Jump to content

Πράσινη άλγη!


chk_12121

Recommended Posts

Σίγουρα οι απαντήσεις που ψάχνω βρίσκονται κάπου στο forum, αλλά είπα να ρωτήσω πιο συγκεκριμένα για να είμαι σίγουρος, οπότε συγγνώμη για τυχόν ..επαναλήψεις.

Το ενυδρείο μου έχει αρκετή πράσινη άλγη γιατί έχω καιρό να αλλάξω νερό (~3 εβδομάδες). Είναι σχετικά καινούργιο ενυδρείο ('τρέχει' ~ 2 μήνες) και έχει 6 μικρά χρυσόψαρα & 2 μικρούς γλύφτες. Δεν άλλαζα νερό γιατί πρόσεχα μπας και ανέβει η αμμωνία (πράγμα που δεν έχει συμβεί, - ίσως έγινε τον πρώτο καιρό που δεν είχα ψάρια και δεν έκανα πολλές μετρήσεις). Τα ψαράκια και τα φυτά πάντως δείχνουν μια χαρά και αναπτύσσονται (μαζί και λίγα σαλιγκάρια που έχουν εισχωρήσει μαζί με τα φυτά).

Μέτρηση PO4 (φωσφορικά): Δεν έχω τέτοιο τεστ

Μέτρηση Fe (σιδήρος): Δεν έχω τέτοιο τεστ

Μέτρηση ΝΟ3 (νιτρικά): 0

Μέτρηση kH (ανθρακική σκληρότητα): 2,5-3

Έχεις τύρφη στα φίλτρα σου (ΝΑΙ/ΟΧΙ): Όχι, αλλά προσθέτω σταγόνες τύρφης όταν κάνω αλλαγές νερού (το PH πάντως δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από 7,1-7,2)

Έχεις CO2 (DIY/μπουκάλα): 'Οχι. Επίσης δεν έχω λάμπα UV (αξίζει να βάλω?)

Πόσο CO2 υπάρχει διαλυμένο στο νερό σου (ppm): Δεν ξέρω (έχω θερμοκρασία 28 C, PH 7,4, GH 6 και αεραντλία που δουλεύει 3 ώρες την ημέρα - βοηθάν αυτά?)

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου: 350lt / καθαρό νερό υπολογίζω στα 275lt

Τι λάμπες έχεις (μάρκα, Watt, Kelvin): 2x Hagen Flora-Glo T8 40 Watt (120cm) & 2x Hagen Aqua-Glo T8 40 Watt (120cm) + Καθρέπτες στο καπάκι

Πόσες ώρες ανάβουν οι λάμπες: 9 ώρες οι Flora-Glo & 8 ώρες οι Aqua-Glo. 1 φορά την εβδομάδα (κάθε Τρίτη) δεν ανάβω καθόλου τις Aqua-glo

Τι υπόστρωμα και χαλίκι έχεις: Έχω βάλει 2 Flordepot ~2cm και χαλαζιακό χαλίκι ~5cm

Τι λιπάσματα χρησιμοποιείς και κάθε πότε: 1 φορά την εβδομάδα Giovanni's Trace (γράφει ότι προσφέρει 'trace elements' στα φυτά) & Giovanni's Fertil (προσφέρει 'macro-elements' στα φυτά). Βάζω τις δοσολογίες που γράφουν οι οδηγίες.

Τι φυτά έχεις και πόσα:

3x Anunbias Barteri var. Nana & 2x Anubias Barteri

1x Alternanthera Reineckii

1x Ludwigia Repens

2x Bacopa Monieri

2x που μοιάζουν με Rotala sp. 'green'

Περιγράψε μας την άλγη που έχεις: Λίγες πράσινες κηλίδες στα τζάμια / αρκετή (πολλή!) πράσινη τριχοειδή άλγη πάνω στα φυτά (ειδικά στις Anubias) / λίγη πράσινη άλγη πάνω στο χαλίκι και αρκετή πάνω σε κάτι βοτσαλάκια που έχω βάλει ως διακοσμητικά. Τους γλύφτες δεν τους ταϊζω καθόλου, αλλά η άλγη όλο και θεριεύει.

Αν υπάρχει φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ: Δυστυχώς δεν έχω.

Ξεκινάω τώρα ένα γερό καθαρισμό + αλλαγή νερού, αλλά περιμένω και για συμβουλές. Ευχαριστώ και καλές γιορτές σε όλους! :D

Έγινε επεξεργασία - chk_12121
Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση PO4 (φωσφορικά): Δεν έχω τέτοιο τεστ

Μέτρηση Fe (σιδήρος): Δεν έχω τέτοιο τεστ

Μέτρηση ΝΟ3 (νιτρικά): 0

Μέτρηση kH (ανθρακική σκληρότητα): 2,5-3

Ας ξεκινήσουμε απο τα απλά

Ανάπτυξη φυτών χωρίς co2 δεν μπορεί να γινει (παρά μόνον σε λίγες περιπτώσεις)

Το co2 σου σύμφωνα με τον πίνακα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...post&id=208

ειναι απο ελάχιστο (3ppm) έως σχεδόν ανύπαρκτο

Το πρόβλημα σου όμως ξεκινάει απο τον φωτισμό.

Ναι μεν ειναι σωστός όμως ειναι υπερβολικός εφόσον τα φυτά δεν μπορούν να απορροφήσουν τα θρεπτικά συστατικά λόγω έλλειψης co2 βρίσκοντας πρόσφορο έδαφος ή αλγη.

Ξεκίνησε αρχικά το διάβασμα σε οτι εχει σχέση με co2

Αυτά για αρχή :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, έλεγα ούτως ή άλλως να επισπεύσω το θέμα αγοράς εξοπλισμού για CO2, οπότε μάλλον ήρθε η ώρα! :D

Διάβασα στο φόρουμ και πολλά άλλα ενδιαφέροντα για την άλγη και αρχίζω να καταλαβαίνω περίπου τι τρέχει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...