Jump to content

τουμπα 260 απο γλυκο θαλασσινο


Recommended Posts

γεια χαρα σε ολους χαιρομαι που ειμαι εδω :) λοιπον εχω 1 260 γλυκο το εχω στην κοπελα μου την εψυσα να το κανουμε θαλασσινο ολα οκ!το μονο προβλημα τα ψαρακια τι θα τα κανω?το υποστρομα?το χαλικι?δεν ξερω τιποτα απο θαλασσινο αλλα ελπιζω να με βοηθατε!εχω κ τον targa 21 μαζι μου ολα καλα θα πανε! ποιο θα ειναι το πρωτο βημα?

Link to comment
Share on other sites

αρχικα ξεκινησε εντατικο διαβασμα.....

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους χαιρομαι που ειμαι εδω :) λοιπον εχω 1 260 γλυκο το εχω στην κοπελα μου την εψυσα να το κανουμε θαλασσινο ολα οκ!το μονο προβλημα τα ψαρακια τι θα τα κανω?το υποστρομα?το χαλικι?δεν ξερω τιποτα απο θαλασσινο αλλα ελπιζω να με βοηθατε!εχω κ τον targa 21 μαζι μου ολα καλα θα πανε! ποιο θα ειναι το πρωτο βημα?

Καλώς μας ήρθες και από εδώ!

Λοιπόν τα ψαράκια και τα υλικά που δεν χρειάζεσαι, θα τα μοιράσεις σε διάφορους φίλους, που εύκολα θα βρεις.

Πρωτού όμως κάνεις αυτό, θα πρέπει να μελετήσεις καλά τα βήματα που πρόκειται να ακολουθήσουν, ώστε να μην ψάχνεσαι τελευταία στιγμή.

Οπότε ξεκίνα τη μελέτη. Τα άρθρα μας θα σε βοηθήσουν, όπως και οι διάλογοί του forum μας.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ok!απλα το μονο που θελω απο εσας προς το παρον αν ειναι ευκολο θελω να μου πειτε τι εξαρτιματα θα χρειαστω κ

τιμες!!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

φίλε mpoygatsa

όπως σου είπαν και τα παιδιά το πρώτο βήμα είναι το διάβασμα , στη βιβλιοθήκη του aquazone μπορείς να διαβάσεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες ..

ρωτάς τι εξοπλισμό χρειάζεσαι και τιμές ..

αυτά θα εξαρτηθούν από το τι θέλεις να κάνεις και πόσα είσαι πρόθυμος να δώσεις ..

θα μπορούσες λόγου χάρη να προσθέσεις ένα sump και ένα refugium ..έχεις χώρο για κάτι τέτοιο ?

φωτισμός , φιλτράρισμα , κυκλοφορία νερού , αυτά είναι τα θέματα που πρέπει να σε απασχολήσουν αφού αποφασίσεις τι θέλεις να φιλοξενήσεις στο νέο σου ενυδρείο ..

για φωτισμό μπορείς να κάνεις τροποποιήσεις στο καπάκι για να βάλεις περισσότερες λάμπες η να <πετάξεις > το καπάκι και να βάλεις ένα μουράτο φωτιστικό με Τ5 η ΜΗ

για φιλτράρισμα πάλι έχεις <φτωχές > και <πλούσιες > επιλογές .

για την κυκλοφορία νερού πάλι μπορείς να κάνεις διαφορά ..που θα εξαρτηθούν και από αστάθμητους – για την ώρα – παράγοντες όπως η ποσότητα και θέση του βράχου σου

μπορείς να έχεις πολύ ωραίο αποτέλεσμα με ένα ενυδρείο στα λίτρα σου με καλό σχεδιασμό και υπομονή :) ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

ε σας ευχαριστω ολους αλλα μαλον δεν θα το κανω!πολλα τα λεφτα!αλλα η τρελα για αλμυρα θα ρεει μεσα μου......

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα λευτά δεν είναι πολλά!

Μπορούν να γίνουνε πολλά αν αποφασήσεις να φτιάξεις ένα reef υψηλών απαιτήσεων με...με...με...

Μπορείς απο την άλλη να φτιάξεις ένα fish only με εύκολα ψαράκια και να μην κοστίσει πολυ. Μπες στον κόπο και διαβασε τα αρθρα και μερικές συζητήσεις και να δεις ότι θα αλάξεις γνώμη!!!

Link to comment
Share on other sites

μονο ψαρια δεν μαρεσει!θελω ΡΕΕΦ και εκατσα και τα εβαλα κατω και μου βγηκαν γυρωσ στα 700 ευρω μονο το ξεκινημα....με 700 ευρω φτιαχνω ενα σουπερ φυτεμενο ενυδρειο....αλλα οπωσ ειπα και πριν παντα θα ρεει μεσα μου.............σασ ευχαριστω παντωσ.!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...