν ίχνη άλγης,

με καθησύχασε και δεν έριξα ξανά ταμπλέτες φοβούμενος ποια για τα χρυσόψαρα.

Μια χαρά φαίνονταν αρχικά τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...