Jump to content

Ερωτήσεις για νέο ενυδρείο με κιχλίδες Malawi


nkary

Recommended Posts

σε ενα ενυδρειο με κιχλιδες στοχευε να εχεις κυκλοφορια 5.5 φορες τα λιτρα σου.η κοραλια ειναι μαλλον υπρεβολη

Link to comment
Share on other sites

σε ενα ενυδρειο με κιχλιδες στοχευε να εχεις κυκλοφορια 5.5 φορες τα λιτρα σου.η κοραλια ειναι μαλλον υπρεβολη

Εκτός ίσως αν βάλεις την koralia nano που δεν είναι και τόσο μεγάλη σε όγκο (6 εκατοστά μήκος) και με λογική κυκλοφορία 900lt/h οπότε είναι μάλλον καλύτερη παρά ένας οποιοσδήποτε άλλος κυκλοφορητής. Άλλωστε δίνεται για nano reef και mini ενυδρεία.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η αντλία του εσωτερικού μου φίλτρου είναι 900l/h και λέω να την αλλάξω με μια 1200l/h. Την 2η αντλία που λέω 650l/h θέλω να την βάλω χύμα στο ενυδρείο για καλύτερη κίνηση νερού. Απλά λέω μήπως είναι καλύτερα να πάρω μια coralia.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ nkary , γνώμη μου είναι να μην αλλάξεις τον κυκλοφορητή του φίλτρου , ο όποίος προφανώς πληρεί τις προδιαγραφές της εταιρείας οσον αφορά την σωστή ταχύτητα διέλευσης του νερού για να υπάρξει η οσον το δυνατόν καλύτερη φίλτρανση,Η τοποθέτηση πιο μεγάλου μπορεί να μην βοηθήσει στην σωστή φίλτρανση.

Προτιμότερο να βάλεις όπως αναφέρεις, ανεξάρτητα μια άλλη αντλία για να βοηθήσεις την κυκλοφορία.

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ nkary , γνώμη μου είναι να μην αλλάξεις τον κυκλοφορητή του φίλτρου , ο όποίος προφανώς πληρεί τις προδιαγραφές της εταιρείας οσον αφορά την σωστή ταχύτητα διέλευσης του νερού για να υπάρξει η οσον το δυνατόν καλύτερη φίλτρανση,Η τοποθέτηση πιο μεγάλου μπορεί να μην βοηθήσει στην σωστή φίλτρανση.

Προτιμότερο να βάλεις όπως αναφέρεις, ανεξάρτητα μια άλλη αντλία για να βοηθήσεις την κυκλοφορία.

Φιλικά Σωκράτης :)

Καλημέρα

Αυτό που λες δεν το είχα σκευτει περι μανισιας αντλίας. Λοιπόν λέω να αγοράσω καινούργια σαν πρόσθετη. Γενικά χρειάζομαι μια δυνατή η μια που απλα να δημιουργεί ενα ρευμα. Λέω για κάποια από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

H KORALIA θα έλεγα ότι είναι μια καλή λύση http://www.hydor.it/en/products/show/32

Φιλικά Σωκράτης :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

H KORALIA θα έλεγα ότι είναι μια καλή λύση http://www.hydor.it/en/products/show/32

Φιλικά Σωκράτης :)

Ναι αλλα ποια από όλες? Την nano ή την 4?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για 110 εκ.ενυδρείο όπως το δικό σου θα επαιρνα την nano με max float 1000 l/h , γιατί είναι μικρές στο μεγέθος και πιθανόν ανάλογα με την τρέλλα του βέβαια ο καθένας :bowdown: να έπαιρνα δυο για να έκανα διαφόρους συνδυασμούς ( πιθανόν υπερβολή ).

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...