Jump to content

κομμενη ουρα


nkiarita

Recommended Posts

:)

Σημερα το πρωι ενω προσπαθουσα να βγαλω το μονομαχο μου απο το ενυδρειο για να το καθαρισω τραυματισα την ουρα του. Κοπηκε ενα τμημα της (οχι πολυ μεγαλο). Στεναχωρηθηκα και θα ηθελα να μου πειτε εαν υπαρχει περιπτωση να αναπτυξει fin rot. Σε ποσο χρονο θα επανελθει στο φυσιολογικο η ουρα του?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να παθει καποια μολυνσουλα αλλα αν εχεις το νερακι του καθαρο δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα για πιθανή μόλυνση και έριξα ενυδρειακό αλάτι προληπτικά. Ελπίζω σύντομα να γεμίσει η ουρά του και να πάνε όλα καλά! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να βάλεις Melafix της API :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έλεγα να μην του ρίξω φάρμακο ακόμη. Ελπίζω ότι το αλατάκι θα κάνει τη δουλειά του καθώς και οι βιταμίνες που του έριξα.

Link to comment
Share on other sites

Το Melafix δεν είναι και τόσο "φάρμακο". Είναι πολύ ήπιο και το χρησιμοποιούμε σχεδόν "δια πάσαν νόσον και πάσαν...."

Δεν μας λες λίγα περισσότερα για το ενυδρείο και τις συνθήκες που εχεις τον μονομάχο σου?

Link to comment
Share on other sites

Τον μονομάχο τον έχω σε 10lt με μικρό φιλτράκι με μια ρίζα μονοπάνι όπου πάνω της υπάρχει μια anubia nana. Το ενυδρειάκι το φωτίζω με λάμπα φθορίου στα 6W η οποία βρίσκεται εκτός ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...