Jump to content

Θαλασσα θαλασσα τι μου χεις κανει!


bill28

Recommended Posts

Ηταν να μην μπει το μικροβιο!

Στο κυριος θεμα τωρα(ζουμι).

Μετα απο την προσπαθεια στο 80 λιτρο που εχω αναφερει σε αλλο ποστ,πηρα την αποφαση μιας και ειμαι σε φαση μετακομισης να στεισω αλλο ενα απο τα ενυδρεια μου θαλασσινο.

Οι διαστασεις του ειναι 120Χ50Χ65 και περνει καθαρο νερο περιπου 320-340 λιτρα.Θελω να το κανω reef και οι προβληματισμοι μου ειναι οι εξης:

1) Ποσα κιλα βραχο θα χρειαστω περιπου για ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα;

2)Απο εξοπλισμο(μηχανηματα) τι;

Ο λογος ειναι οτι θελω να δω ποσο θα μου κοστισει περιπου για να κανω τα κουμαντα μου.

Τωρα ψαρια κλπ να στηθει και να στρωσει πρωτα και βλεπουμε!

Υ.Σ Εχει τοσο ομορφια η θαλασσα που και η γυναικα μου μολις ειδε τους δυο πρωτους κατοικους το 80 λιτρου συμφωνησε για πρωτη φορα με την σκεψη στυσηματατος του μεγαλυτερου.Ενω παντα ειχα πολεμο ,κρεβατομουρμουρα και τα λοιπα γνωστα σε μας τους ταλαιπωρους ενυδριαδες,σε οποια κινηση εκανα.

Βεβαια εχει θεση εναν ορο....Να ειναι στο σαλονι και το επαιξα και δυσκολος οτι θα το σκεφτω(να μην κανω και εγω το παχνιδι μου :)

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πω στα γρηγορα,οτι για μενα 3 ειναι οι σημαντικοι παραγοντες μετα απο την αγορα των καταλληλων κιλων ζωντανου βραχου...

1)πολυ μα πολυ καλο σκιμμερ

2)πολυ καλο μα πολυ καλο φωτισμο,

3)και οσο το δυνατον καλυτερη κυκλοφορια σε σωστα στημενο βραχο...

**θα προτιμουσα καποιο κρεμαστο φωτιστικο με κανα 2 MH 150w+2 t5 μπλε ακτινικες....αλλη αισθηση φιλε μου.....αλλη...!!

Link to comment
Share on other sites

**θα προτιμουσα καποιο κρεμαστο φωτιστικο με κανα 2 MH 150w+2 t5 μπλε ακτινικες....αλλη αισθηση φιλε μου.....αλλη...!!

Αυτο το φωτιστικο ποσο κοστιζει περιπου γιατι ετσι και αλλιως κατι θα πρεπει να κανω καθως το ενυδρειο ειναι ανοιχτο(χωρις καπακι)

Στο στησιμο του βραχου θα πρεπει να επιστρατευσω καποιων που να γνωριζει καλα γιατι εγω δεν κατεχω σχεδον καθολου.

Link to comment
Share on other sites

**θα προτιμουσα καποιο κρεμαστο φωτιστικο με κανα 2 MH 150w+2 t5 μπλε ακτινικες....αλλη αισθηση φιλε μου.....αλλη...!!

Αυτο το φωτιστικο ποσο κοστιζει περιπου γιατι ετσι και αλλιως κατι θα πρεπει να κανω καθως το ενυδρειο ειναι ανοιχτο(χωρις καπακι)

εντελως μα εντελως χοντρικα θα σου απαντησω,με δεδομενο οτι ''παιζουν'' οι τιμες απο εταιρειες και απο μαρκες σε μαρκες....υπολογιζω παντως +- 500 ευρωπουλα τουλαχιστον,και ισως χωρις τις λαμπες..... :):)
Link to comment
Share on other sites

εντελως μα εντελως χοντρικα θα σου απαντησω,με δεδομενο οτι ''παιζουν'' οι τιμες απο εταιρειες και απο μαρκες σε μαρκες....υπολογιζω παντως +- 500 ευρωπουλα τουλαχιστον,και ισως χωρις τις λαμπες..... :):)

Αν πουμε οτι το φτιαχνω εγω ποσες λαμπες T5 πρεπει να μπουν και τι ειδη δεδομενου του υψους που ειναι 65cm

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να αποφασισεις με τι ειδους λαμπες θα το φτιαξεις...

τ5,μεταλλου,pc....υπαρχουν πολλα ειδη...

εαν πας σε τ5 θα χρειαστεις δυνατες λευκες περιπου στα 10.00κ και προσπθηκη ακτινικων(μπλε) για να εχεις συνδιασμο φασματος...

εαν πας σε μεταλλου οι mh θα ειναι στα 14000κ(γαλαζοασπρες)και 2 ακτινικες θα ειναι ο συνδιασμος...

εξαρταται παντα τι θελεις να κανεις....

Link to comment
Share on other sites

1) Ποσα κιλα βραχο θα χρειαστω περιπου για ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα;

2)Απο εξοπλισμο(μηχανηματα) τι;

1)30 με 35 ζωντανο βραχο η ακομη και40 καλυτερα

2)Για τις αντλιες λενε πως πρεπει να γυρνανε περιπου 1000 φορες τον ογκο του νερου(αυτο εγω δεν το πιστευσα και και εχω πολυ μεγαλυτερη κυκλοφορια)Αυτο ομως που πρεπει να προσεξεις ειναι να μην υπαρχουν σημεια οπου ο βραχος δεν ανανεωνεται απο το ρευμα του νερου με αποτελεσμα σαυτα τα σημεια ο βραχος στην πορεια

να νεκρωνεται.Αυτα ολα υπαρχουν σε αρθρα μεσα απο το Φορουμ.Ενα καλο Σκιμερ υα χρειαστεις ενω ειναι

καλο αν φθιαξεις για την φιλτρανση ενα Sump.

Καλη συνεχεια στο εγχειρημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι θελω να φτιαξω...καλο ερωτημα!Βασικα αυτο που με ενδιαφερει να μην εχω τρελη καταναλωση σε ρευμα γιατι στο σπιτι υπαρχουν 4 ενυδρεια μαζι με οτι συνεπαγετε με αυτα.Θα συμβουλευτω τον Γιωργο(Genirus) στο τι θα με συμφερει.Θα δω αν προλαβω αυριο θα παω στο μαγαζι του.

Τωρα απο αλλα μηχανηματα προτασεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Για sub δυσκολο καθοτι εχει κοντρες επανω το ενυδρειο και δεν χωραει με τιποτα υπερχειλιση.Το εχω ψαξει και δεν βρηκα ακρη.Ουτε τρυπες εχει.

Έγινε επεξεργασία - bill28
Link to comment
Share on other sites

Τι θελω να φτιαξω...καλο ερωτημα!Βασικα αυτο που με ενδιαφερει να μην εχω τρελη καταναλωση σε ρευμα γιατι στο σπιτι υπαρχουν 4 ενυδρεια μαζι με οτι συνεπαγετε με αυτα.Θα συμβουλευτω τον Γιωργο(Genirus) στο τι θα με συμφερει.Θα δω αν προλαβω αυριο θα παω στο μαγαζι του.

Τωρα απο αλλα μηχανηματα προτασεις;;;

Αυτα που θα δεις στο Ριφ και τα συναισθηματα που θα σου δωσει δεν συγγρινονται με τιποτα με τα ενυδρεια

γλυκου νερου.Δεν ειναι λιγοι που απο τοτε που εστεισαν θαλασσινο,σιγα σιγα χαλασαν αυτα του γλυκου νερου.Κατι που εκανα κι εγω προσωπικα ποθ απο 5,6 που ειχα τωρα εχω μονο δυο.

Link to comment
Share on other sites

2)Για τις αντλιες λενε πως πρεπει να γυρνανε περιπου 1000 φορες τον ογκο του νερου(αυτο εγω δεν το πιστευσα και και εχω πολυ μεγαλυτερη κυκλοφορια)

:) δηλαδή στα 200 λίτρα reef που έχεις τι κυκλοφορητές έχεις βάλει ? για 200,000+ λίτρα την ώρα ? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες Bill28 στη θάλασα του Aquazone...

Όπως σου προείπαν και τα παιδιά παραπάνω, εξαρτάται απο το τι θέλεις να φιλοξενήσεις στο reef σου.

Γνώμη μου είναι να προσέξεις πολύ:

1) Φωτισμό

2) Κυκλοφορία

3) skimming

Θα μαστε εδώ να σε βοηθήσουμε σε ότι μας χρειαστείς, καλή συνέχεια φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για το αλμυρο καλοσωρισμα!

Το ενυδρειο παει μια χαρα και ειναι πανεμορφο.Αυτη την στιγμη φιλοξενει ενα κλοουν και ενα μανταρινο(απιστευτα χρωματα το ατιμο)Ολα αυτα μικρου μεγεθους και μεχρι στιγμης χαιρουν ακρας υγειας.Ο βραχος αναδεικνυει πολυ ομορφους χρωματισμους και η ζωη που εχω δει μερχι στιγμης ειναι σφουγγαρακια,κοραλακια και ενα ειδος που ειναι σαν σωληνα που απο μεσα βγαινει ενα λουλουδακι σαν φτερη.

Εχθες παρατηρησα σε εναν απο τους βραχους και ενα μικρο καβουρακι.

Γενικα ολο το συστημα εχει ζωη και αυτο ειναι που με εχει τρελανει!!!

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο το νέο ενυδρείο ..

θα μας κάνεις μια περιγραφή του εξοπλισμού ?

αν κατάλαβα καλά έβαλες άμεσος τα ψαράκια .. για το mandarin βιάστηκες λίγο , αν μπορείς να το δώσεις πίσω θα είναι καλύτερα ..

καλή συνέχεια .. :)

Link to comment
Share on other sites

:) δηλαδή στα 200 λίτρα reef που έχεις τι κυκλοφορητές έχεις βάλει ? για 200,000+ λίτρα την ώρα ? :)

Μπερδεψαμε τα μηδενικα θα το κανουμε 10 :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 80 λιτρα με 9 κιλα ζωντανου αραγωνιτη και 5κιλα ζωντανου βραχου.

Απο μηχανηματα εχει το biostar flotor της aqua medic,μια αντλια 1000λιτρων για κυκλοφορια και ενα εσωτερικο της tetra 600λιτρων με ανθρακα και αντιφως.

Για τα ψαρακια το ξερω βιαστικα ειδικα για το μαναταρινο αλλα ολοι εχουμε περασει αυτο το σταδιο και ειναι δυσκολο να κρατηθεις(τουλαχιστον εγω)

Ελπιζω να πανε ολα καλα οπως πανε μεχρι τωρα και σιγα σιγα να ετοιμασω το πιο μεγαλο οταν με το καλο παω στο αλλο σπιτι(μετακομιζω)

Ο μανταρινος βλεπω οτι παει και τσιμπολογαει στα βραχια και την αμμο.Απο τροφη τι πρεπει να του δινω επειδη ειναι παμφαγος απο οτι εχω δει;

Τροφες δινω FD artemia και brine shrimp flakes.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι γνωριζω το ενυδρειο πρεπει να λειτουργει τουλαχιστον μισο χρονο και μετα να τους βαλουμε μεσα.Αυτο γιατι τρεφονται με μικροοργανισμους που θα διμιουργηθουν και θα αναπτυχθουν στον βραχο και γενικοτερα στο ενυδρειο σου.Οτηδηποτε αλλη τροφη δεν δεχονται.Ηθελα κι εγω να βαλω Μανδαρινους αλλα επειδη το ε. λειτουργει απο τον Σεπτεμβρη δεν με αφησαν.Καλυτερα να τον επιστρεψεις πισω για να μην σου ψοφησει απο την πεινα,γιατι σε καμια περιπτωση δεν ειναι παμφαγος.

Link to comment
Share on other sites

[quote .Καλυτερα να τον επιστρεψεις πισω για να μην σου ψοφησει απο την πεινα,γιατι σε καμια περιπτωση δεν ειναι παμφαγος.

:):):thumbup:

Σε όλους αρέσει αυτό το πανέμορφο ψαράκι............αλλά δυστυχός είναι δύσκολο στην διατροφή του, και ακατάλληλο για νέο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε bill28 δυστυχώς πρέπει να συμφωνήσω με τα παιδιά, καλύτερα να το επιστρέψεις και όταν θα έιναι πραγματικά έτοιμο το ενυδρείο τον αποκτάς και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Κριμα και ειναι το αγαπημενο μου.

Η θα τον δωσω στον κουμπαρο μου που εχει πιο μεγαλο(400+λιτρα) και πιο παλιο ενυδρειο η θα τον παω πισω.

Σχετικα με το καβουρακι που βρηκα το οποιο ειναι ανοιχτοχρωμο ειναι επικινδυνο η το αφηνω;

Απο ψαρακι τι αλλο θα προτεινατε για αυτα τα λιτρα(υποψην θα ετοιμαστει το μεγαλο οποτε μπορω να παρω και καποιο μεγαλυτερου μεγεθους αλλα μικρης ηλικιας.)

Και απο κοραλια,ανεμωνες σαρκοφυτα κλπ. υπαρχει κατι που να μπορεσω να φιλοξενησω;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το καβουρακι που βρηκα το οποιο ειναι ανοιχτοχρωμο ειναι επικινδυνο η το αφηνω;

Πρόσεξε καλά τις δαγκάνες του. Αν είναι μικρές και ατροφικές, πρόκειται για αλγοβόρο. Αν όμως είναι μεγάλες και δυνατές, τότε είναι σαρκοβόρο και καλό είναι να απομακρυνθεί.

Μια φωτογραφία θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα τυχαια οταν εστηνα το βραχο,οσο για τις δαγκανες δεν θυμαμαι αλλα το μεγεθος του ηταν περιπου μισου ποντου.

Τωρα για να το βρω πρεπει να κανω ανακατα ολους τους βραχους και δεν μου αρεσει αυτη η ιδεα.

Καμια αλλη λυση δεν υπαρχει για το πιασιμο του;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι!

Λοιπον θελω να κανω αγορα σε ενα απο τα δυο σκιμερ που αναφερω για το ενυδρειο 300-340 λιτρων που εχω γραψει.

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο

1)Aqua Medic Turboflotor 1000 Multi SL

2)Aqua Medic Midiflotor

Και τα δυο πιστευω με καλυπτουν,βεβαια εχουν και αρκετα μεγαλη διαφορα στην τιμη.

Οποιος εχει καποιο απο αυτα και μπορει να βοηθησει λογω του οτι πρεπει να κανω την παραγγελια ας πει την γνωμη του.

Βεβαια αν υπαρχει και καποια αλλη προταση περιπου σε αυτα τα χρηματα καλοδεχουμενη.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα τυχαια οταν εστηνα το βραχο,οσο για τις δαγκανες δεν θυμαμαι αλλα το μεγεθος του ηταν περιπου μισου ποντου.

Τωρα για να το βρω πρεπει να κανω ανακατα ολους τους βραχους και δεν μου αρεσει αυτη η ιδεα.

Καμια αλλη λυση δεν υπαρχει για το πιασιμο του;

Προς το παρόν, ξέχασέ το.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...