Jump to content

καθαρισμος ενυδρειου...?


Recommended Posts

Για οτιδιποτε μενει στο πατο του ενυδρειου(κοπρανα,φαγητο) ... οτι δεν ''μαζευει'' το φιλτρο δλδ.... καπου ειδα την φραση "σκουπα βυθου" :D αλλα δεν ειχα χρονο να το κοιταξω.... τι παιζει με αυτο? ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει αυτό κάνει, καθαρίζει τον βυθό.

Ανάλογα με το ενυδρείο μας και κατά πόσο είναι επιβαρυμένο βάζουμε και σκούπα βυθού. Δεν υπάρχουν στάνταρ ημερομηνίες. Άλλος βάζει κάθε εβδομάδα, άλλος κάθε 14 μέρες, άλλος μια φορά το μήνα, και άλλος καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει αυτό κάνει, καθαρίζει τον βυθό.

Ανάλογα με το ενυδρείο μας και κατά πόσο είναι επιβαρυμένο βάζουμε και σκούπα βυθού. Δεν υπάρχουν στάνταρ ημερομηνίες. Άλλος βάζει κάθε εβδομάδα, άλλος κάθε 14 μέρες, άλλος μια φορά το μήνα, και άλλος καθόλου.

Καλησπέρα και απο μένα και χρόνια πολλά ο φίλος χρήστος σου έδωσε την πιο κατάληλη απάντηση απλά να ξέρεις ότι η σκούπα είναι μία συσκευή είτε χειροκίνητη είτε με μπαταρίες η οποία περισότερο κακό παρά καλό κάνει στο υποβρύχιο σύστημά σου (δική μου γνώμη) ΄τι θέλω να πώ...πχ εάν έχεις ένα φυτεμένο ενυδρείο με υπόστρωμα κάποιο χωμάτινο λίπασμα η ανακατοσούρα του βυθού μπορεί να σου προκαλέσει έκρηξη άλγης άλλο...τα ψάρια καταπονούνται-στρεσάρονται απο την όλη βαβούρα που δημιουργείται το φίλτρο σου επιβαρύνεται και γενικά το σύστημα :D ...Κάπου είχα ακούσει επίσης ότι στο θαλλασινό απαγορεύεται δια ροπάλου anyway τακτικές και καλές αλλαγές νερού είναι το μυστικό για καθαριότητα και σωστή υγεία του νερού και των ψαριών...

Και πάλι αυτά ειναι πρωσοπική μου άποψη-γνώμη, εάν και μόνο κρίνεται άκρως απαραίτητο τότε οκ χρησιμοποιησέ την αλλιώς άσε την φύση να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα...

Φιλικά Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε PsyTrancer αυτά σου είπε ο Χρήστος ισχύουν. Αν το ενυδρείο σου είναι φυτεμένο "σκουπίζεις" επιφανειακά και ελαφρα χωρίς να ανακατεύεις χαλίκι, υπόστρωμα κτλ. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω ώστε να φεύγουν οι ακαθαρσίες που με τη ροή του νερού μαζεύονται σε συγκεκριμένα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

: Αν το ενυδρείο σου είναι φυτεμένο "σκουπίζεις" επιφανειακά και ελαφρα χωρίς να ανακατεύεις χαλίκι, υπόστρωμα κτλ. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω ώστε να φεύγουν οι ακαθαρσίες που με τη ροή του νερού μαζεύονται σε συγκεκριμένα σημεία.

:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο τα κόπρανα καθαρίζω με τι σκούπα όταν χρειάζεται !κ τα ψάρια δε ντρεσάρονται καθόλου ισα ισα πηγαίνουν την τσιμπάνε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο τα κόπρανα καθαρίζω με τι σκούπα όταν χρειάζεται

δεν ειναι μονο τα κοπρανα αποβλητα σε ενα ενυδρειο...εχουμε διαφορα ιζυματα απο σαπια φυλλα,ισως απο τροφες που δεν εχουν καταναλωθει κλπ....γιαυτο καλο ειναι να γινεται σωστα το σκουπισμα οταν γινεται... :D
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω φυτεμενο ενυδρειο,απλα θελω μια σκουπα να καθαριζω τις ακαθαρσιες...ποσο κανει μια τετοια σκουπα???ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω φυτεμενο ενυδρειο,απλα θελω μια σκουπα να καθαριζω τις ακαθαρσιες...ποσο κανει μια τετοια σκουπα???ευχαριστω...

απο 3-4 ευρω μεχρι κ 20+

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...