Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ


GRTTSOU

Recommended Posts

Καλή αρχή σου εύχομαι φίλε μου...

Το ευχάριστο είναι ότι τελικά θα κατασκέυάσεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο που θα σου προσφέρει μεγαλυτερες δυνατότητες!!!

Όσο αφορά τη ro-man... πρόκειται για αξιόπιστη εταιρία με πολύ καλές τιμές!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραιότατα,

η RO MAN στην Ελλάδα από ότι είδα στην ιστοσελίδα της έχει ξεπουλήσει σχεδόν όλα τα μοντέλα της, θα περιμένω μέχρι αύριο και θα τους καλέσω να δώ πότε περιμένουν νέες αφίξεις. Δεν συμφέρει να το πάρεις από εξωτερικό, η τελική τιμή του προϊόντος στην Ελλάδα είναι πολύ καλή.

Thanks Κύριοι.

Link to comment
Share on other sites

1kg=2.2lb (ή pounds), έτσι:

20lb /2.2 =9.1kg

Aν, για παράδειγμα, το ενυδρείο σου έχει διαστάσεις (αφαιρώντας το πάχος του κρύσταλλου), Μ*Π*Y = 100cm*40cm*45cm, τότε ο καθαρός όγκος του είναι ακριβώς 180lt.

Τώρα, θα κάνουμε τη απλούστευση ότι 1kg~1lt και έτσι αν θέλεις να έχεις 10cm υπόστρωμα, τότε θα πρέπει υπολογίσεις Μ*Π*Υ =100cm*40cm*10cm = 40lt~40kg

Άρα με τα 4 σακιά είσαι στους 9 πόντους υπόστρωμα, δλδ μιά χαρά! :D

Καλωσήρθες και καλή επιτυχία στα θαλασσινά όνειρα σου... ;)

1 λιτρο ειναι 1.6 κιλα

Link to comment
Share on other sites

αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχουμε πάντα το ίδιο βάρος άμμου ανά μονάδα όγκου .. όσο πιο λεπτόκοκκος είναι ο αραγωνιτης τόσο λιγότερο <φτουράει >

σύμφωνα με την carib sea οι περισσότεροι τυποποιημένοι αραγωνιτες είναι 70 lb / cubic foot ,

ο aragamax select και o aragamax grand Bahamas 90-100 lb / cubic foot

Link to comment
Share on other sites

αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχουμε πάντα το ίδιο βάρος άμμου ανά μονάδα όγκου .. όσο πιο λεπτόκοκκος είναι ο αραγωνιτης τόσο λιγότερο <φτουράει >

Πράγματι, κάτι τέτοιο φαίνεται λογικό φίλε Τάσο! :D

σύμφωνα με την carib sea οι περισσότεροι τυποποιημένοι αραγωνιτες είναι 70 lb / cubic foot ,

ο aragamax select και o aragamax grand Bahamas 90-100 lb / cubic foot

Σύμφωνα με τα πολύ χρήσιμα στοιχεία που μας δίνεις, έχουμε:

1 ft3 (cubic foot) = 28,32 litre

και έτσι αν χρησιμοποιήσουμε "τυποποιημένο" αραγωνίτη (στις 70lb/ft3) καλύπτουμε 28,32λίτρα με 31,82 κιλά.

Αν χρησιμοποιήσουμε τους άλλους δυό αραγωνίτες (στις 90-100lb/ft3), τότε καλύπτουμε τα 28,32 λίτρα με 40,9-45,46 κιλά αραγωνίτη.

Κατόπιν τούτου και λαμβάνoντας υπόψη τις διαστάσεις του Rio 300 (121cm*51cm*62cm), για να δημιουργήσουμε υπόστρωμα στους 9 πόντους (121*51*9cm=55.54λίτρα) χρειάζονται περίπου 64 κιλά "τυποποιημένου" αραγωνίτη (~7 σακκιά των 20lb), ενώ αν βάλουμε κάποιον από τους άλλους δυό τύπους αραγωνίτη, θα χρειαστούν 81,8 - 90,92 κιλά (~9-10 σακκιά των 20lb).

Συμφωνείτε με τους παραπάνω υπολογισμούς? Ισχύουν στη πράξη?

Link to comment
Share on other sites

Oops! Υπολόγισα τα λίτρα του Rio 300 ενώ μιλάμε για 180 λίτρα ενυδρείο...;)

(Πάντως, με την ίδια μέθοδο μπορεί να υπολογιστεί το υπόστρωμα κάθε ενυδρείου.) :D

Link to comment
Share on other sites

καλημερούδια,

διαστάσεις ενυδρείου όπου επιτέλους κατέληξα είναι 120χ40χ50, όπερ σημαίνει 240 λίτρα, νομίζω ότι με 5 σακιά FIJI λεπτόκοκκο (σε αυτόν εχω καταλήξει, καμμιά αντίρηση?)θα παίξω στους 9-10 πόντους οπότε και θα είμαι σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

καμιά πρόταση σχετικά με κυκλοφορητές έχετε να κάνετε? πχ. πόσους,΄πόσα λίτρα /ώρα έκαστος, τύπος κτλ.

θα βοηθούσε πολύ να έχω μια ιδέα, θα γλιτώσω σίγουρα λεφτά αν αποφύγω άσκοπες αγορές.

κάτι ακόμα, από testakia τι να πάρω? θα βόλευε ίσως κάποιο σετ ή καλύτερα μεμονωμένα? είτε σετ ή όχι και πάλι δεν γνωρίζω ποια είναι ακρως απαραίτητα.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μια οικονομική ιδέα είναι να ξεκινήσεις με 2-3 maxijet 900-1200 l/h

τους οποίους θα τοποθετήσεις ώστε να υπάρχει κίνηση νερού σ όλο το ενυδρείο , ένας πρακτικός τρόπος να υπολογίσεις πόσα λίτρα συνολικά πρέπει να είναι οι κυκλοφοριτές σου είναι τα λίτρα του ενυδρείου σου Χ12 για αρχή και μετά βλέποντας και κάνοντας .. μπορεί στη πορεία να βρεθείς με 40Χ , αυτό θα εξαρτηθεί από το στήσιμο του βράχου και τα κοράλλια που θα βάλεις .. και ένα wave maker είναι χρήσιμο

τα τεστ που θα χρειαστείς είναι για αμμωνία , ΝΟ2,ΝΟ3, ΚΗ τα οποία προτείνω να είναι tropic marine η aquarium pharmaceuticals

CA , MG μόνο salifert

για φωσφορικά της tropic marine

για ph ηλεκτρονικό όργανο με δυο δεκαδικά ψηφιά ..

σου χρειάζεται και ένα refractometer να μετράς το αλάτι ..

φύλαξε αυτό κάπου να το βρίσκεις εύκολα ..

http://www.reefkeeping.com/issues/2004-05/rhf/index.php

κατά τη γνώμη μου <ακρως απαραίτητα > .. έτσι δηλ που το θέτεις .. δεν είναι κανένα από αυτά .. μπορείς να κάνεις δουλειά και με άλλους τρόπους φτάνει να ξέρεις πως θα κινηθείς και να είσαι τυπικός στις υποχρεώσεις που δημιουργούνται.. αν όμως παρουσιαστεί– ου μη γενειτο – κάποιο πρόβλημα θα θέλεις να έχεις περισσότερα και από αυτά που ανάφερα ..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Saltaso.

Προσωπικά πιστεύω ότι με 2 turbelle pumps (tunze η Hydor Corallia) των 2500 lt/h κάνεις μια σωστή επένδυση. Και τα δύο είδη προσφέρουν ποιοτική χαοτική ροή (Turbulence flow). Νομίζω ότι η ροή είναι πολύ σημαντικό να είναι χαοτική και οπωσδήποτε είναι πολύ πιο φυσική από την νηματική ροή (Laminar flow).

Το κόστος της παραπάνω επένδυσης δεν ξεπερνά τα 120€ και σίγουρα αξίζει τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

εκτός θέματος.. αλλά εντός χρόνου :D

Νομίζω ότι η ροή είναι πολύ σημαντικό να είναι χαοτική και οπωσδήποτε είναι πολύ πιο φυσική από την νηματική ροή (Laminar flow).

.

θα σου θυμίσω όπως μας είπε και ο dr Shimek και η laminar flow ( γραμμική ροή – νομίζω του πάει καλύτερα ) είναι φυσική ροή που συναντάμε κυρίως στα βαθύτερα νερά του υφάλου .. τέτοια ροή θέλουν οι γοργόνιες

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχω γίνει κουραστικός αλλά δυστυχώς είναι μονόδρομος αφού δεν εμπιστεύομαι τα μαγαζιά, ανακεφαλαιώνω λοιπόν και παραθέτω αυτά που θα αγοράσω για το στήσιμο του ενυδρείου, αν κάποιος έχει το χρόνο ας ρίξει μια ματιά πραγματικά θα με βοηθούσε πολύ.

Διαστάσεις Ενυδρείου: 120 χ 40 χ 55 μήκος/πλάτος/ύψος. καθαρά λίτρα 250 (aquatlantis EVATION) χωρίς εσωτερικό φίλτρο. Παραλαβή περίπου από 21 έως 25 Ιανουαρίου αυτή τι στιγμή δεν υπάρχει διαθέσιμο.

1. Skimmer: Deltec external skimmer MCE 600 (€ 244.79)

2. Εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2224 (μήπως θα ήταν φρόνιμο να ανέβω μία κλίμακα και να πάρω το 2226? ρωτώ γιατί το πρώτο είναι για ενυδρεία έως 250 λίτρα οπότε θα είναι οριακό στο ενυδρείο, το δεύτερο είναι για έως 350 λίτρα), υπάρχει και μία λύση με θερμαντήρα εντός του φίλτρου τι λέτε?

3. Reverse Osmosis: έχω καταλήξει στην RO MAN (285 l/d 4 Σταδίων) αλλά προς το παρών η ελληνική αντιπροσωπεία έχει ξεπουλήσει σύμφωνα με την ιστοσελίδα της, καμιά άλλη ιδέα?

4. Refractometer : Sybon Scientific Instrument refractometer σωστό?? (€ 61.52)

5. ph meter: καμιά ιδέα παίζει ?

Έχω μία αντλία 1000 L/hr της aqua clear (made in Italy) μαζί με ένα φιλτράκι που προσαρμόζετε στην βάση και παίρνει υαλοβάμβακα. θα πάρω άλλες δύο των 1000 l/hr και νομίζω θα είμαι εντάξει.

όσον αφορά αραγωνίτη μου είπαν σε ένα μαγαζί ότι πρέπει να παίξω σε δύο κοκκομετρίες (χοντρή από κάτω ψιλή από πάνω) για να πετύχω καλή κυκλοφορία. αυτό παίζει?

αυτά προς το παρών και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχω γίνει κουραστικός αλλά δυστυχώς είναι μονόδρομος αφού δεν εμπιστεύομαι τα μαγαζιά, ανακεφαλαιώνω λοιπόν και παραθέτω αυτά που θα αγοράσω για το στήσιμο του ενυδρείου, αν κάποιος έχει το χρόνο ας ρίξει μια ματιά πραγματικά θα με βοηθούσε πολύ.

Διαστάσεις Ενυδρείου: 120 χ 40 χ 55 μήκος/πλάτος/ύψος. καθαρά λίτρα 250 (aquatlantis EVATION) χωρίς εσωτερικό φίλτρο. Παραλαβή περίπου από 21 έως 25 Ιανουαρίου αυτή τι στιγμή δεν υπάρχει διαθέσιμο.

1. Skimmer: Deltec external skimmer MCE 600 (€ 244.79) Μια χαρά

2. Εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2224 (μήπως θα ήταν φρόνιμο να ανέβω μία κλίμακα και να πάρω το 2226? ρωτώ γιατί το πρώτο είναι για ενυδρεία έως 250 λίτρα οπότε θα είναι οριακό στο ενυδρείο, το δεύτερο είναι για έως 350 λίτρα), υπάρχει και μία λύση με θερμαντήρα εντός του φίλτρου τι λέτε? Προτείνω ξεχωριστό θερμοστάτη για την περίπτωση που σου χαλάσει το φίλτρο

3. Reverse Osmosis: έχω καταλήξει στην RO MAN (285 l/d 4 Σταδίων) αλλά προς το παρών η ελληνική αντιπροσωπεία έχει ξεπουλήσει σύμφωνα με την ιστοσελίδα της, καμιά άλλη ιδέα?

4. Refractometer : Sybon Scientific Instrument refractometer σωστό?? (€ 61.52) Μια χαρά

5. ph meter: καμιά ιδέα παίζει ? pinpoint για meter.Σκέψου όμως μήπως βάλεις C.Reactor αργότερα οπότε να πάρεις ph controller

Έχω μία αντλία 1000 L/hr της aqua clear (made in Italy) μαζί με ένα φιλτράκι που προσαρμόζετε στην βάση και παίρνει υαλοβάμβακα. θα πάρω άλλες δύο των 1000 l/hr και νομίζω θα είμαι εντάξει. Kαλύτερα maxijet - εγγύηση

όσον αφορά αραγωνίτη μου είπαν σε ένα μαγαζί ότι πρέπει να παίξω σε δύο κοκκομετρίες (χοντρή από κάτω ψιλή από πάνω) για να πετύχω καλή κυκλοφορία. αυτό παίζει?

Δεν το έχω ξανακούσει .Εγώ θα τον έπαιρνα όλο λεπτοκοκκο π.χ. fiji-pink. αυτά προς το παρών και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχω γίνει κουραστικός αλλά δυστυχώς είναι μονόδρομος αφού δεν εμπιστεύομαι τα μαγαζιά, ανακεφαλαιώνω λοιπόν και παραθέτω αυτά που θα αγοράσω για το στήσιμο του ενυδρείου, αν κάποιος έχει το χρόνο ας ρίξει μια ματιά πραγματικά θα με βοηθούσε πολύ. Ρώτα, μη μασάς... :D "Ρωτώντας πας στη Πόλη".

Διαστάσεις Ενυδρείου: 120 χ 40 χ 55 μήκος/πλάτος/ύψος. καθαρά λίτρα 250 (aquatlantis EVATION) χωρίς εσωτερικό φίλτρο. Σύμφωνα με τις εξωτερικές διαστάσεις που δίνεις, το ενυδρείο είναι συνολικά 264 λιτρα. Υπολόγισε γύρω στα 160-200 καθαρά νερό (αφαιρώντας το πάχος του κρύσταλλου, το υποστρωμα, το βράχο και τον αέρα, αφού θα το γεμίσεις νερό μόνο μέχρι τις κόντρες).Παραλαβή περίπου από 21 έως 25 Ιανουαρίου αυτή τι στιγμή δεν υπάρχει διαθέσιμο.

1. Skimmer: Deltec external skimmer MCE 600 (€ 244.79) Τα aquatlantis είναι αρκετά ποιοτικά ενυδρεία αλλά πρόσεξε γιατί κατά μήκος της μεγάλης διάστασης του (120cm) έχει γυάλινη κόντρα που ίσως σε δυσκολέψει με το hang-on skimmer της Deltec που διάλεξες. Βρές κάποιο τρόπο να τσεκάρεις ότι δε θα έχεις πρόβλημα στην εγκατάσταση του σκίμμερ... ;)

2. Εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2224 (μήπως θα ήταν φρόνιμο να ανέβω μία κλίμακα και να πάρω το 2226? ρωτώ γιατί το πρώτο είναι για ενυδρεία έως 250 λίτρα οπότε θα είναι οριακό στο ενυδρείο, το δεύτερο είναι για έως 350 λίτρα), υπάρχει και μία λύση με θερμαντήρα εντός του φίλτρου τι λέτε? Σκέψου ότι αν πάρεις το μεγαλύτερο μοντέλο, έχεις αυτόματα εκτός των άλλων και αύξηση της κυκλοφορίας αφού το μεγαλύτερο έχει και ισχυρότερη αντλία (νομίζω 900λτρ/ω).

3. Reverse Osmosis: έχω καταλήξει στην RO MAN (285 l/d 4 Σταδίων) αλλά προς το παρών η ελληνική αντιπροσωπεία έχει ξεπουλήσει σύμφωνα με την ιστοσελίδα της, καμιά άλλη ιδέα? Κάνε μια τηλεφωνική έρευνα αγοράς στα καταστήματα, όλο και κάτι θα βρείς αν βιάζεσαι...

4. Refractometer : Sybon Scientific Instrument refractometer σωστό?? (€ 61.52) :blink:

5. ph meter: καμιά ιδέα παίζει ?

Έχω μία αντλία 1000 L/hr της aqua clear (made in Italy) μαζί με ένα φιλτράκι που προσαρμόζετε στην βάση και παίρνει υαλοβάμβακα. θα πάρω άλλες δύο των 1000 l/hr και νομίζω θα είμαι εντάξει.

όσον αφορά αραγωνίτη μου είπαν σε ένα μαγαζί ότι πρέπει να παίξω σε δύο κοκκομετρίες (χοντρή από κάτω ψιλή από πάνω) για να πετύχω καλή κυκλοφορία. αυτό παίζει? Με ποιό τρόπο και γιατί? Για μάθε και πες μας...

αυτά προς το παρών και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο και την βοήθεια,

Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή,

1. το ενυδρείο έχει τις διαστάσει που προανέφερα και ναι έχετε δίκιο τα καθαρά λίτρα σίγουρα θα είναι πολύ λιγότερα, ο τύπος που θα το προμηθευτώ, σήμερα μου έλεγε να πάρω το μεγαλύτερο δηλ. 120χ50χ75, 375 εργοστασιακά λίτρα με 4 λάμπες και με επιλογή σε Τ5 αντί Τ8. δεν λέω όσο πιο μεγάλο τόσο πιο εντυπωσιακό. Έχω προβληματιστεί πραγματικά, δεν είναι γρίφος αλλά σίγουρα εδώ έρχεται το θέμα κόστος συντήρησης.

2. Skimmer: το παλικάρι που θα αγοράσω το ενυδρείο δεν γνωρίζει από Deltec (δεν τα εμπορεύεται) και έτσι αυτό με την τοποθέτηση του είναι ένα θέμα, θα προσπαθήσω με τις διαστάσεις του κατασκευαστή να βγάλω μία άκρη και εν ανάγκη θα το παραγγείλω αφού παραλάβω το ενυδρείο, έτσι και αλλιώς το skimmer θα μπει σε λειτουργία μαζί με τον ζωντανό Βράχο, νωρίτερα δεν χρειάζεται σωστά? Έχω όμως άλλη μία ερώτηση, δεν υπάρχει skimmer που να δουλεύει σε μη εμφανές σημείο? για παράδειγμα στο ντουλάπι από κάτω όπως το φίλτρο.

3. όσον αφορά το φίλτρο θα πάρω το 2226, για αυτό σας ρωτώ εσάς τους έμπειρους, το μυαλό μου σα αυτά τα πράγματα θα πάει όταν θα είμαι στην πράξη και τότε θα είναι πολύ αργά.

4. αυτό με το c-reactor στο θέμα PH μήπως θα μπορόυσε να ήταν λίγο πιο σαφές, περί τίνος πρόκειται?

5. Θέμα αραγωνίτης, λοιπόν ο τύπος μου είπε τα εξής, από κάτω χονδρός αραγωνίτης και από πάνω ψιλός να κλείσουν όποια κενά, με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνετε καλύτερη κυκλοφορία νερού στο υπόστρωμα και έχουμε καλύτερα αποτελέσματα στα Νιτρικά (μου είπε επίσης και κάτι για την δημιουργία φυσαλίδων με αναφορά πάλι στα νιτρικά αλλά δεν το κατάλαβα καλά). Επίσης ο ψιλόκοκκος με την πάροδο του χρόνου λιώνει ενώ ο χονδρός όχι (άφησε να εννοηθεί ότι μόνο με ψιλό κάποια στιγμή το ενυδρείο θα στεγνώσει, αλλά και έτσι να είναι ρε παιδιά στην πορεία αν χρειαστεί είναι απαγορευτικό να προσθέσουμε?). Άλλος μαγαζάτορας που τον ρώτησα το ίδιο μου είπε ότι αυτή είναι η μεγαλύτερη μ$##@^ία που έχει ακούσει. Πραγματικά άλλα λέει ο ένας άλλα ο άλλος, το παράδοξο της υπόθεσης όμως είναι ότι όλα τα μαγαζιά έχουν ενυδρεία θαλασσινά (βιτρίνες) που σφύζουν από ζωή, είναι λοιπόν ίσως λίγο άδικο να τους κρίνω μπορεί να δουλεύει το πράμα και έτσι και αλλιώς ή μήπως είμαι αφελής τελικά.

Ήθελα δεν ήθελα πλάκωσα πάλι τις ερωτήσεις.\\Sorry παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο και την βοήθεια,

Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή,

1. το ενυδρείο έχει τις διαστάσει που προανέφερα και ναι έχετε δίκιο τα καθαρά λίτρα σίγουρα θα είναι πολύ λιγότερα, ο τύπος που θα το προμηθευτώ, σήμερα μου έλεγε να πάρω το μεγαλύτερο δηλ. 120χ50χ75, 375 εργοστασιακά λίτρα με 4 λάμπες και με επιλογή σε Τ5 αντί Τ8. δεν λέω όσο πιο μεγάλο τόσο πιο εντυπωσιακό. Έχω προβληματιστεί πραγματικά, δεν είναι γρίφος αλλά σίγουρα εδώ έρχεται το θέμα κόστος συντήρησης. στους 75 πόντους υψος θα χρειαστείς ΜΗ και όχι Τ5 αν θέλεις απαιτητικά σε φως ζωντανά χαμηλά .. σε ένα τέτοιο ενυδρείο δεν θα έβαζα λιγότερο από 2χ175W

το μικρό θα σου πάει καλά με Τ5 – ρώτα αν μπορείς να βάλεις - , φαντάζομαι ότι θα μπορείς να προσθέσεις και άλλες αν χρειαστεί ..

2. Skimmer: το παλικάρι που θα αγοράσω το ενυδρείο δεν γνωρίζει από Deltec (δεν τα εμπορεύεται) και έτσι αυτό με την τοποθέτηση του είναι ένα θέμα, θα προσπαθήσω με τις διαστάσεις του κατασκευαστή να βγάλω μία άκρη και εν ανάγκη θα το παραγγείλω αφού παραλάβω το ενυδρείο, έτσι και αλλιώς το skimmer θα μπει σε λειτουργία μαζί με τον ζωντανό Βράχο, νωρίτερα δεν χρειάζεται σωστά?σωστά ! Έχω όμως άλλη μία ερώτηση, δεν υπάρχει skimmer που να δουλεύει σε μη εμφανές σημείο? για παράδειγμα στο ντουλάπι από κάτω όπως το φίλτρο.

3. όσον αφορά το φίλτρο θα πάρω το 2226, για αυτό σας ρωτώ εσάς τους έμπειρους, το μυαλό μου σα αυτά τα πράγματα θα πάει όταν θα είμαι στην πράξη και τότε θα είναι πολύ αργά.

4. αυτό με το c-reactor στο θέμα PH μήπως θα μπορόυσε να ήταν λίγο πιο σαφές, περί τίνος πρόκειται?

ρίξε εδώ μια ματιά ..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2241

5.Θέμα αραγωνίτης, λοιπόν ο τύπος μου είπε τα εξής, από κάτω χονδρός αραγωνίτης και από πάνω ψιλός να κλείσουν όποια κενά, με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνετε καλύτερη κυκλοφορία νερού στο υπόστρωμα και έχουμε καλύτερα αποτελέσματα στα Νιτρικά ναι σωστά έτσι παράγονται τα νιτρικά .. αυτό εννοούσε ? (μου είπε επίσης και κάτι για την δημιουργία φυσαλίδων με αναφορά πάλι στα νιτρικά αλλά δεν το κατάλαβα καλά). αυτές οι φυσαλίδες είναι οξυγόνο που παράγετε από τη φωτοσύνθεση γιατί η άμμος εκεί φωτίζεται Επίσης ο ψιλόκοκκος με την πάροδο του χρόνου λιώνει ενώ ο χονδρός όχι (άφησε να εννοηθεί ότι μόνο με ψιλό κάποια στιγμή το ενυδρείο θα στεγνώσει, αλλά και έτσι να είναι ρε παιδιά στην πορεία αν χρειαστεί είναι απαγορευτικό να προσθέσουμε?).και οι δυο λιώνουνε .. στο λεπτόκοκκο είναι πιο εμφανές .. Άλλος μαγαζάτορας που τον ρώτησα το ίδιο μου είπε ότι αυτή είναι η μεγαλύτερη μ$##@^ία που έχει ακούσει. Πραγματικά άλλα λέει ο ένας άλλα ο άλλος, το παράδοξο της υπόθεσης όμως είναι ότι όλα τα μαγαζιά έχουν ενυδρεία θαλασσινά (βιτρίνες) που σφύζουν από ζωή, είναι λοιπόν ίσως λίγο άδικο να τους κρίνω μπορεί να δουλεύει το πράμα και έτσι και αλλιώς ή μήπως είμαι αφελής τελικά.

Ήθελα δεν ήθελα πλάκωσα πάλι τις ερωτήσεις.\\Sorry παιδιά

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

εντάξει, το ξέχασα κιόλας το μεγαλύτερο, όσον αφορά τις Τ5 το έχω ήδη ζητήσει, αύριο το πρωί θα γνωρίζω αν μπορεί να γίνει εξ αρχής και να μην μπαίνω σε extra έξοδα αργότερα.

Tώρα για τα νιτρικά, με αυτήν του την τοποθέτηση κατάλαβα ότι μειώνονται και έχουμε καλύτερη βιολογία, από την άλλη μπορεί να κάνω και λάθος και να μην κατανόησα σωστά αυτά που μου έλεγε.

c-reactor, θα το διαβάσω τώρα αυτό και βλέπουμε πως θα πάμε. Λίγο δύσκολο μου φαίνεται.

Καλό ξημέρωμα.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει, το ξέχασα κιόλας το μεγαλύτερο, όσον αφορά τις Τ5 το έχω ήδη ζητήσει, αύριο το πρωί θα γνωρίζω αν μπορεί να γίνει εξ αρχής και να μην μπαίνω σε extra έξοδα αργότερα.

Tώρα για τα νιτρικά, με αυτήν του την τοποθέτηση κατάλαβα ότι μειώνονται και έχουμε καλύτερη βιολογία, από την άλλη μπορεί να κάνω και λάθος και να μην κατανόησα σωστά αυτά που μου έλεγε.

c-reactor, θα το διαβάσω τώρα αυτό και βλέπουμε πως θα πάμε. Λίγο δύσκολο μου φαίνεται.

Καλό ξημέρωμα.

το πιθανότερο είναι ότι καλά κατάλαβες :D

μπορείς να κάνεις δουλειά και χωρίς cr .. ξεκινάς με μετρήσεις για να δεις που είσαι και διορθώνεις με τυποποιημένα συμπληρώματα .. λίγο προσεκτικός να είσαι και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα όσο και να στοκάρεις στο μέλλον .. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο και την βοήθεια,

Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή,

1. το ενυδρείο έχει τις διαστάσει που προανέφερα και ναι έχετε δίκιο τα καθαρά λίτρα σίγουρα θα είναι πολύ λιγότερα, ο τύπος που θα το προμηθευτώ, σήμερα μου έλεγε να πάρω το μεγαλύτερο δηλ. 120χ50χ75, 375 εργοστασιακά λίτρα με 4 λάμπες και με επιλογή σε Τ5 αντί Τ8. δεν λέω όσο πιο μεγάλο τόσο πιο εντυπωσιακό. Έχω προβληματιστεί πραγματικά, δεν είναι γρίφος αλλά σίγουρα εδώ έρχεται το θέμα κόστος συντήρησης. Και το θέμα κόστος ενυδρείου δε σε απασχολεί? Νομίζω ότι τα aquatlantis είναι "κάπως" ακριβότερα από άλλα (π.χ., Juwel). Από τη στιγμή που κάνεις τη πρώτη σου γνωριμία με το θαλασσινό (όπως και εγώ άλλωστε... :D ), θα σου πρότεινα να σκεφτείς και κάποιο οικονομικό (αλλά αξιόπιστο) ενυδρείο, γιατί στη πορεία θα δείς ότι χρειάζεται να κάνεις αρκετούς συμβιβασμούς σε ένα sumpless ενυδρείο... Αργότερα, προχωρώντας και μαθαίνωντας, αν θελήσεις να ασχοληθείς πιο σοβαρά, θα επιλέξεις κάποιο custom-built ενυδρείο με sump.

2. Skimmer: το παλικάρι που θα αγοράσω το ενυδρείο δεν γνωρίζει από Deltec (δεν τα εμπορεύεται) και έτσι αυτό με την τοποθέτηση του είναι ένα θέμα, θα προσπαθήσω με τις διαστάσεις του κατασκευαστή να βγάλω μία άκρη και εν ανάγκη θα το παραγγείλω αφού παραλάβω το ενυδρείο, έτσι και αλλιώς το skimmer θα μπει σε λειτουργία μαζί με τον ζωντανό Βράχο, νωρίτερα δεν χρειάζεται σωστά? Το συγκεκριμμένο skimmer θεωρείται κορυφαίο και προτείνεται από πολλούς φίλους συνχομπίστες. Αν τελικά πας σε ενυδρείο της Juwel (Rio 240/300/400), δε θα έχεις πρόβλημα αφού οι κοντρες σε αυτά τα ενυδρεία δεν εμποδίζουν την εγκατάσταση του skimmer. Δε ξέρω, πιθανό και στο aquatlantis να μην έχεις πρόβλημα...Ας περιμένουμε μήπως μας διαφωτίσει κάποιος άλλος φίλος σχετικά ή κάνε μια ερώτηση στο κατάστημα που θα αγοράσεις το skimmer... ;)

Έχω όμως άλλη μία ερώτηση, δεν υπάρχει skimmer που να δουλεύει σε μη εμφανές σημείο? για παράδειγμα στο ντουλάπι από κάτω όπως το φίλτρο.

Σε ενυδρεία που διαθέτουν sump τα skimmer δεν είναι μέσα ή πάνω στη κύρια δεξαμενή. Είναι είτε μέσα στο sump, είτε δίπλα- κάτω από τη κύρια δεξαμενή πάντα. Πιθανό να μπορείς να εγκαταστήσεις με τέτοιο τρόπο καποιο skimmer, αλλά δε γνωρίζω περισσότερα... :wootwoot:

3. όσον αφορά το φίλτρο θα πάρω το 2226, για αυτό σας ρωτώ εσάς τους έμπειρους, το μυαλό μου σα αυτά τα πράγματα θα πάει όταν θα είμαι στην πράξη και τότε θα είναι πολύ αργά.

4. αυτό με το c-reactor στο θέμα PH μήπως θα μπορόυσε να ήταν λίγο πιο σαφές, περί τίνος πρόκειται? Δε νομίζω ότι σε συμφέρει σε αυτά τα λίτρα και με το set-up που σκέφτεσαι η εγκατάσταση και λειτουργία C/R. Πάντως καλό θα είναι να αρχίσεις να διαβάζεις σχετικά με αυτά τα θέματα. :blink:

5. Θέμα αραγωνίτης, λοιπόν ο τύπος μου είπε τα εξής, από κάτω χονδρός αραγωνίτης και από πάνω ψιλός να κλείσουν όποια κενά, με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνετε καλύτερη κυκλοφορία νερού στο υπόστρωμα (...μα πώς επιτυγχάνεται καλύτερη κυκλοφορία αν κλείσεις τα κενά? Μήπως συμβαίνει το αντίθετο...? Ρωτάω...δε ξέρω ρε παιδιά!!!)και έχουμε καλύτερα αποτελέσματα στα Νιτρικά (αν δε κάνω λάθος, τα βακτήρια που τρέφονται με νιτρικά είναι αναερόβια, οπότε σκοπός είναι να δημιουργηθεί αναερόβια (δλδ. χωρίς οξυγόνο) ζώνη στο υπόστρωμα ώστε να ζούν τα συγκκριμένα χρήσιμα βακτήρια. Τα λέω σωστά?) (μου είπε επίσης και κάτι για την δημιουργία φυσαλίδων με αναφορά πάλι στα νιτρικά αλλά δεν το κατάλαβα καλά). Επίσης ο ψιλόκοκκος με την πάροδο του χρόνου λιώνει ενώ ο χονδρός όχι (άφησε να εννοηθεί ότι μόνο με ψιλό κάποια στιγμή το ενυδρείο θα στεγνώσει, αλλά και έτσι να είναι ρε παιδιά στην πορεία αν χρειαστεί είναι απαγορευτικό να προσθέσουμε?). Καθόλου απαγορευτικό! Υπάρχουν πολύ τρόποι...How to add Live Sand to your Tank Άλλος μαγαζάτορας που τον ρώτησα το ίδιο μου είπε ότι αυτή είναι η μεγαλύτερη μ$##@^ία που έχει ακούσει. Πραγματικά άλλα λέει ο ένας άλλα ο άλλος, το παράδοξο της υπόθεσης όμως είναι ότι όλα τα μαγαζιά έχουν ενυδρεία θαλασσινά (βιτρίνες) που σφύζουν από ζωή, είναι λοιπόν ίσως λίγο άδικο να τους κρίνω μπορεί να δουλεύει το πράμα και έτσι και αλλιώς ή μήπως είμαι αφελής τελικά. Υπαρχουν πολλοί τρόποι για να στηθεί ένα θαλασσινό αλλά αυτό που τελικά μετράει είναι η ανάπτυξη και η υγεία των κοραλλιών, των ασπόνδυλων και των ψαριών μέσα στα χρόνια.

Τα πυροτεχνήματα είναι πολύ όμορφα αλλά δε διαρκούν για πολύ! :thumbup:

Ήθελα δεν ήθελα πλάκωσα πάλι τις ερωτήσεις.\\Sorry παιδιά

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ φίλε το θέμα κόστους ενυδρείου με απασχολεί η διαφορά όμως σε συγκριση με ένα της juwell είναι πολύ μικρή, εδώ μπαίνει στην μέση και ο παράγοντας σύζυγος, το ενυδρείο που θα πάρω πρέπει να είναι και κομψό συν της άλλης οπότε η αquatlantis είναι για μένα μονόδρομος, η αλήθεια είναι ότι ταιριάζει καλύτερα.

όσον αφορά το λοιπά θα τα δω στην πορεία, δεν πειράζει να καθυστερήσω στο σύστημα και να γίνουν όλα με αργούς ρυθμούς, το προτιμώ από το να βιαστώ και μη μου βγει στραβά, βέβαια ελπίζω να μπορέσω να κρατηθώ γιατί ξέρετε πως είναι να αδημονείς για το κάθε επόμενο βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...