Jump to content

Ρίζα


Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Έχω την παρακάτω ερώτηση. Θέλω να αγοράσω κάποια ρίζα, αλλά απ' ότι ξέρω ρίχνουν το pH και τις σκληρότητες. Ισχύει όντως αυτό ή είναι μύθος; Μπορώ να βάλω ή θα μου δημιουργήσει αστάθειες στις παραμέτρους του νερού; Γενικά, συνηθίζονται σε ενυδρεία με ζωοτόκα;

Ευχαριστώ. :D

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

εν μερη ναι ειναι αληθεια.δεν συνηθιζεται να μπαινει ριζα σε ζωοτοκα.

αν ειναι ομως μια μικρουλα ριζα,τοτε δεν θα επηρεασει το νερο σου,καθως τα χουμικα που θα απελεθυερωσει θα ειναι πολυ λιγα για να σου αλλοιωσει τις συνθηκες...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Παρόλ' αυτά θα χρειάζεται να ελέγχω πιό συχνά τις παραμέτρους του νερού για τυχόν 'πρόβλημα'; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση κάποια μέρα να μου ρίξει στα ξαφνικά κάτι απ' αυτά σε μεγάλο βαθμό, ώστε να προκαλέσει ζημιά στα ψάρια; Μπορεί και να το παράκανα, απλά θέλω να είμαι σίγουρος πριν κάνω κάποιο τέτοιο βήμα. :D

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει τετοια περιπτωση αν εχεις οπως προειπα μια μικρουλα ριζα,συγκριτικα με τα λιτρα σου.αν υπαρχει τετοια περιπτωση,ειναι αν μιλαμε για σχετικα λιγα λιτρα και σε διαρκεια χρονου....

εαν δεν θελεις,η θελεις ννα εισαι περισσοτερο σιγουρος,ασχολησου με τη ριζα πριν την βαλεις στο ενυδρειο....(βραστην ,αστην πολλες μερες μεσα σε κουβα για να βγαλει ολο το χρωμα της κλπ κλπ..καποιοι μαλιστα βαζουν οταν την βραζουνε και αλατι,για να ειναιακομη πιο σιγουροι)...δεν σου λεω να το κανεις ετσι,εγω απλα το αναφερω...

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν θελεις,η θελεις να εισαι περισσοτερο σιγουρος,ασχολησου με τη ριζα πριν την βαλεις στο ενυδρειο....(βραστην ,αστην πολλες μερες μεσα σε κουβα για να βγαλει ολο το χρωμα της κλπ κλπ..καποιοι μαλιστα βαζουν οταν την βραζουνε και αλατι,για να ειναι ακομη πιο σιγουροι)...δεν σου λεω να το κανεις ετσι,εγω απλα το αναφερω...

Εντάξει, αυτό εννοείται πως θα το κάνω. Θα την πλύνω καλά και θα τη βράσω. Ίσως αν δε με πιέζει κι ο χρόνος να τη βάλω στο ενυδρείο, θα τη βάλω και στον κουβά όπως μου είπες.

δεν υπαρχει τετοια περιπτωση αν εχεις οπως προειπα μια μικρουλα ριζα,συγκριτικα με τα λιτρα σου.αν υπαρχει τετοια περιπτωση,ειναι αν μιλαμε για σχετικα λιγα λιτρα και σε διαρκεια χρονου....

Κι εγώ γι' αυτό το λόγο φοβάμαι. Τα λίτρα είναι γύρω στα 50 και μπορεί και πιό λίγα καθαρά.

Πάντως αν τη βράσω και παρακολουθώ τις τιμές των παραμέτρων, δε θα έχω πρόβλημα, σωστά; Θα μου πρότεινες κάποιο σχετικό μέγεθος ρίζας;

Συγγνώμη που σε κουράζω με τις ερωτήσεις μου. :D

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν τη βράσω και παρακολουθώ τις τιμές των παραμέτρων, δε θα έχω πρόβλημα, σωστά; Θα μου πρότεινες κάποιο σχετικό μέγεθος ρίζας;

σωστος..! ;) .για ριζα δεν θα σου εγω τι θα παρεις.....εσυ θα διαλεξεις...ετσι κι αλλιως υπαρχουν πολλες ποιοικιλιες.σαβαννα,μοπ;ανι,μανγκροουβ κλπ..εχεις πολλες επιλογες......

και σαφως δεν με κουραζεις....ρωτα οτι θελεις αφοβα... :D:blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...