Jump to content

σφουγγαρι & αστερίας


themis

Recommended Posts

τοποθέτησα χθες στο ενυδρείο μου ενα κίτρινο πολύκλωνο σφουγγάρι και ένα κόκιινο αστερία.

ποια είναι η φροντίδα που θέλουν;και το κυριότερο πως θα τραφούν;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσουν !

άλλα σφουγγάρια είναι φωτοσυνθετικά και άλλα όχι … θέλουν και λίγη <βρωμιά> στο νερό

ο αστερίας με λίγη τύχη θα πάει καλά χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα ..

Link to comment
Share on other sites

Το κίτρινο σφουγγάρι, δεν είναι φωτοσυνθετικό. Χρειάζεται συστηματική λήψη τροφής, σε μορφή διαλύματος.

Είναι δύσκολη η διατήρηση ενός τέτοιου οργανισμού, όχι όμως και ακατόρθωτη. Αξίζει να ασχοληθείς.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θα μπορούσατε να μου συστήνετε κάποιο τρόπο να φτιαξω ένα τέτοιο διάλυμα;εννοείτε τοπικό τάισμα με σύριγγα;

ο αστερίας μετακινούνταν μέχρι πριν λίγες μέρες συνεχώς ,ώρα έχει μείνει ακίνητος σε ένα σημείο.έχω μια υποψία οτι δεν τρέφεται γιατι στο πέρασμα του δεν αφήνει ίχνη κατανάλωσης άλγης όπως ο αστερίας.από τι αποτελείατι το διαιτολόγιό του;

κάτι τελευταίο:έχω βάλει κατι φύκια που θυμίζουν μαρουλόφυλα , όπως και κάτι κοντά καφέ που ήταν κολλημένα σε βράχους.τι πιθανότητες εξάπλωσης και επιβίωσης έχουν.έχω δυο λάμπες Τ8 των 30βατ.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσουν όλα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό διάλυμα τροφής είναι γαρίδες, μικρά ψάρια χωρίς τα κόκαλα, κομμάτια καλαμαριού, όστρακα όπως μύδια κλπ, τα οποία τα λειώνεις σε ένα μπλεντεράκι. Μπορείς να προσθέσεις και διάφορα είδη κατεψυγμένης ψαροτροφής, όπως αρτέμια, mysis κλπ.

Την υγρή τροφή την βάζεις σε παγοκύστες και τη διατηρείς στην κατάψυξη, γιατί στη συντήρηση δεν αντέχει για πολύ.

Μπορείς να ταΐζεις το σφουγγάρι δύο φορές την εβδομάδα, προσέχοντας πάντα τα νιτρικά σου. Τα αυξημένα νιτρικά είναι αιτία θανάτου τόσο για το σπόγγο όσο και για τον αστερία. Κατά τη γνώμη μου, δεν θα πρέπει να υπερβούν τα 5ppm.

Όσο για την μακροάλγη ή τα φύκια, απαιτούν συνθήκες ισχυρού φωτισμού για να αναπτυχθούν.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...