Jump to content

ΕΧΩ 3 ΜΟΛΛΥ ΕΓΚΥΟΣ


antreasb

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Εδω και λιγο καιρο εχω αγορασει 3 μολλυ και μου εχουν γεννησει ηδη απο μια φορα.Αλλα επειδη εχω αλλανιαρη αρσενικο ειναι παλι εγκυος και οι 3.Η ερωτηση μου ειναι πως 8α καταλαβω οτι κοντευουν να γεννησουν για να προλαβω να τις βαλω σε γεννιστρα;Τι συμπτωματα παρουσιαζουν;(Αν παρουσιαζουν κατι)Ξερω οτι ειναι καλυτερα να τις αφησω να γεννησουν μεσα στο ενυδρειο αλλα φοβαμαι οτι 8α εχω πολλες απωλειες και τα λυπαμαι τα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

ασε τη φυση να μεριμνησει και μην φοβασαι...μακρια απο γεννηστρες θα στρεσαρεις πολυ τη θυληκια...

η κοιλιτσα της ειναι πρησμενη και λιγουλακι μαυρισμενη,τοτε ειναι ''στις μερες της''..

το καλυτερο ειναι να αγορασεις λιγο κερατοφυλλο και να το αφησεις να επιπλεει στην επιφανεια του ενυδρειου σου...τα μωρα θα βρουνε καλο κρυσφηγετο τις πρωτες μερες της ζωης τους...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον σου αλλα νομιζω οτι 8α τιν βαλω τελικα σε γεννιστρα διοτι εχς ενα αλλο ενυδρειο για τα νεογγενητα και 8α ειναι δυσκολο αν γεννησουν οι μολλυ να καταφερω να πιασω τα μικρα για να τα μεταφερω χωρις να εχω δυσαρεστες συνεπειες σε αυτα και στα υπολοιπα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

καπου εχω διαβασει οτι αν βαλεις το ετοιμογεννο ψαρι λιγο νωριτερα στιν γεννηστρα τοτε αποφευγεις το πολυ στρεσαρισμα τιν στιγμη που το ψαρι ειναι ετοιμο να γεννησει.δεν κσερω βεβαια κατα ποσο ισχυει αυτο αλλα μεχρι

στιγμης εχω κανει 5-6 γεννες κατα τον ιδιο τροπο και δεν μου εχει δημιουργη8ει προβλημα.Αυτο που προσπα8ω να αποφυγω ειναι το να βαλω το ψαρι νωρις στην γεννηστρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που προσπα8ω να αποφυγω ειναι το να βαλω το ψαρι νωρις στην γεννηστρα.

σωστος :) .αυτος ειναι και ο βασικοτερος λογος που στρεσαρονται τα ψαρια στη γεννηστρα.

αφου το γνωριζεις,ολα θα πανε καλα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...