Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ


GRTTSOU

Recommended Posts

Γεια σας και Χρόνια Πολλά,

λογικά σε δύο μέρες παραλαμβάνω το ενυδρείο μου (180 λίτρα) και χρειάζομαι βοήθεια σε μερικά πράγματα. Πρώτων πρέπει να σας ενημερώσω ότι θέλω να βάλω θαλασσινό και στην αρχή μόνο ψάρια (τουλάχιστον μέχρι τον Σεπτέμβριο 2008) στην συνέχεια θα προσθέσω και κοράλλια οπότε θέλω το στύσημο εξαρχής να μπορεί να υποδεχτεί και τα δύο είδη.

Έχω καταλάβει ότι το καλύτερο είναι να χρησιμοποιήσουμε ζωντανό αραγωνίτη ως υπόστρωμα, για αυτό το σκοπό θα καλύψω τις ανάγκες του ενυδρείου μόνο με ζωντανό, η ερώτηση είναι αν πειράζει να χρησιμοποιήσουμε διαφορετικούς τύπους αγοράζοντας από διαφορετικά μαγαζιά και διαφορετικής προέλευσης. Αναρωτιέμαι εάν αυτό βοηθήσει στο να επιτύχουμε ή θα λειτουργήσει αντίστροφα και αποτύχω παταγωδώς. Η ίδια ακριβώς ερώτηση ισχύει και για τον ζωντανό Βράχο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια, θα ακολουθήσουν κι άλλες ερωτήσεις, προς το παρών ψάχνω στο φόρουμ για να μην γίνομαι και κουραστικός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στον πρόβληματισμό σου δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιάς και δεν έχω σχέση με τα αλμυρά. Ένα καλοσόρισμα απο μένα και χρόνια πολλά με υγεία...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλός ηρθες στην παρέα μας.Μπορεις να κάνεις μίξη διαφορετικών τύπων live sand και live rock αλλά όσων αφορά την άμμο καλό θα ήταν να διαλέξεις έναν τύπο διότι με διάφορες κοκομετριες σαν μίξη δεν θα πετύχεις και το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα αλλά ούτε και στο μάτι θα είναι πολύ ομορφο.με τον βράχο δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, λέω να βάλω Αραγωνίτη απο FIJI, δεν τον έχω δει αν είναι λεπτόκοκκος αλλά απο τις αναφορές έχω καταλάβει ότι είναι απο τους καλύτερους. οι 20 LBs περίπου πόσα κιλά είναι ξέρετε? Τέσσερις συκευασίες θα μου φτάσουν για περίπου 9-10 πόντους?

ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

οι 20 LBs περίπου πόσα κιλά είναι ξέρετε? Τέσσερις συκευασίες θα μου φτάσουν για περίπου 9-10 πόντους?

1kg=2.2lb (ή pounds), έτσι:

20lb /2.2 =9.1kg

Aν, για παράδειγμα, το ενυδρείο σου έχει διαστάσεις (αφαιρώντας το πάχος του κρύσταλλου), Μ*Π*Y = 100cm*40cm*45cm, τότε ο καθαρός όγκος του είναι ακριβώς 180lt.

Τώρα, θα κάνουμε τη απλούστευση ότι 1kg~1lt και έτσι αν θέλεις να έχεις 10cm υπόστρωμα, τότε θα πρέπει υπολογίσεις Μ*Π*Υ =100cm*40cm*10cm = 40lt~40kg

Άρα με τα 4 σακιά είσαι στους 9 πόντους υπόστρωμα, δλδ μιά χαρά! :D

Καλωσήρθες και καλή επιτυχία στα θαλασσινά όνειρα σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τοποθετησεις και 6 ποντουσ που ειναι περιπου 3 σκια.Αφου το ενυδρειο προοριζεται για Ριφ θα πρεπει απο τωρα ναψαξεις για ψαρακια οπου θα ειναι Ριφ Σειβ δηλαδη δεν θα πειραζουν τα κοραλια ενω επεισης να μην ειναι ψαρια οχι Αgressive δηλαδη να μην μαλωνουν μεταξυ τους για να μπορεσεις αργοτερα να βαλει και Garnelen

kai οτι σου αρεσει και να τα βλεπεις και να χαιρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάλεις όλη την άμμο ζωντανή.

Απο τα 4 σακιά βάλε μόνο το ένα θα ζωντανέψει και η υπόλοιπη πολύ γρήγορα. :D

την ζωντανή από επάνω. ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρων, πραγματικά δεν θα το τολμούσα εάν δεν ήξερα εξ΄αρχής ότι θα με βοηθούσατε στο εγχείρημα μου.

Όσον αφορά τον ΖΑ η διαφορά στην τιμή είναι τόσο μικρή που δεν αξίζει να αγοράσω κάτι άλλο εκτός από ζωντανό.

Το ενυδρείο είναι 180 lt. οπότε θα βάλω τέσσερα σακιά των 20 lb, για εξωτερικό φίλτρο λέω να αγοράσω ένα της EIHEM και συγκεκριμένα το 2224 συμφωνείτε με αυτήν την επιλογή ή μήπως χρειάζομαι κάτι διαφορετικό? (To συγκεκριμένο φίλτρο το έχω βρεί 100 Ευρώ σε ιστοσελίδα Γερμανίας μαζί με ένα σετ φίλτρα_http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=NR&c=222401&t=temartic_e&userid=CKbdXn4OnoCEHCeOU3rkVX8UChVzEP6BtDH).

Το skimmer είναι απαραίτητος εξοπλισμός από την αρχή ή μπορώ να το βάλω όταν θα τοποθετήσω μέσα και κοράλλια? Επίσης πόσους κυκλοφορητές χρειάζομαι και πόσα lit/hour πρέπει να μπορούν να καλύψουν?

Υπενθυμίζω ότι θα βάλω κοράλλια σίγουρα αλλά θα το κάνω μετά το καλοκαίρι, ο λόγος είναι να δώ πώς θα τα πάω με τις ζέστες, αμαρτία να τα βράσω και αυτά και τα ψάρια.

Ευχαριστώ Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις απο την αντίστροφη όσμωση.

Μετά ρεφακτόμετρο, κυκλοφορητές και σκίμμερ.

Σκιμμεράκι βάλε καλύτερα απο την αρχή.

2 χ τουλάχιστον , δηλαδή για 500 λτ περίπου.

Στα λίτρα σου, μπορείς να παίξεις με ανεμιστηράκια, controller και αναπλήρωση νερού , το καλοκαίρι.

Οπότε μπορείς να βάλεις και κανένα κοραλάκι πρίν τον Ιούνιο.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που έχω διαβάσει ότι ένα εξ αρχής καλά στυμμένο ενυδρείο δεν χρειάζεται απαραίτητα skimmer αποφασίζω να χρησιμοποιήσω και να μην πειραματιστώ. Μπορείτε εσείς οι έχοντες εμπειρία να με κατατοπίσετε?? Για reef 180 l ποιας εταιρείας να αγοράσω έτσι ώστε σχέση τιμής απόδοσης να είναι το καλύτερο δυνατό?

Υπόψη ότι αν είναι για κάτι καλό μπορώ να χρεωθώ και λίγο παραπάνω. Όχι όμως υπερβολές.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Για reef 180 l ποιας εταιρείας να αγοράσω έτσι ώστε σχέση τιμής απόδοσης να είναι το καλύτερο δυνατό?

Υπόψη ότι αν είναι για κάτι καλό μπορώ να χρεωθώ και λίγο παραπάνω. Όχι όμως υπερβολές.

Thanks

για τα κυβικα σου θα ελεγα με βεβαιαοτητα το mce600 της deltec. :D
Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ φίλε μόλις είδα ότι το συγκεκριμένο skimmer έχει $ 491 δηλαδή περίπου € 350.

δεν είναι και φτηνό το θεωρείς απαραίτητο τόσο μεγάλο, στις προδιαγρεφές αναφερετε ότι καλυπτει 400l/h.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ φίλε μόλις είδα ότι το συγκεκριμένο skimmer έχει $ 491 δηλαδή περίπου € 350.

δεν είναι και φτηνό το θεωρείς απαραίτητο τόσο μεγάλο, στις προδιαγρεφές αναφερετε ότι καλυπτει 400l/h.

ποσοοοοο..???245 ευρω +μεταφορικα απο το ακουαριστικ φιλε μου..!!!!

MCE 600 DELTEC

μιλαμε για τη φεραρι των σκιμμμερ για τα λιτρα σου..... :D;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο, από εκεί σκέφτομαι να πάρω και ένα φίλτρο της EIHEM και συγκεκριμένα το 2224, έχεις καμιά γνώμη για το συγκεκριμένο, καλύπτει της ανάγκες μου?

Αν έχεις λίγο χρόνο πες μου και τι άλλο καλό θα χρειαστώ να κάνω την παραγγελία με μιας για όλα.

Ευχαριστώ Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο, από εκεί σκέφτομαι να πάρω και ένα φίλτρο της EIHEM και συγκεκριμένα το 2224, έχεις καμιά γνώμη για το συγκεκριμένο, καλύπτει της ανάγκες μου?

Αν έχεις λίγο χρόνο πες μου και τι άλλο καλό θα χρειαστώ να κάνω την παραγγελία με μιας για όλα.

Ευχαριστώ Τάσος

για φιλτρο οτι και να παρεις θα γινει χημικο προφανως....?

και αυτο που διαλεξες δεν ειναι και ασχημο....βεβαια υπαρχουν πολλες επιλογες,και καλο θα ειναι να τις ψαξεις ολες....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Κάτι δεν πάει καλά με την σύνδεση μου και χάνω την επαφή, δυσκολεύομαι να μείνω συνδεδεμένος με την ιστοσελίδα για πολύ ώρα.

Τέλος πάντων, το φίλτρο της EIHEM αν το κάνω χημικό το εσωτερικό που έχει το ενυδρείο από την μάνα του τι θα το κάνω (μάλλον δεν είναι φίλτρο έχει υποδοχή για ένα κυκλοφορητή συν την υποδοχή για σφουγγάρι), Θα το γεμίσω με το μπλε σφουγγάρι και τον υαλοβάμβακα? Επειδή είμαι άσχετος έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο?

Έχεις υπόψη τι μάρκα αλάτι μπορώ να χρησιμοποιήσω? Υπάρχουν ποιότητες ή είναι όλα καλής ποιότητας?

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να τα βάλω στο μυαλό μου σε μία τάξη.

Link to comment
Share on other sites

Για αλάτι φυσικά και υπάρχουν ποιότητες.

Ακολούθησε την περπατημένη .

Tropic Marine PRO.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα φροντίσω να πάρω αρκετό.

το ενυδρείο για την πρώτη χρήση με τι το καθαρίζουμε? δεδομένου της ευαισθησίας του (γυαλί) του μεγάλου όγκου και βάρους δεν μπορώ να το πλύνω με άφθονο νεράκι.

Υπάρχει κάποιο καθαριστικό ή κάποιος τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

τι γνώμη έχετε για το Aqua Light RO Picobello 190 l/day, το έχει προσφορά στο Aquaristic με 55,98 Ευρώ (http://www.aquaristic.net/aqua-light-ro-picobello-190-lday.html?lang=1).

Πιστέυετε ότι αξίζει να το προμηθευτεί κανέις για να γλιτώσει κανένα ευρουδάκι ή αστο καλύτερα ότι είναι φτηνό δέν είναι και καλό.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο εσωτερικά, μπορείς να το πλύνεις με ένα βρεγμένο βεντέξ και οινόπνευμα όπου χρειάζεται να βγάλεις υπολείμματα σιλικόνης.

Η συσκευή όσμωσης που αναφέρεις, όντως έχει καλή τιμή και καλή παραγωγή. Προσωπικά θα προτιμούσα μια συσκευή με κάνιστρα, όπου τα ανταλλακτικά τα αλλάζεις εύκολα και βρίσκεις μεγάλη ποικιλία σε ποιότητα αλλά και σε τιμές.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση,

πρόσεξε τώρα, η ανταλλακτική μεμβράνη για την RO που προανέφερες κοστίζει περισσότερο από το να αγοράσεις άλλη μία φτηνή όπως αυτή που παρουσιάζει το Aquaristic. Δεν συμφωνείς (με δεδομένη την καλή ποιότητα νερού) ότι είναι προτιμότερο να παίξει κάποιος σε κάτι φτηνό αλλά εξίσου λειτουργικό, τουλάχιστον στα πρώτα βήματα του όπως είναι τα δικά μου, που τα έξοδα είναι σχεδόν ανεξέλεγκτα?

Φιλικά Τάσος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Χρόνια Πολλά και καλή Χρονιά σε όλους,

Πρέπει να σας πω ότι το ενυδρείο που είχα παραγγείλει δεν μου το φέρανε και ούτε πρόκειται αφού το ακύρωσα. Αποφάσισα (μετά απο σκληρό αγώνα με την σύζυγο) να παίξω σε κάτι μεγαλύτερο και προσανατολίζομαι στα 240 λίτρα. Θα το παραγγείλω μέχρι το τέλος αυτής της εβδομάδος και ελπίζω να το παραλάβω το αργότερο μέχρι τις 10 του Γενάρη.

Από εξοπλισμό είχα καταλήξει σε αυτά:

1. Skimmer Deltec MCE 600

2. Φίλτρο ΕΙΗΕΜ 2224 (για χημικό βιολογικό)

3. 2 κυκλοφορητές με απόδοση 750 Λίτρα / ώρα

4. RO, δεν έχω καταλήξει ακόμα (καμιά βοήθεια?)

Δεν αναφέρω τον αραγωνίτη και τον ΖΒ εδώ δεν έχω προλάβει ακόμα να εξετάσω όλες τις παραμέτρους και να δώ και από κοντά τις διαφορετικότητες που υπάρχουν στην αγορά έτσι ώστε να καταλήξω σε έναν συνδυασμό του καλύτερου δυνατού με το καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.

Ενδιαφέρομαι για τα σχόλια σας, παρακαλώ σε οποιαδήποτε υπόδειξη.

Καλή χρονιά με υγεία για σας και την οικογένεια σας.

Φιλικά Τάσος

Link to comment
Share on other sites

καλή χρονιά και καλώς να δεχτείς το νέο σου ενυδρείο !

το skimmer είναι καλό

το φίλτρο επίσης

οι κυκλοφορίτες δεν είναι αρκετοί , θα χρειαστείς ενισχύσεις ..

για RO …

http://www.ro-man.com/shop/product_info.ph...7b414aea393e3a0

καλή συνέχεια !

:D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα και καλή Χρονιά,

έχεις υπόψη σου αν αυτή η τιμή που αναφέρετε στην ιστοσελίδα που μου υπόδειξες είναι καλή και αν ναι μπορώ να την παραγγείλω από εκεί? έχεις ιδία πείρα όσον αφορά αξιοπιστία στην παράδοση, χρέωση, τελικό προϊόν?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα και καλή Χρονιά,

έχεις υπόψη σου αν αυτή η τιμή που αναφέρετε στην ιστοσελίδα που μου υπόδειξες είναι καλή και αν ναι μπορώ να την παραγγείλω από εκεί? έχεις ιδία πείρα όσον αφορά αξιοπιστία στην παράδοση, χρέωση, τελικό προϊόν?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Μπορείς να ρωτήσεις και τον αντιπρόσωπο της RO-MAN στην Ελλάδα.

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω προιόντα:

http://www.ro-man.gr/shop/product_info.php...products_id/258

http://www.ro-man.gr/shop/product_info.php...products_id/257

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...