Jump to content

σκαλα Hagen


tsiro

Recommended Posts

παιδια μολις αγορασα μια σκαλα για καλυτερη διαχυση του diy co2 αλλα το προβλημα ειναι που πρεπει να ειναι.χαμηλα στον πατο του ενυδρειου η ψηλα στο υψος τις σταθμης του νερου?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι καπου στο μεσο του ενυδρειου προς χαμηλα ειναι και το βελτιστο,γιατι θελουμε το αεριο οσο γινεται περισσοτερο να μενει μεσα στο νερο εως να διαλυθει....

Link to comment
Share on other sites

πρακτικα η φουσκαλα co2 θα βγαινει απο το σωληνακι στο κατο μερος της σκαλας και οσο ανεβαινει θα το βλεπεις να μικραινει (αυτο σημαινει οτι εχει παει αρκετο co2 στο νερο σου) το βελτιστο θα ηταν η φουσκαλα να εξαφανιζεται πριν φυγει απο την σκαλα

η δικια μου αποψη ειναι οτι οπου και να βαλεις την σκαλα δεν παιζει και μεγαλη σημασια γιατι οταν αυτο που θα φυγει απο την σκαλα φευγει με πολυ μεγαλη ταχυτητα προς την επιφανεια οπου σκαει, η ουσια ειναι να κανει ολη την διαδρομη της σκαλας μικραινοντας σε μεγεθος συνεχως

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου αποψη ειναι οτι οπου και να βαλεις την σκαλα δεν παιζει και μεγαλη σημασια γιατι οταν αυτο που θα φυγει απο την σκαλα φευγει με πολυ μεγαλη ταχυτητα προς την επιφανεια οπου σκαει, η ουσια ειναι να κανει ολη την διαδρομη της σκαλας μικραινοντας σε μεγεθος συνεχως

σαφως, αλλα και για λογους πρακτικους γιατι μπορει να λειπουμε η να μην ειμαστε κοντα και να παρακολουθουμε,η γιατι μπορει να βουλωσει η σκαλιτσα μας ,καλο θα ειναι να μην ειναι πολυ ψηλα τοποθετημενη για τους παραπανω ευνοητους λογους... :)
Link to comment
Share on other sites

και εγω για hagen πηγα και κατεληξα με nutrafin (μολις τωρα το ψαξα και ειναι τελικα μαρκα Hagen, το ονομα nutrafin ειναι προιον της Hagen)

μου κοστισε απο ελληνικο μαγαζι λιγοτερο απο 5 ευρω, ακριβως δεν θυμαμαι αλλα δεν ειναι καποιο μεγαλο κοστος

Μια ενδεικτικη τιμη για τη σκαλα χαγκεν???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στη σκαλα της Nutrafin (Eίναι ιδια με της Hagen??) εχω το εξης προβλημα.Οι φουσκαλες σταματανε πριν απο τη μεση και ενωνονται μεχρι που γινεται μια μεγαλη και βγαινει εξω απο τη σκαλα.Καμια ιδέα τι μπορει να φταιει??

Link to comment
Share on other sites

μολις πιασει γλιτσα θα γλιστρανε οι φουσκαλες πιο ευκολα

ισως στο συγκεκριμενο σημειο να εχει κολησει καποιο φυλλαρακι απο καποιο φυτο σου

Στη σκαλα της Nutrafin (Eίναι ιδια με της Hagen??) εχω το εξης προβλημα.Οι φουσκαλες σταματανε πριν απο τη μεση και ενωνονται μεχρι που γινεται μια μεγαλη και βγαινει εξω απο τη σκαλα.Καμια ιδέα τι μπορει να φταιει??

Link to comment
Share on other sites

Στη σκαλα της Nutrafin (Eίναι ιδια με της Hagen??) εχω το εξης προβλημα.Οι φουσκαλες σταματανε πριν απο τη μεση και ενωνονται μεχρι που γινεται μια μεγαλη και βγαινει εξω απο τη σκαλα.Καμια ιδέα τι μπορει να φταιει??

καθαρισε με μια οδοντοβουτσα καλα την σκαλα και τοποθετησε την παλι οσο πιο καθετα μπορεις....ειναι κλασικο το προβληματακι και πολυ μικρο

Link to comment
Share on other sites

Οσο περναει η ωρα οι φουσκαλες ανεβαινουν πιο πανω.Αν μεχρι αυριο το πρωι δεν κανουν ολη τη διαδρομη θα τη καθαρισω και θα πατησω πιο καλα τις βεντουζες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...