Jump to content

Cory με ημερομηνία λήξης?


basilis

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος γιατί τα cory μου δεν ζουν στο ενυδρείο μου πάνω απο 8-10 μήνες?

Αυτή η ''ιστορία'' κρατά χρόνια τώρα... Πρίν μια εβδομάδα αγόρασα 2 και εχθές έχασα κιόλας έχασα το ενα.

Αν παει η σκέψη σας σε διατροφή, σας προλαβαίνω λέγοντας οτι δεν ξέχασα να τα ταίσω, τα παρατηρώ την ώρα που τρώνε και δεν μένει κανένα νηστικό. :D

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι το ενυδρείο σου είναι στρωμένο

Υπό αυτήν την προϋπόθεση τα κόρυ ψοφάν γιατί γενικά είναι ευαίσθητα ψάρια και αντιδρούν αρνητικά σε απότομες μεταβολές του νερού (Ph, Kh, Gh, ΝΗ3/4, θερμοκρασία)

Επίσης δεν αντέχουν πολύ αν έχουμε έστω και λίγο ανεβασμένο ΝΟ2 και εξασθενούν σε πολύ ανεβασμένο ΝΟ3 >25.

Πολλά είδη αντέχουν σε θερμοκρασία 24-25 άντε το πολύ 26 και λίγα είναι αυτά που αντέχουν σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες.

Με απλά λόγια τα κόρυ θέλουν συνεχώς σταθερή καλή ποιότητα νερού χωρίς αυξομείωσης του Ph, Kh, Gh, ΝΟ2 ΝΟ3, ΝΗ3/4, θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο ναι είναι στρωμένο το ενυδρείο χρόνια.

Όταν ειχα μέσα σ αυτό δίσκους πίστευα αυτό ακριβώς που είπες για την θερμοκρασία δεδομένου οτι τότε ήταν στους 29c. Τώρα είναι κοινωνικό (ελπίζω για λίγο ακόμα),και το πρόβλημα παραμένει και στους 25c.

Για τις σταθερές συνθήκες που θέλουν τα cory τα γνωρίζω, όπως τα περισσότερα ψάρια άλλωστε, καλό είναι να τις έχουν.

ΝΟ3 έχω σχεδόν μόνημα 12,5 και τις αλλαγές νερού τις τηρώ με ευλάβεια.

Gh και Κh εχω πολύ χαμηλό στην περιοχή μου, και κατ επέκαταση χαμηλό ph. (maximum 7.)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα με ενδιέφερε να μάθω τις εμπειρίες κάποιων χομπιστών,που έχουν corydoras για χρόνια στα ενυδρεία τους.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τα κόρυ και γενικά αν ρίξεις μια ματιά στο φόρουμ θα δεις ότι και άλλοι δεν έχουν πρόβλημα. Είναι όντος ένα μυστήριο αφού όπως αναφέρεις η συνθήκες στο ενυδρείο σου είναι οκ.

Το τελευταίο που θα έμπαινε στο μυαλό μου είναι μήπως έχεις για χαλικάκι κάποια λαβα και από εκεί τραυματίζονται τα ψάρια και κατά συνέπεια παθαίνουν κάποιες μολύνσεις και ψοφάν.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τα κόρυ και γενικά αν ρίξεις μια ματιά στο φόρουμ θα δεις ότι και άλλοι δεν έχουν πρόβλημα. Είναι όντος ένα μυστήριο αφού όπως αναφέρεις η συνθήκες στο ενυδρείο σου είναι οκ.

Το τελευταίο που θα έμπαινε στο μυαλό μου είναι μήπως έχεις για χαλικάκι κάποια λαβα και από εκεί τραυματίζονται τα ψάρια και κατά συνέπεια παθαίνουν κάποιες μολύνσεις και ψοφάν.

Χρήστο μου, λεπτή λιμνήσια άμμο έχω για υπόστρωμα,(και μάλιστα απο το 2003 μέσα στο ενυδρείο), οπότε ούτε αυτό είναι...

Link to comment
Share on other sites

Μας έβαλες δύσκολα τώρα ;) ίσως αύριο που θα είναι πιο ξεκάθαρο το μυαλό να μου έρθει κάποια άλλη ιδέα.

Αλλιώς τα ψάρια σου είναι

:thumbup::blink:

Ρίξε μέσα λίγο αγιασμό και σταύρωσε τα :D

Link to comment
Share on other sites

Μας έβαλες δύσκολα τώρα :blink: ίσως αύριο που θα είναι πιο ξεκάθαρο το μυαλό να μου έρθει κάποια άλλη ιδέα.

Αλλιώς τα ψάρια σου είναι

:wootwoot::thumbup:

Ρίξε μέσα λίγο αγιασμό και σταύρωσε τα ;)

Τώρα, τα Θεοφάνεια περιμένω Χρήστο...... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...