Jump to content

Μετρησεις - Στρώσιμο


Recommended Posts

Εχω αποκτήσει ένα 200λτ με τους εξης κάτοικους :

6 Σκαλάρια

2 Κορυντορας

1 καρχαριάκι

3 Σερπα

1 Νέον (τα υπόλοιπα 4 απεβίωσαν)

5-6 Φυτά

Μετα απο 15-20 ημέρες έκανα τις πρώτες μετρήσεις και εχω :

ph=7.8-8

Kh=5

Gh=7-8

NH3=0

No2=0,3

No3=2.5-3

Τ=26C

Πως με βλέπετε ? Τι πρέπει να κάνω ? Το στρώσιμο γίνεται με Stress Zyme ανα τρεις ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εφοσων εχεις μεσα ψαρια,συχνες αλλαγες νερου και ελαχιστο ταισμα,μεχρι να εχεις μετρησιμα νιτρικα(σαφως περισσοτερα απο 3...),και ολα τα αλλα να ειναι 0.

ελπιζω να μετρας με υγρα επωνυμα τεστ εε..???

προφανως κατι τετοιοι επαγγελματιες που στα προτειναν ολα αυτα δεν εχουν θεση στον χωρο.....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μετράω με επώνυμα υγρά τεστ , οταν λες συχνές αλλαγές νερού μπορείς να το ορίσεις ? Ταίζω μια φορά την ημέρα ωστε μέσα σε 2-3 λεπτά να μην υπάρχει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

θα αλλαζεις ανα 2-3 μερες τουλαχιστο 50-60 λιτρα,και θα ταιζεις ακομη πιο λιγο απο οτι ταιζεις(σε ποσοτητα)..παραλληλα μετρας,πριν απο καθε αλλαγη,και 1 μερα μετα,για να ξερεις που βαδιζεις....

ετσι οπως εισαι δεν γινεται να κανεις κατι καλυτερα......

καλη συνεχεια και θα περιμενουμε τα νεα σου.. :)

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα φιλε μου...πρεπει να ριξεις λιγο το ph σου..επειδη και τα νεον και τα σκαλαρια και τα υπολλιπα ζουν καλυτερα σε ph 7,2..και εσυ δεν θα εχεις κανενα προβλημα, και τα ψαρακια σου !! :)

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα φιλε μου...πρεπει να ριξεις λιγο το ph σου..επειδη και τα νεον και τα σκαλαρια και τα υπολλιπα ζουν καλυτερα σε ph 7,2..και εσυ δεν θα εχεις κανενα προβλημα, και τα ψαρακια σου !! :)

οκ,αλλα ας αφησουμε πρωτα τον φιλο μας να στρωσει σωστα το ενυδρειο του και αυτα τα κοιταμε αργοτερα....
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο κωστη ,,απλα να το εχει υποψη για να μην χασει τα ψαρακια του!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...