Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα

Στο ενυδρείο μου (65 lt) έχω 2-3 guppy με φαγωμένες ουρές, βάζω melafix εδώ και 3 ημέρες αλλά δεν βλέπω βελτίωση, αντίθετα νομίζω πως ο μπλέ (ο αγαπημένος μου :) ) αρχίζει και δυσκολεύεται. Τι να κάνω να προλάβω το κακό?

post-5910-1198092614_thumb.jpg post-5910-1198092636_thumb.jpg

Οι μετρήσεις (όλες με υγρά τεστ):

NH3/NH4 : 0 mg/l

NO2 : 0.05 mg/l

NO3 : 0

PH : 7.4

GH : 10

KH : 8

Πλυθησμός:

2 Neon

9 guppy

2 molly balloon

2 Οtocinclus

2 γαρίδες

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα θέματα της ενότητας για τα guppy και έχω τρομάξει. Νομίζω πως πρέπει να σας δώσω και άλλα στοιχεία που τα λέω εδώ και καιρό στο pet shop αλλά μου είπαν πως δεν είναι τίποτα.

Σαν το κίτρινο που είναι στην φωτο έχω 4. Τα 2 έχουν πια άσπρες ουρές απο κίτρινες και στο ένα υπάρχει και μια ελαφρώς κόκκινη ρίγα. Ακόμα έχει χαθεί και το χρώμα από τις ράχες τους. Αφού αναρωτήθηκα μήπως ήταν βαμμένα και ξέβαψαν. Ήταν τα πρώτα ψάρια που πήρα (πριν 3 μήνες) για ένα μικρό ενυδρείο 20 lt και τα έβαλα μέσα την 7η μέρα σύμφωνα με τις οδηγίες του pet shop (άλλο). Πρέπει λογικά να την άκουσαν κανονικά από την αμμωνία, αφού δεν είχε στρώσει. Μετά από 1 1/2 μήνα έβαλα και 2 molly balloοn (πάλι δεν ήξερα) που το ένα γέννησε αμέσως καμιά 30ριά μωρά. Έτσι γεννήθηκε και η ανάγκη μεγαλύτερου ενυδρείου. Έκανα την βλακεία και έβαλα στο καινούργιο ενυδρείο (στρωμένο αυτή τη φορά) όλα τα ενήλικα ψάρια, μαζί με τα καινούργια που πήρα και τώρα ήρθε η ώρα του ΠΑΝΙΚΟΥ. Στο μικρό ενυδρείο παραμένουν τα μωρά (ενός μήνα). Οι ερωτήσεις θα πέσουν βροχή.

* Το melafix κάνει τίποτα σ'αυτή την περίπτωση?

* Με τα μωρά τι γίνεται?

* Διάβασα πως τα φάρμακα καταστρέφουν την βιολογία και πως πρέπει να βγάλω τα φυτά.

Αν είναι άρρωστα και τα δυο ενυδρεία θα πάθω παράκρουση.

Θέλω να βάλω το κεφάλι μου μέσα στο ενυδρείο και να κλείσω το καπάκι αλλά δεν έχω καπάκι. :)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι και στα 2 ενυδρεία ;

Μην φοβασε για τα φυτά με το melafix δεν υπάρχει πρόβλημα .

Ταυτόχρονα μπορείς να βαλης και ΕΚΤΟΖΟΝ .

Εσυ βλέπεις κάποια βελτίωση ;

NO3 : 0 κάτι δεν μου πάει καλά με αυτή τη μέτρηση σε στρωμένο ενυδρείο .

NO2 : 0.05 mg/l εδώ είναι πρόβλημα για στρωμένο ενυδρείο . Ή βάζεις πολλή τροφή ή δεν είναι επαρκές το φίλτρο σου .

Σταμάτησε το τάισμα για 3 ημέρες και πες μας αν έχεις διαφορά στις μετρήσεις του ΝΟ 2.

Βαλε μας και 2 νέες φωτογραφίες απο τα ιδια ψάρια να δούμε την εξελειξη της ασθένειας .

Ωστόσο να παρης και ενα φάρμακο για fin rot να το έχεις στο φαρμακείο σου και θα σου πούμε πότε θα το βάλεις .

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι και στα 2 ενυδρεία ;

Μην φοβασε για τα φυτά με το melafix δεν υπάρχει πρόβλημα .

Ταυτόχρονα μπορείς να βαλης και ΕΚΤΟΖΟΝ .

Εσυ βλέπεις κάποια βελτίωση ;

NO3 : 0 κάτι δεν μου πάει καλά με αυτή τη μέτρηση σε στρωμένο ενυδρείο .

NO2 : 0.05 mg/l εδώ είναι πρόβλημα για στρωμένο ενυδρείο . Ή βάζεις πολλή τροφή ή δεν είναι επαρκές το φίλτρο σου .

Σταμάτησε το τάισμα για 3 ημέρες και πες μας αν έχεις διαφορά στις μετρήσεις του ΝΟ 2.

Βαλε μας και 2 νέες φωτογραφίες απο τα ιδια ψάρια να δούμε την εξελειξη της ασθένειας .

Ωστόσο να παρης και ενα φάρμακο για fin rot να το έχεις στο φαρμακείο σου και θα σου πούμε πότε θα το βάλεις .

Καλημέρα Σταμάτη και σ'ευχαριστώ.

Δεν πάμε καθόλου καλά. Όχι βελτίωση δεν βλέπω αλλά πάμε από το κακό στο χειρότερο.

Τον μπλε τον χάνω από λεπτό σε λεπτό.

post-5910-1198152875_thumb.jpg

Από την ώρα που έβγαλα την φωτο (πριν μισή ώρα) έχει ήδη χειροτερέψει. Είναι στην επιφάνεια ακίνητος ακουμπισμένος σ'ένα φυτό και αναπνέει με δυσκολία.

Οι άλλοι είναι ζωηροί αλλά οι ουρές:

post-5910-1198154040_thumb.jpg post-5910-1198154082_thumb.jpg post-5910-1198154114_thumb.jpg post-5910-1198154145_thumb.jpg

Στο 2ο ενυδρείο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι μέσα μωρά. Απώλειες δεν έχω ευτυχώς.

Θα κάνω όσα μου είπες και θα επανέλθω με νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη αν σας πρήζω αλλά κάτω από τον μπλέ κρέμεται ένα διάφανο πράγμα σαν έντερο και έχει ένα άσπρο στίγμα στην ουρά. (φωτο).

Σήμερα το ΝΟ2 είναι και στα 2 ενυδρεία 0.025

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη αν σας πρήζω αλλά κάτω από τον μπλέ κρέμεται ένα διάφανο πράγμα σαν έντερο και έχει ένα άσπρο στίγμα στην ουρά. (φωτο).

Σήμερα το ΝΟ2 είναι και στα 2 ενυδρεία 0.025

τα κοπρανα του ειναι διαφανα..ακομη ενα σημαδι οτι σαφως το ψαρακι αντιμετωπιζει προβλημα...

η γνωμη μου ειναι,συχνες αλλαγες νερου,και ελαχιστο ταισμα.τουλαχιστον μεχρι να στρωσει σωστα το ενυδρειο σου....

και παρατηρηση...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: τα κόκκινα κόπρανα είναι κάτι?

Παραθέτω τις φωτογραφίες του συγχωρεμένου μόνο και μόνο επειδή η ραγδαία εξέλιξη με έχει εντυπωσιάσει.

Τα φάρμακα έχουν μπει από εχθές.

post-5910-1198263296_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη SOS. Δεύτερος θάνατος. Πέθανε ο ένας κίτρινος ( πρώτη και δεύτερη φωτο από την σειρά των 4 παραπάνω). Μεγάλωσε λίγο το σκίσιμο στην ουρά του και εμφάνισε κοκκινίλες στην ράχη του σαν αίμα.

Έχω κι ένα νέο σκίσιμο ουράς

post-5910-1198339414_thumb.jpg

Νομίζω πως δεν το έχουμε σταματήσει. Σήμερα ΝΟ2:0.025, ΝΟ3<10, ΝΗ3 ΝΗ4:0

Έχω σταματήσει το φαγητό και το CO2. Έχω απογοητευτεί. Νομίζω πως θα τα χάσω όλα σιγά σιγά.

Eρώτηση ( μπορεί χαζή )

Άν πάρω ένα μικρό ενυδρείο και του βάλω νερό από το μεγάλο και ένα από τα δύο σφουγγάρια μου, μπορώ να το κάνω καραντίνα και να βάλω εκεί τα ψαράκια να τους γίνει θεραπεία;

Ανησυχώ για την βιολογία του μεγάλου καθώς και για τα φυτά μου γιατί φαντάζομαι πως θα χρειαστεί πιο ισχυρό φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

αν το μπολιασεις σωστα,ναι γινμεται και κανονικα θα επρεπε ηδη να κουραρεις μεσα στην καραντινα σου...

Link to comment
Share on other sites

αν το μπολιασεις σωστα,ναι γινμεται και κανονικα θα επρεπε ηδη να κουραρεις μεσα στην καραντινα σου...

Καλησπέρα κι ευχαριστώ.

Στην καραντίνα βάζεις όλα τα ψάρια ή μόνο αυτά που έχουν εμφανή συμπτώματα?

Link to comment
Share on other sites

Στην καραντίνα βάζεις όλα τα ψάρια ή μόνο αυτά που έχουν εμφανή συμπτώματα?

Στηνκαραντινα μπαινουν,ειτε νεοφερμενα ψαρια,για να τα τσεκαρουμε για καποιες μερες,η ψαρια που ειμαστε 100% σιγουροι οτι ειναι αρρωστα για να τα γιατρεψουμε,αλλιως μπορει να φερουμε τα αντιθετα αποτελεσματα και να τα στρεσαρουμε χωρις λογο... :D
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ βοηθήστε με!!!!

Σήμερα 3ο 24ωρο με τα φάρμακα και η κατάσταση φαίνεται να σταθεροποιήθηκε όσον αφορά στα ψαράκια, αλλά τα φυτά μου δείχνουν να δυσανασχετούν.

Αγόρασα μια 15λιτρη καραντίνα στην οποία έβαλα 2/3 νερό από το μεγάλο και 1/3 φρέσκο. Έχει ένα φιλτράκι με σφουγγάρι μόνο, που το ξέπλυνα σε λίγο νερό του ενυδρείου, στο οποίο είχα ξεπλύνει πρώτα τoυ μεγάλου φίλτρου τα σφουγγάρια . Έβαλα κάτω λίγο χαλίκι που είχα και μια μικρή ρίζα, θερμοστάτη και θερμόμετρο, φως μου είπαν πως δεν χρειάζεται.

Ένας φίλος μου πρότεινε να φιλοξενήσει τα ψαράκια μου στην δική του καραντίνα. ;)

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

Πότε να μετακινήσω τα άρρωστα ψαράκια (4 guppies) να συνεχίσουν την θεραπεία και που?

Πως θα επαναφέρω το μεγάλο ενυδρείο που έχει εδώ και 3 μέρες ΕKTOZONE και BAKTOPUR direct?

Το ΝΟ2 μετά από 3 μέρες δίαιτα συνεχίζει να είναι 0,025 προς 0,5. Μήπως φταίει πως το ΝΟ3 είναι σχεδόν 0 και δεν ανέβηκε ποτέ πάνω από 15 μάλλον λόγω φυτών γρήγορης ανάπτυξης (λεω εγώ τώρα :D )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...