Jump to content

Πόση άμμο;;;


Moutralewn

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα.

Σε ΡΙΟ 180 με 2 εκ φελιζόλ μπλε στον πυθμενα, πόσο περίπου άμμο θα χρειαστώ για malawi setup;;;

Είτε σε κιλά (αν την προμηθευτώ απο κατάστημα) ή με ποιό πρακτικό τρόπο (π.χ. 5 σακούλες σουπερ μαρκετ, σε περίπτωση που μαζέψω απο την παραλία).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή της κιχλιδες της αρέσει να σκάβουν πολύ θα έλεγα να βάλεις άμμο 6-7 εκατοστά. Δηλαδή σε λίτρα 25-30. Σε κιλά είναι δύσκολο να σου πούμε γιατί συνήθως η άμμος δεν έχεις σταθερό βάρος. Πάντως 30+

Αν μαζέψεις μόνος σου από παραλία είναι εύκολα τότε τα πράγματα. Πας με έναν 10λίτρο κουβά τον γεμίζεις 3 φορές και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το rio 180 εχω , του έβαλα ένα 25 κιλο τσουβαλάκι και είναι μια χαρά ,δεν θέλει παραπάνω με 2 πόντο φελιζολ μου έδωσε ένα συνολικό υψως στα 6 με 7 εκατοστά :D

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το rio 180 εχω , του έβαλα ένα 25 κιλο τσουβαλάκι και είναι μια χαρά ,δεν θέλει παραπάνω με 2 πόντο φελιζολ μου έδωσε ένα συνολικό υψως στα 6 με 7 εκατοστά :D

25κιλο τσουβάλι αγορασμένο;;

Π.χ. απο κατάστημα με υλικά οικοδομών;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εγω το rio 180 εχω , του έβαλα ένα 25 κιλο τσουβαλάκι και είναι μια χαρά ,δεν θέλει παραπάνω με 2 πόντο φελιζολ μου έδωσε ένα συνολικό υψως στα 6 με 7 εκατοστά ;)

Καλη μερα και απο εμενα,αν καταλαβα καλα το φελιζολ που λετε το εχετε μεσα στο ενυδρειο; :D

Link to comment
Share on other sites

Καλη μερα και απο εμενα,αν καταλαβα καλα το φελιζολ που λετε το εχετε μεσα στο ενυδρειο; ;)

ναι.μπαινει κατω απο την αμμο για να προστατευει το ενυδρειο απο τα σκαψιματα που κανουνε οι κιχλιδες,και μπορουν να δημιουργησουν μεγαλο προβλημ,αν φυγει καποια κοτρωνα και πεσει κατευθειαν πανω στο τζαμι....ενω με το φελιζολ(που δεν δημιουργει κατι στο νερο...)ολα καλα..!! :D
Link to comment
Share on other sites

ναι.μπαινει κατω απο την αμμο για να προστατευει το ενυδρειο απο τα σκαψιματα που κανουνε οι κιχλιδες,καιμπορουν να δημιουργησουν μεγαλο προβλημ,αν φυγει καποια κοτρωνα και πεσει κατευθειαν πανω στο τζαμι....ενω με το φελιζολ(που δεν δημιουργει κατι στο νερο...)ολα καλα..!! :D

Ειναι καποιο συγκεκρημενο φελιζολ η οποιο νανε;γιατι απο οτι ξερω ειναι χημικο προιον η παραγωγο

πετραιλεου.

Link to comment
Share on other sites

ναι.μπαινει κατω απο την αμμο για να προστατευει το ενυδρειο απο τα σκαψιματα που κανουνε οι κιχλιδες,καιμπορουν να δημιουργησουν μεγαλο προβλημ,αν φυγει καποια κοτρωνα και πεσει κατευθειαν πανω στο τζαμι....ενω με το φελιζολ(που δεν δημιουργει κατι στο νερο...)ολα καλα..!! :D

Ειναι καποιο συγκεκρημενο φελιζολ η οποιο νανε;γιατι απο οτι ξερω ειναι χημικο προιον η παραγωγο

πετραιλεου.

Θα πας σε κατάστημα με οικοδομικά υλικά και θα πάρεις daw. Δηλαδή το κλασσικό μπλε ή γαλαζοπράσινο πεπιεσμένο φελιζόλ που βλέπεις σε οικοδομές. Σε πάχος 2-3 εκ. θα είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε κατάστημα με οικοδομικά υλικά και θα πάρεις daw. Δηλαδή το κλασσικό μπλε ή γαλαζοπράσινο πεπιεσμένο φελιζόλ που βλέπεις σε οικοδομές. Σε πάχος 2-3 εκ. θα είσαι ΟΚ.

Σας ευχαριστω ολους για τις χρησημες πληροφορειες,ειμαι μελος περιπου 15 μερες και οι πληροφορειες

που εχω παρει μεσα σε αυτες τις μερες δεν τις εχω παρει σε 10 χρονια που ασχολουμε με τα

ενυδρεια.Τοσα χρονια δεν ειχα την δυνατωτητα να συζηταω με καποιον που να ξερει παραπανω απο αυτα

που εμαθα με δυσκολεια σε ολα αυτα τα χρονια.Ειμαι στηνΚερκυρα και η αγορα ειναι ολη και ολη 3-4

petshop,που οι περισωτεροι απο αυτους ξερουν μονο να πουλανε και τιποτα αλλο,φανταστειτε τι τραβαω οταν

εχω καποια απορεια.Σας ευχαριστω και παλι.

Εισαστε η ποιο ωραια παρεα!

Φιλικα

Αλεξανδρος :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αλέξανδρε αυτο ακριβως που λες... Κι εγω 5 χρονια με βιβλια κλπ. αλλα το τι μπορεις να βρεις στο aquazone, αλλα και στο διαδικτυο γενικοτερα ειναι φοβερο...Ασε που πληροφοριες οπως αυτες για το φελιζολ δεν υπαρχουν σε κανενα βιβλιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

einai sigouro oti den dimiourgei provlhma to felizol...

sorry aplws fovame...

Link to comment
Share on other sites

venom αν θέλεις Ελληνικά παρακαλώ .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

einai sigouro oti den dimiourgei provlhma to felizol...

sorry aplws fovame...

Αλλο το πετρελαιο και αλλο τα παραγωγα του.Ποσες φορες εχουμε πιει καφε σε ποτηρακι που ειναι σαν φελιζολ;Δεν παθαμε τιποτα.Επισης για την αμμο,πιστευω οτι 10,12 cm θα ηταν καλυτερα,αν και παλι θα υπαρξουν στιγμες που θα ξεθαψουν κομματι του φελιζολ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...