Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ


GRTTSOU

Recommended Posts

καλησπέρα,

την παραμονή της ανακατάταξης και δύο ημέρες μετά είχα σχεδόν τις ίδιες μετρήσεις, μία μικρή πτώση μετά την αλαγή ήταν ο μηδενισμός των Νο2 απο 0,1 σε 0. θα περιμένω μέχρι την Παρασκευή με την ελπίδα να πέσουν τα Νιτρικά κάτω απο 5. να προσθέσω ότι μέρα παρα μέρα ξεσκονίζω τον βράχο με αντλία με την επλίδα ότι κάποια στιγμή θα σταματήσει να βγάζει ¨βρώμα¨.

ΥΓ. έχω τα office '07, προσπάθησα εχτές να ανεβάσω ένα φύλλο excel με τις μετρήσεις μου αλλά δεν το έπερνε το σύστημα, υπάρχει κάποιος λόγος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπορείς να βάλεις αλγοφάγα σαλιγκάρια αν θέλεις ..

καλά κάνεις και ξεσκονίζεις το βράχο .. :)

με αλλαγές νερού θα ελέγξεις τα νιτρικά μέχρι να ωριμάσει το σύστημα . :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

ΥΓ. έχω τα office '07, προσπάθησα εχτές να ανεβάσω ένα φύλλο excel με τις μετρήσεις μου αλλά δεν το έπερνε το σύστημα, υπάρχει κάποιος λόγος?

Μπορεις να κανεις ενα print screen και τις ανεβασεις το σαν φωτο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερούδια,

σήμερα βρήκα λίγο χρόνο και ανεβάζω μερικές φωτό μετά την ανακατάταξη τού βράχου, σαφώς θα γίνουν κάποιες αλλαγές με την πάροδο του χρόνου για λειτουργικούς λόγους. ]επίσης οι πρώτοι κάτοικοι είναι γεγονός 2 κλουνάκια maroon ο ένας με κίτρινες ρίγες. Να αναφέρω ότι προσαρμόστηκαν πολύ εύκολα στο καινούριο σύστημα και φάγανε του σκασμού, αλήθεια πόσο πρέπει να ταίζω?

επίσης, οι μετρήσεις είναι όλα μηδέν και τα Νο3 απο 10 μειώθηκαν σε εφτά. αυτός ειναι και ο λόγος που αποφάσισα τελικά να τους βάλω. Πριμένω νέα σας, σκοπέυω να βάλω και δύο γαρίδες cleaner και μετά απο δύο εβδομάδες κανένα tang.

post-6139-1207340195_thumb.jpg

post-6139-1207340217_thumb.jpg

post-6139-1207340233_thumb.jpg

post-6139-1207340250_thumb.jpg

post-6139-1207340269_thumb.jpg

post-6139-1207340284_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχεις τα εισιτήρια , διαμονή σε ξενοδοχείο πρώτης κατηγορίας ,

και συζητήσιμη αμοιβή

για να κατέβεις στη Κρήτη . :bowdown: .

θα σε χρειαστώ σύντομα ..

θέλεις άλλο σχόλιο ?

μη βάλεις γαρίδες τώρα ..

βάλε σαλιγκάρια

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

εντάξει αλλα γιατί όχι γαρίδες?

μου είπαν ότι δεν επιβαρυνουν το σύστημα και βοηθούν και τα ψάρια στο καθάρισμα, βέβαια ο λόγος είναι οτι μου αρέσουν πολύ και σκεφτόμουν μία cleaner και μία κόκκινη που τώρα μου διαφέυγει το όνομα της. Να αναφέρω ότι έχω πολλά σαλιγκαράκια μικρά (μοιάζουν με γυμνοσάλιαγκες με μικρό καπέλάκι-καβούκι) και οληνυχτίς "γλείφουν" το βράχο.

Φίλε Τάσο νομίζω ότι δεν με έχεις ανάγκη αλλα αν κατέβω φέτος το καλοκαίρι για διακοπές Κρήτη σίγουρα θα τα πούμε και απο κοντά.

απο τάϊσμα μία φορά την ημέρα είναι καλα περίπου δύο flakes και δεν γνωρίζω αν πρέπει να ρίχνω και άλλου ειδους τροφή.

καλημέρα σας.

Link to comment
Share on other sites

ναι ξέρω είναι όμορφες ..

αλλά θα σου τσακίσουν ότι μικροοργανισμό έρθει με το βράχο .. διαλέγεις :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εντάξει, προς το παρόν αναβάλονται οι γαρίδες, πείτε μου τι άλλο μπορώ να βάλω, θα μετρήσω δε σύο μέρες να δύμε πως πάει κα το σύστημα με τους καινούριους κατοίκους.

ευχαριστώ πολύ, μου φαίνετε απίστευτο που έφτασα σε αυτό το σημείο, σίγουρα δεν θα τα είχα καταφέρει χωρίς την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πρόβλημα αν συνεχίσω το ξεσκόνισμα με τους νέους κατοίκους μέσα?? υπόψιν οτι θολώνει αρκετά το νερό μετα το ξεσκόνισμα.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να το εντάξεις στη μηνιαία συντήρηση .. :bowdown:

δεν υπάρχει πρόβλημα με τα ψάρια ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

Σιγά σιγά πέφτουν τα νιτρικά, εχτές το βράδυ είχα 5 από 7 που έχα πριν από 4 μέρες.

Η «βρωμιά» που μαζεύει βράχος και ξεσκονίζουμε περιοδικά, να υποθέσω ότι υπάρχει μόνιμα σε όλα τα ενυδρεία και δεν είναι κάτι που ενδεχομένως στο μέλλον να επηρεάσει αρνητικά τον μικρό μας ύφαλο, έτσι δεν είναι?

Πότε πιστεύετε ότι θα μπορούσα να βάλω ένα Tang στο ενυδρείο? Νομίζω ότι χρειάζομαι ένα αλγοφάγο άλλα διαβάζω ότι τα λίτρα μου είναι ένα πρόβλημα, οπότε, εκτός από το πότε είναι και το πιο θα μπορούσα να φιλοξενήσω. Μου αρέσει το yellow και το blue από indo Pacific. Θα ήθελα και τα φώτα σας γενικότερα και για soft corals πότε και ποια.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές των αμμωνιακών παραγώγων, μετά από τη μεγάλη ανακατάταξη του βράχου, που έγινε πριν δέκα περίπου μέρες, πως είναι??? Δείχνουν σταθερές???

Θα έλεγα να περιμένεις λίγο για ψάρια.

Ερημίτες σαλιγκάρια υπάρχουν? Τα φώτα ανάβουν σε πλήρη φωτοπερίοδο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Νο2: 0

No3: 5 (με την low range κλίμακα που αναφέρεται στα τεστ salifert, στην απλή μέτρηση είμαι κάτω από δύο)

No4: 0

Po4: 0

Ph: 7.8 – 8.05

Αλατότητα 1025

Έχω από την Παρασκευή 4/4 δύο maroon clown και παρόλα αυτά τα νιτρικά μειώθηκαν, υπόψη ότι τους ταΐζω κανονικά και τρώνε ευτυχώς και οι δύο, φωτοπερίοδος 2 ωρών ημερησίως και ανεβάζω σε εβδομαδιαία βάση κατά μία ώρα. Ο φωτισμός αποτελείται από 2χΤ8 30w έκαστη και έχω παραγγείλει φωτιστικό με Τ5 το οποίο θα παραλάβω σε περίπου 15 ημέρες.

Εκτός των άλλων με προβληματίζει πολύ η πτώση του PH, πριν από δέκα μέρες το κατώτερο όριο ήταν 7,95 - 8. (τις πρωινές ώρες)

Από Ερημίτες και σαλιγκάρια έχω ότι ήρθε με το βράχο αλλά σκοπεύω να αγοράσω τις επόμενες μέρες. Υπάρχει καμμιά φωτό για αυτούς τους ερημίτες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

στο επισυναπτόμενο αρχείο απεικονίζονται οι μετρήσεις μου, τι λέτε για κανένα ψαράκι σε Tang?? Mου αρέσει το yellow Tang αλλά δεν το έχω δεί πουθενά μικρό, έχετε να προτείνετε κάτι?

Στο ενυδρείο πρστέθηκαν και μερικοί ερημίτες.

post-6139-1208289394_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή φαίνεται η όλη πορεία του συστήματός σου.

Θα έλεγα για αρχή να βάλεις κάποιο ανθεκτικό ψαράκι όπως ένα μικρό damsel ή clown.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...