Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο.(Ιδιοκατασκευή)


Nio21@

Recommended Posts

post-5955-1197812743_thumb.jpgpost-5955-1197812635_thumb.jpgΕπειδή δε δουλέυω και δεν έχω λεφτά, πάω σχολείο και τα χαρτζιλίκια περιορισμένα...

Προσπάθησα μόνος μου και εφτιαξα με κάτι παλιά τζάμια ένα μικρό ενυδρείο.Το πρώτο που φτιάχνω.

Αγόρασα σιλικόνη για ενυδρεία και χαρτοταινία και έκανα τα γνωστά.

Έβαλα σιλικόνη στα τζάμια τα κόλλησα έβαλα και χαρτοταινία γύρω γύρω και ήταν δύσκολο γιατί τελικά πρέπει να έχεις βοηθό να κρατάει κι αυτός κάνα τζάμι αλλά τελικά τα κατάφερα.

Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 45χ27Χ27 Έβαλα παρα πολύ σιλικόνη αφού φοβόμουν πως δεν αντέχει.

Και έτσι χωρίς να το θέλω λέρωσα λίγο παραπάνω τα τζάμια και η σιλικόνη κάνει μπαμ.

Η βάση είναι από 5αρι τζαμι και τα πλαινά από 3άρια.

Το άφησα 36 ώρες να στεγνώσει και χθές το απόγευμα το γέμιζα σιγά σιγά με νερό και έβλεπα συνέχεια το πλαινά για καμιά τυχόν διαρροή. Το άφησα μια ωρίτσα και δεν είχε διαρροή.

Ύστερα έβγαλα το νερό αφήνοντας 4-5 εκατοστά μόνο και έβαλα το φίλτρο να ρουφήξει κάτι σιλικόνες που δε μπορουσα να τις βγάλω κι ας το καθάρισα από μέσα, κάτι είχε μείνει τελος πάντων τα ρουφάει όλα το μινι-φίλτρο που είχα για το 10λιτρο που κάνει νομίζω και για το 30-40λίτρα κάπου εκεί είναι βοηθάω και γω λίγο με την απόγχη

μετά καθαρίζω 3-4 κιλά χαλίκια που είχα ψωνίσει αδειάζω και το 10λιτρο με τα χαλίκια και κάτι κοχύλια τα πλένω καλά και τα βάζω στο μεγάλο ενυδρείο, το γεμίζω πάλι σιγά σιγά, αφήνω το φίλτρο να φιλτράρει για κανα μισάωρο και τέλος βάζω τα τρία χρύσόψαρα.

Φοβάμαι πολύ όμως κάθε φορά που το βλέπω νομίζω πως θα εκραγεί και θα γίνουν όλα μούσκεμα, το συνηθίζω σιγα σιγά όμως στην όψη.

Θα μου χαλάσει όλα τα ηλεκτρονικά που βρίσκονται απέναντι.

Τι λέτε θα κρατήσει?

Επειδή είμαι και μουσικόφιλος και βάζω πολυ δυνατά τη μουσική και τα τζάμια απ το μπαλκόνι τρίζουν απ το

woofer υπάρχει περίπτωση να σπάσει κάνα τζάμι απ το ενυδρείο? Όταν λέω δυνατά όσο πιο πολυ μπορείτε να φανταστείτε. Μαρέσουν να ακούω ήχους για sub γι αυτό λέω.

Αυτή τη στιγμή έχω τα 3 χρυσόψαρα, τι λέτε να πάρω κι άλλα τρία? Πόσο επιτρέπεται για να ζουν άνετα στο ενυδείο μου? ή να πάρω άλλα ψάρια ράτσας που θέλουν ειδική μεταχείριση?

Τη μου προτείνετε για τα ψάρια.

Όσων αφορά τα φυτά άκουσα πρέπει να βάλω υπόστρωμα που το παίρνω αυτό? Μένω αθήνα. Και τα φυτά επίσης είναι ακριβά? και που τα ψωνίζουμε?

Και κάτι άλλο μαρέσουν τα καβούρια και οι χελώνες και τα σαλιγκάρια και οι αυτοι που ρουφάνε και καθαρίζουν τα τζάμια, κάνει να τα βάλω όλα μέσα ? Η μερικά?

Α είμαι καινουριο μέλος και παρακολουθώ την ιστοσελίδα πολύ καιρο. Πολύ ωραία. Μπράβο σας!

Link to comment
Share on other sites

post-5955-1197812743_thumb.jpgpost-5955-1197812635_thumb.jpg

Επειδή είμαι και μουσικόφιλος και βάζω πολυ δυνατά τη μουσική και τα τζάμια απ το μπαλκόνι τρίζουν απ το

woofer υπάρχει περίπτωση να σπάσει κάνα τζάμι απ το ενυδρείο? Όταν λέω δυνατά όσο πιο πολυ μπορείτε να φανταστείτε. Μαρέσουν να ακούω ήχους για sub γι αυτό λέω.

αυτο....προσεξε το... :):) οι δυνατοι νηχοι και ιδιαιτερα οι χαμηλοι οπως πμ του σαμπ.....ειναι οτι χειροτερο για τα ψαρακια σου....θα τα στρεσαρεις και θα εχεις προβληματα.....

κανε κατι,η τουλαχιστο πηγαινε σε αλλο δωματιο το ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην έχεις τίποτα ευτράπελα με το ενυδρείο,

μιας και τα βήματα που ακολούθησες είναι σωστά.

Αφού δεν υπάρχει ίχνος διαρροής ακόμη..νομίζω είσαι οκ.

Βέβαια...θα συμφωνήσω με το ντα-πα ντου-πα!!!

δεν θα κάνει καλό.

Πρέπει να βάλεις το ενυδρείο σου σε ένα μέρος,

σύμφωνα με τις οδηγίες που γνωρίζεις..

Όχι μόνο σκιερό κτλ...αλλά και ήσυχο.

Με τη δική σου φροντίδα θα γουστάρουνε τα ψάρια

....όχι με τις μουσικές που θα βαράς :)

Link to comment
Share on other sites

Τα τρια χρυσοψαρα ειναι ηδη πολλα για το ενυδρειο των τριαντα λιτρων.Εαν τα κοχυλια σου ειναι αληθινα

βγαλτα γιατι ανεβαζουν την σκληροτητα του νερου.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο για την κατασκευη...αυτο δειχνει οτι αν και ¨αφραγκος¨ αγαπας το χομπυ αυτο....συνεχισε ετσι

προσεχε την μουσικη :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο αντέχει μέχρι τώρα, καμία διαρροή.Με τόση σιλικόνη που έβαλα, είδα άλλα ενυδρεία που έχουν λιγότερερη σιλικόνη στην αγορά κρατάνε αλλά αυτά τουλάχιστον είχαν κόντρες κάτι που πρόσφατα έμαθα.

Τα λίτρα όντως λίγα είναι για πέντε ψάρια που βρίσκονται τώρα μέσα αλλά τα μαθα λίγο αργά ότι είναι λίγα.

Σε λίγο καιρό θα κάνω μεγαλύτερο και θα βάλω και κόντρες πάνω κάτω για να μην ανυσυχώ.

Τα κοχύλια αληθινά είναι τα έχω μαζέψει εγώ σε διάφορες παραλίες πριν χρόνια.Θα τα βγάλω, να βάλω τπτ πλαστικό?

Όσον αφορά τα ψάρια που δεν αντέχουν τη μουσική το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ακούω λιγότερες ώρες.

Στο επόμενο ενυδρείο ίσως μειωθεί λίγο ο θόρυβος.

Όταν τα αγαπάς και τα δύο χόμπυ τι να κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγαπάς και τα δύο....προσπαθείς να τα κάνεις σωστά..

Και αυτό φαίνεται ότι το προσπαθείς.

Να στείλεις πίσω κάποια ψάρια για να γίνει βιόσιμο το ενυδρείο σου

και να περνάνε καλά αυτά που θα μείνουν εκεί...

Όσο για τη μουσική..έχω να σου προτείνω....ακουστικά :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...