Jump to content

Ας Γινουμ Λιγο Οικολογοι - Λιγοτερα Χημικα


Recommended Posts

Εχω βαλει στοχο να μειωσω τα χημικα, τοσο για οικολογικους λογους οσο και για οικονομικους.

1. Αντι για 'αντιχλωριο' ..αφηνω το νερο 24 ωρες στασιμο σε καθαρο δοχειο.

2. για καθαρισμο των εξωτερικων τζαμιων - ΞΥΔΙ

3. για απολυμανση (πχ. δοχεια, αποχες, πλαστικα φυτα... - βραστο νερο). Για ξυδι δεν ξερω τι δοση να βαλω.

Τι αλλο προτεινετε;

Πως μπορουμε να αποφυγουμε τα χημικα;

Ελεγα μηπως φτιαξουμε ενα αρθρακι με ολα τα στοιχεια και το προσθεσουμε στα αρθρα, να ειναι ολα μαζεμενα...

αντωνια

Link to comment
Share on other sites

1. Αντι για 'αντιχλωριο' ..αφηνω το νερο 24 ωρες στασιμο σε καθαρο δοχειο.

Μέγα λάθος. Το αντιχλώριο ειναι απαραίτητο καθως δεν απομακρύνονται όλα τα παραγωγα του χλωρίου μενοντας το νερό στασιμο...

Link to comment
Share on other sites

Μέγα λάθος. Το αντιχλώριο ειναι απαραίτητο καθως δεν απομακρύνονται όλα τα παραγωγα του χλωρίου μενοντας το νερό στασιμο...

Συμφωνώ, καθότι στο νερό του δικτύου ύδρευσης υπάρχουν χλωραμίνες και άλλα βαρέα μέταλλα, τα οποία δε διασπώνται εύκολα χωρίς τη χρήση χημικών... :)

Πάντως μια καλή λύση (αλλά όχι απαραίτητα οικολογική...), είναι η χρήση Αντίστροφης Όσμωσης. :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΑΠΟΡΙΠΤΕΤΑΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΕΘΟΔΟΣ

εχεις πηγες να διαβασω σχετικα με αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Αστο δεν πειραζει. Απαντουσαμε την ιδια ωρα με το φιλο aquarius και δεν ειχα δει την απαντηση του.

Αυτο που εχει σημασια ειναι οι δικες σας προτασεις για ΛΙΓΟΤΕΡΑ χημικα και περισσοτερες φυσικες μεθοδους. less is more...

Περιμενω τις προτασεις σας

Link to comment
Share on other sites

ενα καλο φιλτρο ανθρακα μετα την παροχη νερου,ισως μας λυσει τα χερια,καλα και οικονομικα..!!!

Link to comment
Share on other sites

αν ο στοχος ειναι η οικολογικη συμπεριφορα τοτε καλυτερα να ξεχασουμε την ΑΟ (σπαταλαει παρα πολυ νερο) και το βρασιμο (σπαταλη ενεργειας για να ερθει το νερο σε σημειο βρασμου)

δεν ξερω να προτεινω καποιο τροπο πιο οικολογικο

Link to comment
Share on other sites

αν ο στοχος ειναι η οικολογικη συμπεριφορα τοτε καλυτερα να ξεχασουμε την ΑΟ (σπαταλαει παρα πολυ νερο) και το βρασιμο (σπαταλη ενεργειας για να ερθει το νερο σε σημειο βρασμου)

δεν ξερω να προτεινω καποιο τροπο πιο οικολογικο

Το 'σκάρτο' νερό της Α/Ο μπορεί να αξιοποιηθεί για πότισμα, πλύσιμο, σφουγγάρισμα και γενικά για άλλες οικιακές και μη, χρήσεις. Έτσι, δε θα πετάγεται, και αν χρησιμοποιηθεί ειδικά για πότισμα, θα δώσει "φτερά" στα φυτά σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Το 'σκάρτο' νερό της Α/Ο μπορεί να αξιοποιηθεί για πότισμα, πλύσιμο, σφουγγάρισμα και γενικά για άλλες οικιακές και μη, χρήσεις. Έτσι, δε θα πετάγεται, και αν χρησιμοποιηθεί ειδικά για πότισμα, θα δώσει "φτερά" στα φυτά σας. :)

Αυτό είναι όντος καλό αλλά η πρακτική του εφαρμογή είναι δύσκολη. Πόσο να ποτίσεις τα φυτά και που να αποθηκεύσεις το σκάρτο νερό, δεν υπάρχει χώρος. Αν υπήρχε θα έβαζα κι άλλο ενυδρείο. :)

Αν θέλετε να είστε οικολόγοι αγοράστε στήλη ρητίνης (αν αντέχει το πορτοφολάκι σας) όπου δεν πετάγεται καθόλου νερό.

Αλλιώς οικολογική συνείδηση και ενυδρείο δύσκολα συνυπάρχουν.

Κάποτε αφήναμε το νερό 24 ώρες για να φύγει το χλώριο και μετά το περνούσαμε από άνθρακα για να φύγουν τα βαριά μέταλλα και ήταν όλα καλά. Τώρα με την καταραμένη χλωραμίνη τα πράγματα είναι αλλιώς διότι αυτή ούτε εξατμίζεται ούτε κατακρατείτε από τον άνθρακα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω στο παταρι μου 2 δεξαμενες των 250λιτρων εκαστη,στην μια αποθηκευω το καθαρο νερακι απο την αο,και στην αλλη το λεγομενο''βρωμικο'' το οποιο και στελνω στο καζανακι wc.ετσι πετυχαινω οση οικονομια γινεται,καιτο νερακι απο την οσμωση κατεθυνεται αυτοματα στο ενυδρειο,ενω το βρωμικο...ξερει που να παει......

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο εχεις κανει αλλα δεν ειναι ευκολο να γινει αυτο σε σπιτι που ηδη μενεις μεσα (αν φταιχνεις τωρα σπιτι και ιδιαιτερα μονοκατοικια ειναι το καλυτερο)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια μέχρι τώρα...

Για απολύμανση συμφωνείτε ότι είναι καλύτερο το βραστό νερό από ενα χημικό;

Άλλες ιδέες για φυσικότερες μεθόδους;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με αυτό.

Αν και χρησιμοποίησα αρκετές φορές και οινόπνευμα για τον καθαρισμό.

Επίσης στα διάφορα υλικά που χρησιμοποιώ για τις αλλαγές νερού κτλ

πάντα τα καθαρίζω με βραστό νερό.

Ακόμη αν και κρατώ το νερό (που πρόκειται να αλλάξω)

στάσιμο, από την προηγούμενη αλλαγή, εντούτοις ρίχνω κανονικά

τη δοσολογία αντιχλωρίου, γιατί όπως έχουμε πει εδώ και σε άλλες συζητήσεις

κάνει καλό στις βλεννογόνους των ψαριών και γενικά περιέχει και άλλα

συστατικά πέρα από τις αντιχλωριακές τους ιδιότητες. :)

Τέλος συμφωνώ πως μόνο με πατέντες μπορείς να είσαι λιγότερο

σπάταλος στο νερό, κάτι που όμως όπως είπε και ο φίλος παραπάνω,

ενυδρείο και οικολογία....δύσκολα ταιριάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Για τον "καθαρισμό" του νερού από βαρέα μέταλλα, χλώριο και χλωραμίνες δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ενεργός άνθρακας;

Στο βαρέλι της προετοιμασίας, βάζουμε ένα μικρό φιλτράκι με άνθρακα μόνο να γυρίζει το νερό. Δε θα απορροφήσει όλα τα χημικά;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δυστυχώς η χλωραμίνες δεν κατακρατούνται από τον άνθρακα :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραια μέχρι τώρα...

Για απολύμανση συμφωνείτε ότι είναι καλύτερο το βραστό νερό από ενα χημικό;

Άλλες ιδέες για φυσικότερες μεθόδους;;;;

Το βρστό νερό είναι ΟΚ, αλλά τι γίνεται με τα πλαστικά που παραμορφώνονται από την υψηλή θερμοκρασία??? :D

Μήπως είναι εντάξει και το απλό ξυδάκι?

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω στο παταρι μου 2 δεξαμενες των 250λιτρων εκαστη,στην μια αποθηκευω το καθαρο νερακι απο την αο,και στην αλλη το λεγομενο''βρωμικο'' το οποιο και στελνω στο καζανακι wc.ετσι πετυχαινω οση οικονομια γινεται,καιτο νερακι απο την οσμωση κατεθυνεται αυτοματα στο ενυδρειο,ενω το βρωμικο...ξερει που να παει......

;):blink::D

Link to comment
Share on other sites

Εγω αντι να περιμενω 24ωρες η να σπαταλαω χρηματα για αντιχλωρια και παπαδες εχω δυο στηλες ριτινης μια κοκκινη και μια μπεζ οπου ηκαθεμια κανει ξεχωριστη δουλεια και μου δινει το νερο που χρειαζομαι για τους Δισκους μου.Χωρις να σπαταλαω σταγονα, το ονομα της συσκευης ειναι Αni&Kati και παλιοτερα ειχα ανοιξει και θεμα για τη συγκεκριμενη συσκευη.ΑΟ χρησιμοποιω στο θαλασσινο και σπανια σε γλυκο,η σπαταλη ειναι 98% του νερου πουβγαζει 120λ.την ημερα και ουτε κηπο εχω να ποτισω και ουτε ολη την ημερα την περναω στο WC για να τραβαω καζανακι. Ανι & Κατι Η καλυτερη λυση. :D

http://cgi.ebay.de/VOLLENTSALZER-ANI-KATI-...1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.de/VOLLENTSALZER-ANI-KATI-...1QQcmdZViewItem

Link to comment
Share on other sites

Εγω αντι να περιμενω 24ωρες η να σπαταλαω χρηματα για αντιχλωρια και παπαδες εχω δυο στηλες ριτινης μια κοκκινη και μια μπεζ οπου ηκαθεμια κανει ξεχωριστη δουλεια και μου δινει το νερο που χρειαζομαι για τους Δισκους μου.Χωρις να σπαταλαω σταγονα, το ονομα της συσκευης ειναι Αni&Kati και παλιοτερα ειχα ανοιξει και θεμα για τη συγκεκριμενη συσκευη.ΑΟ χρησιμοποιω στο θαλασσινο και σπανια σε γλυκο,η σπαταλη ειναι 98% του νερου πουβγαζει 120λ.την ημερα και ουτε κηπο εχω να ποτισω και ουτε ολη την ημερα την περναω στο WC για να τραβαω καζανακι. Ανι & Κατι Η καλυτερη λυση. :blink:

http://cgi.ebay.de/VOLLENTSALZER-ANI-KATI-...1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.de/VOLLENTSALZER-ANI-KATI-...1QQcmdZViewItem

καλό μου φαίνεται :D;) πες μας λεπτομέρειες????

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω στο παταρι μου 2 δεξαμενες των 250λιτρων εκαστη,στην μια αποθηκευω το καθαρο νερακι απο την αο,και στην αλλη το λεγομενο''βρωμικο'' το οποιο και στελνω στο καζανακι wc.ετσι πετυχαινω οση οικονομια γινεται,καιτο νερακι απο την οσμωση κατεθυνεται αυτοματα στο ενυδρειο,ενω το βρωμικο...ξερει που να παει......

τι να πω φίλε μου klaz για άλλη μια φορα μου έδωσες φανταστική ίδέα :D

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, δηλαδή οι χλωραμίνες δεν κατακρατούνται από τον άνθρακα αλλα το αντιχλωρικο π.χ. Aquatan της Sera τις αφαιρει;

απλα ρωταω γιατι εχω δει σε αλλες συζητησεις εδω να λεγεται οτι ο ανθρακας αφαιρει ολα τα χημικα...

Καλη Χρονια!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον από αυτά που λένε η χημικοί όχι, η χλωραμίνες δεν μπορούν να κρατηθούν από τον άνθρακα και εμένα με φαίνεται περίεργο αλλά έως ότου με πει κάποιος κάτι το διαφορετικό πρέπει ν α τους πιστέψω μιας και δεν είμαι εγώ χημικός.

Τώρα τα αντιχλώρια που κυκλοφορούν στην αγορά αναφέρουν ότι της αδρανοποιούν (δεν της καταστρέφουν δηλαδή), για να το λένε μάλλον θα έχουν δίκαιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...