Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας φιλοι μου θα ηθελα να ρωτησω ενα πραγμα,σκεφτομαι να αγορασω και εγω με τη σειρα μου Α/Ο καθοτι ακουω οτι κανει "θαυματα"οταν κανω τις αλλαγες του νερου να βαζω μονο νερο απο την Α/Ο η να αναμιγνυω και μια ποσοτητα απο την βρυση?αν ναι ποση ειναι η αναλογια?

Link to comment
Share on other sites

πριν πουμε περαιτερω.....τι ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο σου,και σκεφτεσαι για αο...???

Link to comment
Share on other sites

Θαύματα δεν κάνει αλλά μπορείς πολύ εύκολα να φτιάξης το νερό που επιθυμείς.

Το πόσο νερό από ΑΟ και πόσο νερό από το δίκτυο θα βάλεις εξαρτάται από το νερό που θέλεις να φτιάξης. Παράδειγμα θέλεις να κάνεις ένα ενυδρείο με σκληρότητα 7 και το δίκτυο σου έχει μια σκληρότητα 14 τότε θα βάλεις 50% νερό από ΑΟ και 50% από το δίκτυο για να φτιάξεις το τελικό αποτέλεσμα που επιθυμείς.

Βέβαια μπορείς να κάνεις το νερό για το ενυδρείο σου εξολοκλήρου από ΑΟ αλλά θα χρειαστείς μετά να ρίξεις μέσα στο νερό ιχνοστοιχεία και μακροστοιχεία για να φέρεις το νερό στην επιθυμητή σκληρότητα. Συνήθως αυτό το κάνουμε σε ενυδρεία με υπερβολικά χαμηλές σκληρότητες και ph και αφορά την μειοψηφία.

Link to comment
Share on other sites

πριν πουμε περαιτερω.....τι ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο σου,και σκεφτεσαι για αο...???

Ειμαι στο σταδιο της μελετης θελω πρωτα να ενημερωθω και μετα να προχωρησω σε οτιδηποτε,διαβαζω..διαβαζω..διαβαζω,αυτα για την ωρα.Δεν μ'αρεσουν οι βιαστικες κινησεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...