Jump to content

Ρύθμιση DIY CO2


SW1IXC

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ρυθμιστεί η ποσότητα του CO2 στο γνωστό DIY.

Με καμμιά ρυθμιζόμενη βαλβιδούλα ή ρακοράκι..

Έχει κανεις καμμιά ιδέα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

απ'όσο είχα ψάξει δεν μπορείς να ρυθμίσεις την ροή σε ένα σύστημα DIY γιατί η πίεση θα αυξηθεί πολύ στο μπουκάλι με αποτέλεσμα να σκάσει. Η μόνη λύση που είχα βρει σε ένα ξένο forum (δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιο), ήταν η εξής: ο τύπος είχε φτιάξει και μια ακόμα τρύπα εξόδου, στην οποία είχε συνδέσει ένα σύστημα τύπου βαλβίδας χύτρας. Δηλ. ρύθμιζε κανονικά τη ροή που ήθελε από την κανονική έξοδο, και από την δεύτερη που είχε την βαλβίδα τύπου χύτρας όταν η πίεση έφτανε στην μπουκάλα περισσότερο από κάποια πίεση, άνοιγε αυτή η βαλβίδα και έφευγε η περίσσεια πίεση ώστε να μην σκάσει η μπουκάλα.

Το κακό είναι ότι δεν θυμάμαι καθόλου που το είχα δει και πριν κάνα χρόνο που χα ψάξει για να βρω τέτοια βαλβίδα δεν υπήρχε πουθενά. Αν βρεις εσύ τίποτα, ενημέρωσε κι εμάς :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση θα ήταν ένα σύστημα ρύθμισης σαν και αυτό που έχουν τα γκαζάκια που ψήνουμε καφέ. :busted_cop::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά...βρήκα λύση.

Μια στρόφιγκα ρύθμισης καυσίμων απο μηχανάκι έκανε την δουλειά. :thumbup:

Βέβαια αυξάνεται πολύ η πίεση της μπουκάλας.. :busted_cop:

Ελπίζω να μην κάνει κανα :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά σου δεν είναι πως θα περιορίσεις τη ροή αλλά το πως παράλληλα δεν θα σκάσει η μπουκάλα με την πίεση που θα αναπτυχθεί μέσα της. Εγώ θα σου έλεγα πως αν δεν βρεις κάποιο τρόπο να φεύγει η πίεση μέσα από την μπουκάλα όταν φτάσει σε ένα όριο ασφαλείας που έχεις ορίσει, να μην χρησιμοποιήσεις καμία στρόφιγγα περιορισμού της ροής γιατί υπάρχει κίνδυνος να κάνει ΜΠΑΜ η μπουκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά σου δεν είναι πως θα περιορίσεις τη ροή αλλά το πως παράλληλα δεν θα σκάσει η μπουκάλα με την πίεση που θα αναπτυχθεί μέσα της. Εγώ θα σου έλεγα πως αν δεν βρεις κάποιο τρόπο να φεύγει η πίεση μέσα από την μπουκάλα όταν φτάσει σε ένα όριο ασφαλείας που έχεις ορίσει, να μην χρησιμοποιήσεις καμία στρόφιγγα περιορισμού της ροής γιατί υπάρχει κίνδυνος να κάνει ΜΠΑΜ η μπουκάλα.

7978[/snapback]

Παλιότερα είχα μια στρόφιγγα πλαστική σε σχήμα Τ με μια βίδα που ρύθμιζες όσο θές να περνάει. Η μπουκάλα είχε γίνει τούμπανο.

Στο τέλος δεν άντεξε η στρόφιγκα απο την πιέση και σκίστηκε στα δύο.

Αυτή των καυσίμων είναι μεταλλική οπότε βλέπω το σκίσιμο να γίνεται στην μπουκάλα.. :busted_cop:

Αρχίζω μελέτες τώρα για την εκτόνωση της πίεσης...

Μάνααααααααα....που είναι η χύτρα ;;; :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Η ποσότητα CO2 που βγάζει μια ιδιοκατασκευή, δεν είναι ποτέ αρκετή για το ενυδρείο και δεν υπάρχει περίπτωση να φτάσει σε τέτοια επίπεδα ώστε να βλάψει τα ψάρια. Οπότε μην ψάχνεις τρόπους να μειώσεις την ροή, δεν χρειάζεται. Από την άλλη οποιαδήποτε προσπάθεια μείωσης της ροής είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα σκάσει το μπουκάλι.

Link to comment
Share on other sites

Η ποσότητα CO2 που βγάζει μια ιδιοκατασκευή, δεν είναι ποτέ αρκετή για το ενυδρείο και δεν υπάρχει περίπτωση να φτάσει σε τέτοια επίπεδα ώστε να βλάψει τα ψάρια. Οπότε μην ψάχνεις τρόπους να μειώσεις την ροή, δεν χρειάζεται. Από την άλλη οποιαδήποτε προσπάθεια μείωσης της ροής είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα σκάσει το μπουκάλι.

8019[/snapback]

Αφού κάνω την δουλειά μου με την στρόφιγκα γιατί να το αφήσω ανεξέλεγκτο και κάθε 2 βδομάδες να φτιάχνω μίγμα..

Τώρα όσο για την μπουκάλα οι δοκιμές μου έδειξαν οτι δεν σκάει τόσο εύκολα.

Δεν το σφραγίζω και τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε κα ο φιλος πιο πανω η ποσοτητα παροχης διοξειδιου ειναι λιγοτερη απο οσο χρειαζεσαι.Αν βαριεσαι να το φτιαχνεις βαλε μεγαλυτερη μπουκαλα (5λτ πχ) ή 2 μπουκαλες για να εχεις κ ποιο σταθερη ροη.Το μονο που θα καταφερεις με την στροφιγκα ειναι ενα ωραιοτατο ΜΠΟΥΜ.Ειναι απλα θεμα χρονου αποδεδειγμενα

Link to comment
Share on other sites

Αφού κάνω την δουλειά μου με την στρόφιγκα γιατί να το αφήσω ανεξέλεγκτο και κάθε 2 βδομάδες να φτιάχνω μίγμα..

Τώρα όσο για την μπουκάλα οι δοκιμές μου έδειξαν οτι δεν σκάει τόσο εύκολα.

Δεν το σφραγίζω και τελείως.

8106[/snapback]

Οπως σου ειπε και ο shadow δεν κάνει η <<στρόφιγκα>>.

Και πάλι 2 βδομάδες θα σου πάει.

Εχουμε κάνει άπειρες δοκιμές με diy.

Δοκιμασμένες εκρήξεις δύο στο ενεργητικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Σεβαστά αυτά που λέτε αλλά εγώ απο την ώρα που έχω βάλει την στρόφιγκα έχω σταθερή ροή 1 φυσαλίδα ανά 2 περίπου δευτερόλεπτα και ούτε έκρηξη έχω ούτε τίποτα.

Δεν ξέρω ίσως να σκάσει αργότερα, αν και δεν το νομίζω μιας και η μπουκάλα έχει ακόμα πολλά περιθώρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...