Jump to content

Βοήθεια για κατασκευή C/r


Recommended Posts

Επειδή πιάνουν τα χέρια μου θα ήθελα να κατασκευάσω C/R για αυτό οποίος μπορεί να με βοηθήσει και έχει κάποια σχέδια να μου τα δώσει .Για το μηχάνημα δεν γνωρίζω αρκετά όπως την ακριβές λειτουργία του, τη υλικό περιέχει μέσα,ή και αν χρειάζεται κάποια μπουκάλια οξυγόνου να λειτουργεί και γιατί, ή αν χρειάζεται κάποια άλλα μηχανηματα για να λειτουργεί και γιατί .Βεβαία προέχει πρώτα να μάθω για την ακριβές λειτουργία του, και μετά για την κατασκευή του . Οποίος γνωρίζει καλά παρακαλώ ας με βοηθήσει . Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχεις ηδη διαβασει αρκετα προσεχτικα το παρακατω... ;)

ΕΔΩ :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

Το πρόβλημα μου είναι πως θα υπολογίσω την αντλία μήπως βάλω μεγαλύτερη η μικρότερη και δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα .Τα Αγγλικά μου δεν είναι και τόσο καλά για τα ξένα site ώστε να καταλάβω πολλά και το Ελληνικό δε που μου συστήσατε δεν το διευκρινίζει.

Link to comment
Share on other sites

μια ιδέα είναι να δεις στα τυποποιημένα τι αντλίες χρησιμοποιούν και τι διαστάσεις έχουν τα αντίστοιχα c/r

..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η απόφαση για να φτιάξω το calcium reactor πάρθηκε λόγω της τιμής του, έτσι άρχισα να ψάχνω με την βοήθεια σας πάντα. Η σκέψη είναι να φτιάξω ένα μηχάνημα προσιτό σε τιμή εύκολο στην κατασκευή και μικρό σε όγκο , έτσι αποφάσισα να παντρέψω τα δυο υλικά Plexiglas και pvc. Οι διαστάσεις του Plexiglas έπρεπε να είναι συμβατές με το pvc .Έτσι αγόρασα σωλήνες Plexiglas 2m x 130mm-124mm, 2m x 40mm, 2m x 15mm, 2m x 6mm, και ένα κομμάτι 30x30 σύνολο 80 ευρώ που κόπηκαν ανά 50cm,δυο τάπες pvc Φ 125 και Φ 40 5 ευρώ, 1 lit χλωροφόρμιο 8 ευρώ, και χρησιμοποίησα μια maxi jet 1000 lit. Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι με τους σωλήνες αυτούς μπορείς να κατασκευάσεις 4 calcium reactor, αν μαζευτούν 4 ενδιαφερόμενοι το κόστος τον 80 ευρώ γίνεται αυτομάτως 20 ευρώ, άρα και το γενικό σύνολο μαζί με την αντλία από135 πέφτει στα75 ευρώ. Οι κόλες που χρησιμοποίησα είναι aqua-silicone για το κόλλημα Plexiglas με το pvc, και για το Plexiglas χλωροφόρμιο με ρινίσματα από το τρύπημα από το ίδιο υλικό μέσα σε μια σύριγγα, και ανάλογα την κάνετε όσο παχύρρευστη θέλετε, (καλό είναι ότι και να κολλήσετε να το αφήσετε έως την επoμένη ).

post-1599-1200913955_thumb.jpg

post-1599-1200914056_thumb.jpg

post-1599-1200914128_thumb.jpg

post-1599-1200914222_thumb.jpg

post-1599-1200914290_thumb.jpg

post-1599-1200914345_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η κατασκευή σου είναι απίθανη!!!!

Μπορείς να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα, με τις διαδρομές των σωλήνων?, γιατί στη φωτογραφία δεν ξεχωρίζουν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο φίλε Κώστα.

Πολύ καλό φαίνεται. :)

Θα σου πρότεινα να κάνεις και ενα δεύτερο στάδιο , αφόσον σου είναι εύκολο.

Περιμένουμε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και κατατοπιστικό!

Νομίζω πως η ροή του νερού, στον κυκλοφορητή είναι ανάποδα. Δηλαδή θα πρέπει να παίρνει νερό από το κάτω μέρος της συσκευής και να το ρίχνει στο επάνω. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία αυτό, αλλά στις συσκευές του εμπορίου, έτσι λειτουργεί.

Πρόσεξέ το.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό ! εύγε !

πρόσεξε αυτό που λέει ο Νίκος ..

και αν δεις ότι η λειτουργία του c/r επηρεάζει πολύ το ph του ενυδρείου κάνεις αυτό που προτείνει ο Στάθης

Link to comment
Share on other sites

Ήταν κάτι που δεν το ήξερα ευτυχώς που η αλλαγή είναι κάτι απλό, άλλαξα και την εισαγωγή και την εξαγωγή νομίζω ότι τώρα πρέπει να είναι σωστό, και πάλι σας ευχαριστώ.

reactor_sxima.doc

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...